Ana Sayfa / iş adamı / Ethem Sancak kimdir

Ethem Sancak kimdir

Ethem Sancak kimdir, Ethem Sancak‘ın en malum yatırımları; Hedef Alliance, Koç-Ata-Sancak Çiftliği, Medikal Park Hastaneleri

Ethem Sancak,1958 senesinde Siirt‘in Çatılı Köyü’nde 9 kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir. İlk ve orta eğitimini Siirt’te tamamladı. 1972’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı, bitiremedi.

İlk eşi avukat Nurperi Sancak‘dan halen boşanamayan Ethem Sancak,1986 yılından beridir de ikinci eşi Uzm. Psk. Nurten Yıldırım ile bir tek imam nikâhı ile durmaktadır. İlk ve ikinci eşinden toplam 3 evladı vardır. 13 amcası var, her amcasının da 13 evladı var.

1976-1978 yıllarında gazetecilik yapmış oldu, politikayla uğraştı. 1980’den ilkin TİKP Diyarbakır İl Başkanlığı yapmış oldu. 90’lara doğr politikayı bıraktı.

Ethem Sancak; 1987 senesinde Es Ecza Deposu’nu, 1989’da kozmetik ve itriyat alanında eczanelere hizmet sunan Esko Itriyat’ı, 1993 senesinde ise Hedef Ecza Deposu’nu hizmete açtı.

Mahalli ve dar alanda etkinlik gösteren ilaç depoculuğunun yerine, ulusal pazarı birleştiren ve hizmeti eczacının ayağına götürmüş olan bir yapının oluşmasına ve böylece ilaç dağıtımının en uzak eczaneye bile iki saatten daha azca bir sürede ulaşmasının sağlanmasına öncülük etti.

Avrupa, Asya ve Afrika’da 22’den fazla ülkede etkinlik gösteren, dünyanın önder ilaç ve sıhhat ürünleri dağıtıcısı olan Alliance Boots ile 2001 senesinde stratejik ortaklık gerçekleştirmiş oldu ve şirketi Hedef Alliance Tüm ortaklık A.Ş. adını aldı.

Ethem Sancak’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, Hedef Alliance Tüm ortaklık A.Ş. 2003 senesinde UCP (United Companies of Pharmacists) ile ortaklık gerçekleştirerek, Mısır’da pazar lideri konumuna ulaştı. 2007’de ise Afrika’nın en mühim ilaç pazarlarından önde gelen Cezayir‘de önder grup Hydrapharm Spa’nın çoğunluk hissesini satın alarak Afrika’nın kapısını araladı.

Sancak, Alliance Boots’un Doğu Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika pazarlarından görevli İcra Kurulu üyesidir. 2004-2010 yılları aralığında Türkiye Ecza Depocuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak vazife yapmıştır.

2005 senesinde Ata – Sancak Acıpayam Ziraat İşletmesi’nin kuruluşuna öncülük etmiştir. Acıpayam tesisleri Türkiye ve Avrupa’nın en büyük süt işletmelerinden birisi olarak günde averaj 100 ton süt üretmektedir.

Ethem Sancak, 2006 – 2010 yılları aralığında Brezilya İstanbul Fahri Konsolosu olarak vazife yapmış oldu.

Brezilya İstanbul Fahri Konsolosu olarak vazife yapmış olduğu sırada iki ülke arasındaki ilişkilere katkılarından dolayı periyodunun Brezilya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lula da Silva tarafınca, iki ülke arasındakst düzey hizmet madalyası olan “Rio Branco Liyakat Nişanı” ile onurlandırılmıştır.

Hedef Alliance ve Sancaklar Eğitim Kültür ve Toplumsal Yardımlaşma Vakfı ile 2000’den fazla öğrenciye burs veren Sancak, Hindistan ve Pakistan depremlerinde göstermiş olduğu duyarlılık ve yardımlar sebebi ile “Türk Kızılayı Altın Madalyası” almaya layık görülmüştür.

2001 senesinde ‘Senenin İşletmecisi’ ve 2005 senesinde ‘Senenin Girişimcisi’ seçilen Ethem Sancak, 2007 senesinde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘Ulusal Egemenlik Üstün Hizmet ve Onur Ödülüne’ layık görülmüştür.

Sancak hem de, çağdaş bilimin kuruluşunda İslam medeniyetinin payını tüm dünyaya tanıtan Prof. Dr. Fuat Sezgin ile beraber 2010 senesinde kurmuş olduğu Fuat Sezgin İslam ve Bilim Zamanı Araştırmaları Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2007 – 2008 yılları aralığında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal İşler Komisyon Başkanı olarak vazife yapmıştır.

İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi, ERG Yürütme Kurulu Üyesi, TESEV Mütevelliler Kurulu Üyesi, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi olarak vazife yapmakta, TOG ve TOGEM’e de destek vermektedir.

TMSF tarafınca İnterbank’tan meydana gelen borçları sebebiyle el konulmuş olan Çukurova Grubu’na ilişkin Akşam gazetesi ve SkyTürk 360 Televizyonu, 2013 Kasımda 62 milyon dolar karşılık üstünden Yıldız Medya Grubu’nun eski sahibi Ethem Sancak’a satıldı. Ethem Sancak, böylece, Skyturk360 televizyonu ve bünyesinde 2 ulusal gazete; 1’i haftalık, 4’ü aylık olmak suretiyle 5 mecmua ve 1’i ulusal, 1’i bölgesel olmak suretiyle 2 radyo kanalı sahibi oldu.

Ethem Sancak bir tek medya şirketini değil hem de Kirpi isminde mayına dayanıklı askeri araçları üreten ve Türkiye’nin ilk otomobil fabrikası olma özelliğine haiz BMC şirketini de satın almak için görüşmelere başladı.

Kanal 24 ve Yıldız gazetesini Fettah Tamince‘ye satarak medyadan çıkan Ethem Sancak, tekrardan medya sektörüne dönmüş oldu.

Ethem Sancak, 2006 senesinde Koç-Ata Sancak çiftliğindeki hisselerini Koç’a devretti. Kardeşleriyle ilaç şirketlerindeki işlerini ayırdıktan sonrasında, Medikal Park‘taki hisselerini de kardeşi Haydar Sancak’ devretti.

TMSF tarafınca 2007 senesinde düzenlenen ihaleyle Yıldız gazetesini satın alan Kıbrıslı işadamı Ali Özmen Sefa ile Yıldız’a ortak olarak medya sektörüne girmişti. 2007 senesinde ortak olduğu Yıldız Grubu’ndaki hisselerini Ekim 2010’da satarak medyadan çıktı.

En malum yatırımlarından çıkan Ethem Sancak’ın etken sekiz şirketi var. Bunların dördü ilaç işiyle ilgilidir. 2009’da Metronet İletişim Teknoloji Şirketi ile Hedeftek Teknoloji Girişim şirketini, 2010 senesinde ise Es Mali Yatırım ve Danışmanlık şirketini kurmuştur.

30 Ağustos 2012 tarihinde işadamı Ethem Sancak’ın oğlu Özer Sancak, Ebru Akel ile evliliğe ilk adımını attı.

Ethem Sancak kimdir

    İş adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yasin El Kadı kimdir

Yasin El Kadı kimdir, Yasin El Kadı, 23 Şubat 1955 tarihinde Suudi Arabistan‘da doğmuştur. Şeyh Yasin Abdullah Kadı olarak da bilinir. Suudi Arabistan’lı iş adamıdır. ABD. Şikago‘da mimarlık okudu. Daha sonra ABD‘de bir mimarlık şirketinde çalıştı. O yıllarda Usame bin Ladin ile tanıştı. Usame bin Ladin ailesinin sahip olduğu inşaat firmasında çalışmak üzere ABD’de eğitim görmüş mühendisleri bulmak üzere Chicago’ya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno