Ana Sayfa / Etiket Arşivi: Gazeteci

Etiket Arşivi: Gazeteci

Stefan Zweig kimdir

Stefan Zweig kimdir, Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 tarihinde Viyana, Avusturya‘da Ida Brettauer, Moritz Zweig çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası varlıklı bir sanayici olan Stefan Zweig, küçük yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat alanında eğitim görmeye başladı; İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrendi. Viyana Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bilimleri Fakültesinde felsefe öğrenimi gördü. 1904 yılında “Hipolyte Taine’in Felsefe” başlıklı doktora tezini vererek, yüksek öğrenimini tamamladı.

Devamını Oku »

Hakan Çelik kimdir

Hakan Çelik kimdir, Hakan Çelik, 10 Eylül 1969 tarihinde İstanbul, Beyoğlu’nda doğmuştur. çocukluğu Kurtuluş’ta geçmiştir. Ali Çelik adında bir kardeşi vardır. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden 1990 yılında mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Avrupa Birliği’nin Siyasi Yapısı konusunda yüksek lisansını tamamladı. Aynı sırada İletişim Fakültesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde Bilim Kurgu Sineması üzerine bir yüksek lisans programına devam etti.

Devamını Oku »

Fikret Otyam kimdir

Fikret Otyam kimdir, Fikret Otyam, 19 Aralık 1926 tarihinde Niğde, Aksaray‘da 6 kardeşin 3. olarak doğmuştur. Annesi ise Naciye Hanım’dır. Asker olan babası Vasıf Bey Konya ikinci ordudan emekli olduktan sonra eczacılık yapmaya başlamış, İsmet İnönü‘nün silah arkadaşlarındandır. Nedim Vasıf Otyam ile Nusret Kemal Otyam adında kardeşleri vardır. Altı yaşından itibaren babasının eczanesinde çalışmaya başlayan Fikret Otyam, ilkokul ve ortaokulu Aksaray’da okudu.

Devamını Oku »

Namık Kemal kimdir

Namık Kemal kimdir, Asıl adı Mehmet Kemal olan yazar 21 Aralık 1840‘da Tekirdağ‘da doğdu. Babası II. Abdülhamit döneminde müneccimbaşılık yapmış Yenişehirli Mustafa Asım Bey‘di. Küçük yaşta annesi Fatma Zehra Hanım‘ı kaybetmesi üzerine dedesi Ratib bin Osman‘nın yanında büyüdü. Dedesinin kaymakam ve vali olmasından dolayı Anadolu’nun ve Rumeli’nin çeşitli şehir ve kasabalarını dolaştı ve özel eğitim ile Arapça ve Farsça dersleri aldı. Dedesiyle 12 yaşında Kars’a, bir yıl sonra da Sofya’ya giden Namık Kemal, 18 yaşına gelince İstanbul’a yerleşti. İlk şiirleri de bu dönemde yazmaya başladı.

Devamını Oku »

Ahmet Nesin kimdir

Ahmet Nesin kimdir, Yazar Aziz Nesin‘in erkek evladıdır. Ahmet Nesin, 1957 senesinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Babası Aziz Nesin‘dir, Anası babasının ikinci eşi Meral Çelen’dir. Ali Nesin (d.18.Kasım.1956) abisidir. Oya Nesin (d.1940) ve Ateş Nesin (d.1942) isminde babasının ilk eşinden kardeşleri vardır. İstanbul ve Paris‘te yaşamını sürdüren Ahmet Nesin, şimdi Antalya‘da …

Devamını Oku »

Ergun Köknar kimdir

Ergun Köknar kimdir, Ergun Köknar, 23 Nisan 1934 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Galatasaray lisesinden mezun oldu. İTÜ Mimarlık fakültesinde okuyarak mezun oldu. Gençlik yıllarında tiyatroya ilgi duyarak amatör topluluklardan “Genç Oyuncular” gurubu içinde tiyatroya başladı. 1962 yılında kurulan Arena Tiyatrosu’nun Asaf Çiyiltepe ile birlikte kurucularındandır.

Devamını Oku »

Hasan Tahsin kimdir

Hasan Tahsin kimdir, İzmir’de 15 Mayıs 1919 tarihinde karaya çıkan Yunan İşgal Askerlerine ilk kurşunu atarak, Türk milli direnişini başlatan, sembol olmuş bir gazetecidir.

Devamını Oku »
CLOSE
CLOSE
Copied!