Ana Sayfa / Devlet Başkanı / Ernesto Zedillo kimdir

Ernesto Zedillo kimdir

Ernesto Zedillo kimdir, 1994-2000 yılları aralığında Meksika Devlet Başkanı olarak vazife yapmıştır.

Ernesto Zedillo, 27 Aralık 1951 tarihinde Meksiko, Meksika‘da dünyaya gelmiştir. Tam adı Ernesto Zedillo Ponce de León’dır. Babası Rodolfo Zedillo Castillo, anası Martha Alicia Ponce de León’dur. Taşındıkları Mexicali şehrinde 14 yaşına kadar kaldıktan sonrasında gene Mexico City şehrine taşındılar. 1969 senesinde girmiş olduğu Meksika’da Ulusal Politeknik Enstitüsünden 1972 senesinde ekonomist olarak mezun olduktan sonrasında 1974 senesinde ABD’de Yale Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Meksika’ya döndükten sonrasında Merkez Bankasında çalışmaya başve Planlama Sekreterliği Plan ve Bütçe Denetim yardımcısı sekreteri seçildi. 1988 senesinde vazife yapmış olduğu dönemde Bilim ve Teknoloji reformu başlattı.

23 Mart 1994 tarihinde Meksika Kurumsal Devrimci Parti lideri Luis Donaldo Colosio bir suikast neticesinde öldürülünce Kurumsal Devrimci Parti lideri oldu.

1 Aralık 1994 – 30 Kasım 2000 tarihleri içinde Meksika’nın 54. Devlet Başkanı olarak vazife yapmış oldu. 70 senelik kesintisiz Kurumsal Devrimci Parti kökenli son devlet başkanıdır.

Ernesto Zedillo, 1974 tarihinde Nilda Patricia Velasco ile evliliğe ilk adımını attı. Ernesto Zedillo Jr., Emiliano Zedillo, Carlos Zedillo, Rodrigo Zedillo, Patricia Zedillo adlarında 5 evladı vardır.

Meksika’nın eski Devlet Başkanı Ernesto Zedillo hakkında insanlığa karşı kabahat işlemekten ABD‘de dava açıldı. ABD’deki Yale Üniversitesi’nde profesör olan Zedillo, 1997 senesinde Meksika’nın Chiapas eyaletinin Acteal köyünde 45 kişinin mildürüldüğü olayın sorumlusu olmak ve vakası kapatmaya çalışmakla suçlanıyor. Kurbanların yakınlarının avukatları, davanın Connecticut eyaletinin Hartford kentindeki bölge mahkemesinde açıldığını belirtti. Kurban yakınlarının Zedillo’dan tazminat talebinde bulunmuş olduğu kaydedildi. 2014 senesinde ABD Anayasa Mahkemesi davayı reddetti.

Ernesto Zedillo, Devlet Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonrasında birçok internasyonal şirket ve kuruluşlarda ekonomik danışman olarak iş yapmış oldu.

Ernesto Zedillo, ABD’de Yale Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak vazife yapmaktadır.

Ernesto Zedillo kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Süreyya Serdengeçti kimdir

Süreyya Serdengeçti kimdir, Ekonomist, Merkez Bankası eski başkanı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda her kademede görev yapmış ve son olarak yürüttüğü başkanlık görevi sırasında ekonomik programın sağlıklı biçimde uygulanmasında ve enflasyonun düşürülmesinde büyük başarı sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno