Ana Sayfa / Ressam / Fernando Pessoa kimdir

Fernando Pessoa kimdir

Fernando Pessoa kimdir, Geçimini, İngilizce ve Fransızca iş mektupları yazarak kazanmıştır ve yalnız yaşadı.

Fernando Pessoa, 13 Haziran 1888 tarihinde Lizbon, Portekiz‘de dünyaya gelmiştir. Anası Maria Madalena Pinheiro Nogueira, babası Joaquim de Seabra Pessoa’dır. Müzik eleştirmeni olan babası o 5 yaşlarında iken öldü. Hemen sonra 7 yaşlarında iken anası bir konsolos olan üvey babası ise evlenerek 1896 senesinde Cenup Afrika Cumhuriyeti‘nin Durban kentine gittiklerinden orada yetişti. Burada tam bir İngiliz eğitimi görmüş oldu. Burada geçirdiği yıllarda İngilizcesini hızla ilerleten ozan bilhassa William Shakespeare ve John Milton benzer biçimde yazarların kitaplarına ilgi duydu. Kendisi de ilk şiirlerini İngiliz dilinde yazdı.

Durban High School’da ilk öğrenimini görmüş oldu. Lise düzeyindeki eğitimini Cape Town‘da tamamlayan Fernando Pessoa 17 yaşlarında üniversite öğrenimi için 1905‘te tekrardan Lizbon‘a büyük anası ve halasının yanına döndü. Lizbon Üniversitesi‘nde derslerin talebe eylemleriyle kesildiği bir dönemde bilimsel niteliği olan eğitimini bırakarak bir ithalat şirketinde ticari temsilci ve çevirmen olarak iş yaşamına girdi. Geçimini ticari çevirmenlikle kazanmıştır ve asla evlenmedi.

1905 senesinde 17 yaşlarında iken Lizbon’a döndükten sonrasında, devrin yenilikçi dergilerinden, bilhassa de modernistlerin gösterim organı Orpheu’da yazdı ve akımın önde gelen güzel duyu kuramcılarından biri oldu. Fernando Pessoa, Lizbon’da yaşamının sonuna kadar kaldı. Geçimini, İngilizce ve Fransızca iş mektupları yazarak kazanmıştır ve yalnız yaşadı. Bu yalnız adam, geçimini fazlaca iyi bilmiş olduğu İngilizce ve Fransızca dilinde iş mektupları yazarak kazanmıştır. Öldüğünde, 3’ü İngilizce, biri de Portekizce yazdığı şiirlerini içeren 4 kitabı hariç, neredeyse hiçbir kitap yayımlamamıştı.

Fernando Pessoa, John Milton, Percy Bysshe Shelley, John Keats, Edgar Allan Poe, Lord Byron, Walt Whitman, William Shakespeare, Charles Baudelaire‘den etkilenmiş ve ilk şiirlerini, İngilizce olarak, 1905-1908 yılları aralığında yazmıştır. 1912 senesinde ilk şiirleri “Portekiz ‘Rönesans’ ” hareketinin gösterim organı A Aguia dergisinde yayımlandı. Aynı yıllarda, düzyazı metinler (Fausto, Epithalamium, O Marinheiro, Na Floresta do Alheamento, vd.), eleştiri ve denemeler yazdı. 1913’te, fütürist harekette yer aldı ve Sá-Carneiro ile beraber Portekiz öncü edebiyatını başlatarak, “paulismo” akımını yarattı.

1918 senesinde İngilizce şiir kitapları yayınlamaya başladıysa da, 1934 senesinde Portekizce yazdığı Mensagem adlı şiiri yazdı ve Ulusal Propaganda Sekreterliği’nin açmış olduğu yarışmada ödül aldı. Sadece ölümünden bir yıl sonrasında, muhteşem ün kazanmıştır.

1914 senesinde, her şeyi, olabilecek tüm tarzlarda duymak için, kendi içinde gücül olarak bulunan değişik yazar kimliklerini aralarında diyaloğa sokarak, onlara yazı vesilesiyle tasarı bir gerçeklik kazandırdı. Kendi adının yanı sıra değişik yanlarını yansıtan düşsel şairlerin (Alberto Caeiro, Ricardo Reis, Alvaro de Campos, vb.) adıyla değişik bakış açıları ve üsluplardaki yapıtlarıyla ve modernist hareket içinde oynadığı rolle, Portekiz edebiyatına Avrupa çapında ehemmiyet kazandırdı.

Fernando Pessoa, 30 Kasım 1935 tarihinde Lizbon, Portekiz‘de 47 yaşlarında karaciğer hastalığından ölmüştür.

Eserleri :
35 Sonnets (1918)
English Poems I-II ve (1921)
English Poems III (1921)
1934 – Mensagem
Poesías de Fernando Pessoa (1942, Fernando Pessoa’nın Şiirleri)
Poesías de Alvaro Campos (1944, Alvaro Campos’un Şiirleri)
Poemas de Alberto Caeiro (1946, Alberto Caeiro’nun Şiirleri)
Odas de Ricardo Reis (1946, Ricardo Reis’in Odları)
Páginas de estética y de teoría y crítica literarias (1967 – Güzel duyu ve Edebiyat Kuramı ve Eleştirisi Hakkında Yazılar)
Páginas íntimas de autointerpretación (1966, Kişinin Kendi Eserini Yorumlaması Üstüne Hususi Yazılar)
Textos filosóficos (1968, Felsefe Metinleri)

Türkçeye çevirilen eserleri :
Şeytanın Saati (Can Yayınları, 2006)
Sırların Cebiri (Nisan Yayınları, 1995)
Denize Övgü (İyi Şeyler, 1999)
Düşsel ve Gerçek (Dünya Kitapları, 2005)
Anarşist Banker (Can Yayınları, 2006)
Huzursuzluğun Kitabı (Can Yayınları, 2006)
Pessoa Pesso’ yı Konu alıyor (Kırmızı Kedi Yayınevi, 2012)

Fernando Pessoa kimdir

    • Ressam,

Ozan

    , Yazar

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Atilla Dorsay kimdir

Atilla Dorsay kimdir, Mimar, Sinema Eleştirmeni, Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno