Ana Sayfa / Biyografi / Fibonacci kimdir

Fibonacci kimdir

Fibonacci kimdir, Orta dönemin en büyük matematikçilerinden biri olarak kabul edilir.

Fibonacci, 1170 senesinde İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelmiştir. Tam adı Leonardo Fibonacci’dir. Babası Cezayir’de çalmış olduğu için çocukluğu orada geçmiştir. Babası Guglielmo’dur. Anası Alessandra,Leonardo 9 yaşlarındayken öldü. Babası Guglielmo Cezayir’in Bejaia limanı ile İtalya’nın Bugia kenti içinde bir tecim postasını yönetim etmekteydi. Babası burada oğluna hesap öğretmesi için bir Arap hoca meblağ.

İlk matematik eğitimini Müslüman bilim adamlarından almıştır. Avrupa’da Roma sayıları kullanılırken ve sıfır terimi ortalarda yokken Fibonacci Arap rakamlarını ve sıfırı öğrenmiştir. Leonardo Fibonacci tüm Akdeniz bölgesini gezdi ve devrin önde gelen Arap matematikçiler ile emek verme olanağı buldu.

1201 senesinde “Liber Abaci” “abaküs kitabı” yada “hesaplama kitabı” anlamına gelen bir matematik kitabı yazmıştır. Bu kitapla Avrupa’ya Arap rakamlarını ve bugün kullandığımız sayı sistemini tanıtmıştır. Ek olarak ilkokulda öğrendiğimiz temel matematik (toplama, çarpma, çıkaı bir oldukça örnek vererek anlatmıştır. Günümüzde Arap-Hint sayıları diye malum çağdaş ondalık sayı sistemini tanıtan bu kitap gündelik hayatta ticari defter tutma, ölçü birimlerini çevirme, faiz hesaplama, para bozma ve değişiklik yapma ve benzeri işlemlerde önemini göstermiştir. Kitap Avrupa’da tahsilli insanoğlu içinde süratli bir halde yayılmış ve Avrupa’nın olumlu bilimde ilerlemesine mühim tesirleri olmuştur.

Liber Abaci’de ek olarak kapalı bir ortamdaki bir tavşan ailesinin artışını, her tavşan çiftinin bir ay sonrasında bir yavru yapmış olup onun da 1 ay sonrasında 1 yavru yapacağı şeklinde ideal varsayımlar altında hesaplanmasını gösterir. Bu problemin çözümünde tavşan çiftlerinin sayısının artışını gösteren sayı dizisi Fibonacci sayıları, diziye de Fibonacci dizisi denir. Bu sayı dizisi 6. yüzyıldan beridir Hintli matematikçiler tarafınca bilinmekteydi sadece Avrupa’ya ilk olarak Fibonacci tarafınca tanıtılmıştır.

1220 senesinde Fibonacci Roma İmparatoru II. Frderick’in huzuruna çağrılır. Frderick’in bilim adamlarından biri tarafınca sınava çekilir. Sonunda Fibonacci göze girer. Senelerce hem imparatorla, hem de imparatorun dostlarıyla yazışır.

Fibonacci, 1225 senesinde “Liber Quadratornum” (Kare Sayıların Kitabı) isminde başka bir kitap yazdı. Ve bu kitabını imparatora ithaf eder. 1228’de Fibonacci, Liber Abaci’yi tekrardan gözden geçirir ve kitabın bu ikinci yazılımını imparatorun baş bilimcisi Michael Socott’a ithaf eder.

1240 senesinde matematik alanındaki çalışmalarından dolayı kendisine Pisa şehri tarafınca “20 Pisa Lirası” senelik maaş bağlandı. 19. yüzyılda Pisa’da Fibonacci heykeli yapılmış ve buraya dikilmiştir.

Fibonacci, 1250 senesinde Pisa’da ölmüştür.

Fibonacci kimdir

    Matematikçi

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno