Ana Sayfa / Mühendis / Ferruccio Lamborghini kimdir

Ferruccio Lamborghini kimdir

Ferruccio Lamborghini kimdir, Ferruccio Lamborghini, İtalyan otomobil üreticisi, Lamborghini markasının kurucusu.

28 Nisan 1916’da İtalya’nın Ferrara kentine bağlı Renazzo di Cento isminde bir köyde, çiftçilik meydana getiren bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Lamborghini, minik yaşlarında mekanikle ilgilenmek istediğinin farkına vardı. Babasının traktörüyle çalışmaya süregelen Lamborghini, sonrasında Bolonya’daki bir teknik okula kayıt yaptırdı.

II. Dünya Savaşı esnasında İtalyan Hava Kuvvetleri’ne giren ve burada taşımacılık görevini üstüne alan Lamborghini, 1944 senesinde İngiliz güçlerinin esiri oldu. Esirlik günlerinde ordunun motor departmanında çalıştırıldı.

Savaştan sonrasında evine dönen ve muharebede kullanılan eski araç-gereç ve araçları çiftçilerin kullanabileceği traktörlere borghini, vakit içinde minik bir garajda başladığı bu traktör işini zaman içinde geliştirermesinin peşinden daha büyük bir yere geçti.

Bu sırada Fiat otomobiller üstünde de çalışmaya süregelen Lamborghini kendisi için ürettiği Fiat Topolino ile 1948 model Mille Miglia’yı yarıştırdı. 1949’da artık eski parçalardan vasıta yapmayı bırakarak Lamborghini Trattrice adını verdiği kendi fabrikasını kurdu ve üretime başladı. Kısa süre içinde Lamborghini traktörleri İtalya’da bir numara haline geldi.

Kurduğu yapınak yardımıyla hatırı sayılır seviyede paraya haiz olan Lamborghini, havalandırma ve merkezi ısıtma sistemleri üretimi meydana getirilen ikinci fabrikayı açmasının peşinden adını İtalya’nın en varlıklı kişileri arasına girdi.

Otomobillere olan ilgisi malum Lamborghini’nin o dönemde Mercedes SL300, Jaguar ve Ferrari şeklinde otomobilleri olduğu bilinmektedir. Kullandığı Ferrari’nin debriyajının mesele yaratmasının peşinden durumu Enzo Ferrari ile görüşmek isteyen Lamborghini’nin talebi geri çevirildi. Ondan sonra sorununu, otomobilindeki debriyajın yerine kendi traktörlerinde kullandığı Borg&Beck marka debriyajla değiştirerek çözen Ferruccio Lamborghini, artık yeni bir iş kurmasının zamanı geldiğinin farkına vardı. Bu yeni iş yarış arabalarıydı. Böylece Sant’Agata’da yeni bir yapınak kuran Lamborghini, birçok otorite tarafınca o dönemin en iyi otomobillerini üretmeye başladı.

Sadece 1970’lerin başlarında işleri bozulmaya başlayınca fabrikalarının bir kısmını satmak durumunda kalan Lamborghini, kendini emekliye ayırarak İtalya’nın güneyindeki Perugia’ya taşındı ve burada “Miura’nın Kanı” adını verdiği şarapları üretmeye başladı. Trasimone nehri yakınındaki La Fiorita isminde evin bir kısmı, Farın sergilendiği hususi bir müze halindedir. Bu arabaların içinde Ferruccio’nun favori otomobili Lamborghini Miura da bulunur.

Lamborghini markasının logosundaki boğa, Ferruccio’nun boğa burcu olmasından yola çıkılarak tasarlanmıştır.

Ferruccio Lamborghini 20 Şubat 1993 tarihinde Perugia’da öldü.

Ferruccio Lamborghini kimdir

    Mühendis

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Şarık Tara kimdir

Şarık Tara kimdir, Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno