Ana Sayfa / şarkıcı / Fedon kimdir

Fedon kimdir

Fedon kimdir, Taverna müziği yorumcusudur. Rum asıllı Türk vatandaşıdır.

Fedon, 19 Ağustos 1946 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Tam adı Fedon Kalyoncu’dur. Babası Rum, anası Ermenidir. Fedon İstanbul, Beyoğlu’nda Hususi Zoğrafyon Rum Lisesi’nde okurken 1962 senesinde okuldan ayrılarak öğrenimini yarıda bıraktı. Büyükbabası Kleanti Kalyoncu, Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuştur.

1967 senesinde askerliğini Amasya’da yapmıştır.

1962 ve 1972 yılları aralığında 10 yıl beyaz perde sektöründe çeşitli işlerde çalıştı. 1987 senesinde Ceberrüt Taverna’yı açan Fedon 1991 senesinde şarkıcılığa başladı. 1991 senesinde “Senin İçin” adlı ilk albümünü çıkardı.

Fedon, Eda Kalyoncu ile evlidir. Natali Kalyoncu, Theo Kuğu vardır.

Fedon, kendini “Türklüğüyle gurur duyan bir insanım. Bir çok Müslüman’dan daha Türk’üm. Bir çok Türk’ten daha oldukça vatanımı seviyorum. Rum ilkokulunda okumama karşın bizlere öğretilen ‘A’ harfiyle başlamış olan üç mühim kıymet vardır; Tanrı, Ana ve Mustafa Kemal Atatürk. Ben şehit torunuyum. Dedemin adı Çanakkale’de yazılıdır.” diye anlatmaktadır.

1995 senesinde yönetmenliğini Temel Gürsu‘nun yapmış olduğu “Süper Yıldız” adlı dizide Hülya Avşar, Bülent Kayabaş, Öztürk Serengil, Yusuf Sezgin, Kurtuluş Yeprem ile beraber rol aldı.

2000 senesinde Cenk Ay‘ın “Dansöz” filmimizde Cenk Ay, Çolpan İlhan, Kerem Alışık, Nilüfer Açıkalın, İlknur Soydaş, Fikret Kuşkan, Beyazıt Öztürk, Yıldo, Mustafa Altıoklar ile beraber oynadı.

Albümleri :
1991 – Senin İçin
1992 – Aşığınım
1994 – Nerdesin?
1997 – Bir Hanım Var – Bi Tanem
2000 – Sevdiklerimizle (Toplama albüm)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 – Dostum Hoşgeldin (Kendisi)(Tv Programı)
2007 – Sessiz Gemiler (TV Dizisi)
2002 – Reyting Hamdi (Hakim) (TV Dizisi)
2001 – Sultan (Avukat Levent) (TV Dizisi)
2000 – Dansöz (Beyazperde Filmi)
1995 – Süper Yıldız (Fedon) (TV Dizisi)
1989 – Şeytanın Kurbanları (TV Dizisi)

Fedon kimdir

müzisyen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İsmail Türüt kimdir

İsmail Türüt kimdir, İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize, Ambarlık köyünde doğmuştur. Bir abisi ve bir erkek kardeşi ile bir kız kardeşi vardır. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Annesi Hamdiye Tstafa Türüt, çay fabrikasında işçi idi. İlkokul çağında yaz aylarında Cimil Yaylasında çobanlık yapardı.

1979 yılında 14 yaşında iken İstanbul‘a geldi. İlk olarak Bahçelievler’de bir yakınının sahibi olduğu markette işe girdi. Bir yıl çalıştıktan sonra bu kez Bebek’te bir fırında çalışmaya devam etti. Bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno