Ana Sayfa / Sinema Oyuncusu / Fikret Hakan kimdir

Fikret Hakan kimdir

Fikret Hakan kimdir, Tiyatro ve beyaz perde sanatçısı

Fikret Hakan ; gerçek adı Bumin Gaffar Çıtanak’dır. 23 Nisan 1934 tarihinde Gaffar ve Fatma Belkıs çiftinin evladı olarak Balıkesir’de hayata merhaba dedi. Fikret Hakan’ın anası başhemşire, babası edebiyat öğretmeniydi. Fikret Hakan’ın babası Gaffar Bey, Balıkesirden İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanınca, başhemşire annesiyle hep beraber İstanbul’a taşındılar. Bumin( Fikret Hakan ), lisede okurken gazeteciliğe heves etti. Bumin’in Abdi İpekçi, Halit Kıvanç benzer biçimde sonradan ünlenecek kişilerinde çalmış olduğu, Mithat Perin‘in sahibi olduğu, İstanbul Ekspres Gazetesi’nde röportajları, öyküleri yayımlanıyordu. Gazeteden almış olduğu Öykü başına bir liralar, onu büsbütün okuldan uzaklaştırdı. Bölme Lisesi birinci sınıfından ayrıldığında 16 yaşındaydı ve aynı yıl 1950 senesinde ‘Üç Güvercin’ adlı operetinde palyaço rolüyle ‘Ses Tiyatrosu’nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. Ayrıca adını değiştirip Fikret Hakan yapmış oldu. Leblebici Horhor ve Afrodit’te oynadı.

Ses tiyatrosu, çığır sahne, cep tiyatrosu, ufak sahne, oraloğlu saat 6 tiyatrosu, kurucusu olduğu sahne 8 ve fikret hakan tiyatrosu benzer biçimde tiyatrolarda 1980lerin sonuna kadar sahneye çıkar.

Kendi deyişiyle üç sıçrayış yapmış oldu Fikret Hakan; Babıali’ye(Gazeteciliğe), Pera’ya (tiyatroya) sonrasında da beyaz perdeye.

1953 senesinde ‘Köprüaltı Evlatları’ adlı filmle beyaz perdeye geçti. Ardı ardına, “Beyaz Mendil”, “Gelinin Muradı”, “Dokuz Dağın Efesi” ve “Üç Dost” geldi. Cebi para görmeye başlamıştı. Süratli gece yaşamına daldı. Sanat dünyasının, sosyetenin bayanları çevresinde pervaneydi. 1960’larda “Yılanların Öcü”, “Karanlıkta Uyananlar” benzer biçimde toplumsal ağırlıklı filmleriyle ününü pekiştirdi.

1958 de askere gitti 1960 da askerden döndüğünde kendini değişik bir beyaz perdenin içinde bulmuş. “İlk yıl 15 film derken yılda 20 filme çıktı. Değil yazmak uyumaya bile vakit bulamıyordum.” Diye özetliyordu o yılları.

204 film ve 28 dizide oynadı, 1970’li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. ‘Üç Dost’1958 ve ‘Keşanlı Ali Destanı’yla 1964 da büyük bir üne kavuştu.

1970 de ‘Paralı Askerler’ filmi çekilirken Hollywood’dan almış olduğu teklifi kafi ingilizcesi olmadığından değerlendiremedi Türkiye’ye döndü. Paralı askerler (You can’t win ’em all) filmi 1970 senesinde, devasa bir bütçeyle İstanbul, İzmir, Nevşehir yörelerinde çekilen, çekim öncesi dönemin sıkıdüzen kurulu tarafınca didik didik edilen film çekim sonrası da sansürün gazabına uğramış ve Türkiye’de vizyonu yasaklanmış. Başrollerde Tony Curtis, Charles Bronson, Fikret Hakan, Salih Cenup var.

Fikret Hakan 1975 lerde yeşilçamda süregelen sex furyasından kaçmak için 1977’de. Valikonağı’ndaki dairesini satıp Marmaris’e yerleşti. 1980’e kadar teknecilikle geçimini sağlamış oldu, o dönem bitince de beyaz perdeye döndü.

1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Türk sinemasının 6 jönü Fikret Hakan, Ediz Hun, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın, Kartal Tibet ve İzzet Günay, Feyzan Ersinan Top’un yazdığı ‘Asla Unutmadım’ adlı kitapta unutamadıkları anıları anlattılar.

Kitapta en ilgi çekici bölüm ise Fikret Hakan’ın itirafları: “Çolpan İlhan’la nişanlıydık. Askere giderken, Baylan Pastanesi’nin önünde Çolpan’ı, Sadri Alışık‘a emanet ettim. Sivas’ta askerliğimi yaparken, Çolpan’dan mektup geldi. Mektupta ‘Biz Sadri’yle evleniyoruz’ yazılıydı. Oldukça şaşırdım. Büyük bir acı hissettim. Çolpan’la güzel şeyler yaşamıştık. Arkasından da birçok filmimizde oynadık. Asla da bigün ‘Niçin?’ diye sormadım. Hiçbir şey olmamış benzer biçimde davrandık. Birbirlerini hakikaten sevmişler demek ki bu evlilik Sadri ölünceye kadar devam etti.

Fikret Hakan, 1971’de evlenip 1 ay sonrasında boşandığı Hümeyra ile yaşamış olduğu olaylı aşk ve evlilik hakkında pişmanlığını da dile getirdi. Fikret Hakan:

Birliktelikleri :
Lale Sarı (1961-1963)
Semiramis Pekkan (1963-1963).
Hümeyra (1971-1971)
Neşecan Paşmak (?-?) Elif isminde bir kızları oldu
Fatma Zeynep Mirgün (1989-1991)

1970 li yıllarda beyaz perde sanatçılarının içinde moda olan plak yapma modasına Fikret Hakan da uydu ve birkaç 45’lik plak da o doldurdu Bu plaklar şunlardır:

1972 – Cemo / Dedikleri Gerçek İmiş
1974 – Dostun Gülü / Löberde
1975 – Aşk Uğultusu / Sancı

Ödülleri :
Altın Portakal Ödülleri
En İyi Adam Oyuncu
1965 Keşanlı Ali Destanı
1968 Ölüm Tarlası
1971 Özlem
En İyi Destek Adam Oyuncu
1993 Yalancı
1999 Yaşam Boyu Onur Ödülü

Fikret Hakan kimdir

Beyaz perde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

 

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dilek Çelebi kimdir

Dilek Çelebi kimdir, 5 arkadaşı ile Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno