Ana Sayfa / fotoğrafçı / Fikret Otyam kimdir

Fikret Otyam kimdir

Fikret Otyam kimdir, Fikret Otyam, 19 Aralık 1926 tarihinde Niğde, Aksaray‘da 6 kardeşin 3. olarak dünyaya gelmiştir. Anası ise Naciye Hanım’dır. Asker olan babası Nitelik Bey Konya ikinci ordudan emekli olduktan sonrasında eczacılık hayata geçirmeye başlamış, İsmet İnönü‘nün tabanca arkadaşlarındandır. Nedim Nitelik Otyam ile Nusret Kemal Otyam isminde kardeşleri vardır. Altı yaşından itibaren babasının eczanesinde çalışmaya süregelen Fikret Otyam, ilköğretim ve ortaokulu Aksaray’da okudu.Fikret Otyam‘ın fotoğraf merakı; ortaokulda Fransızca öğretmeni olan Emekli Albay Lüleci Haşim Bey “Lenduha ayaklı, cama çeken fotoğraf makinesini başlamış. Liseye ise Ankara ve Kayseri‘de devam etmiştir. O yıllarda fotoğraf yapmayı oldukca seven Fikret Otyam Kutu boyalarla kontraplak üzerine resimler yapmış olup Aksaray Halkevi’nde sergi de açtı. Fotoğrafı Nedim ağabeyinden öğrenmiş, Aksaray’da arkadaşı ve fotoğraf öğretmeni ile beraber “Foto Üç Yıldız” adlı bir fotoğrafçı dükkanı açmıştır. İkinci Dünya savaşı yıllarına rastlayan lise eğitimi Ankara ve Kayseri’deki liselerde kesintilere uğrayarak geçmiştir. Ankara Mustafa Kemal Atatürk lisesinde okurken Can Yücel ile dost olmuş.
Liseden sonrasında ise İstanbul‘a gelmiş olarak 1945 senesinde Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Orta Fotoğraf Bölüdı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde fotoğraf öğretimini meşhur ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun atölyesinde aldı. İki yıl İbrahim Çallı‘dan ders aldı. Bu yıllarda gazeteciliğe de başladı. 1950 senesinde gazeteciliğe “Son Saat” gazetesinde başlamış ve ömrü süresince gazetecilik yapmıştır. 1950’lerde meşhur yazarların/şairlerin kitaplarının kapak ve iç resimlerini yaparak çalışmalarını sürdürdü.

1953 senesinde Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Orta Fotoğraf Kısmı’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında gazetecilik, sanat-edebiyat yazarlığı ve fotoröportajlar hayata geçirmeye adım atmıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkı ile yapmış olduğu röportajları mevzu alan gazete yazıları hazırlamış, ondan sonra bu röportaj serileri Topraksızlar, Gide Gide, Ha Bu Diyar, Harran ve Irıp, Ey Samandağ Samandağ adlı kitaplar olarak yayınlanmıştır. Okuldan mezun olduktan sonrasında Falih Rıfkı Atay’ın Dünya Gazetesinde Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Göğüş’ün yardımcısı ve yazarı görevi hayata geçirmeye başladı.

Hemen sonra 1956‘dan itibaren Ankara‘da Millet gazetesinde, 1962’den itibaren de Cumhuriyet gazetesinde sanat ve politika yazarlığı yapmıştır. İlk fotoğraf sergisini 1952 de açan sanatçı günümüze kadar yurt içi ve yurt haricinde otuzun üstünde sergi açmıştır ve resimleri birçok yurt dışı müzelerinde ve hususi koleksiyonlarda yer almıştır.

Fikret Otyam, 1953 senesinde ilk eşi ile evliliğe ilk adımını attı. 1954 senesinde kızı Elvan dünyaya geldi. Aynı yıl İlk kez Güneydoğu ve Doğu Anadolu’yu gezmiş Cumhuriyet gazetesinden Yaşar Kemal ile röportaja çıkmıştır.

Fikret Otyam, askerlik hizmetine 1956 senesinde topçu olarak Polatlı‘da başlamış, çömez birliğinin arkasından sonrasında asteğmen olarak Ankara’da Bando Mızıka Hazırlama Ortaokulunda Fotoğraf Öğretmenliği yaparak tamamlamıştır. Bu sırada bile Millet Gazetesinde de yazıları çıkmaya devam etti. Askerlik sonrası 1957 senesinde Millet Gazetesinde İstihbarat Şefi olarak işe başladı.

1975 senesinde ilk kişisel sergisini açtı. Başta ülkemiz olmak suretiyle dünyanın çeşitli yerlerinde çekmiş olduğu fotoğrafları “Fotoğraflarla Gide Gide” ana başlığıyla uzun seneler sergiledi.

“Son Saat” gazetesinde başladığı gazeteciliğini Dünya ve Millet Gazetelerinde devam ettirdi. Hemen sonra Cumhuriyet Gazetesi‘nde uzun seneler köşe yazarlığı yapmıştır. Abdi İpekçi cinayetinin arkasından emekli olmaya karar vermiş. Ilkin 27 Mayıs 1979 tarihinde Antalya‘nın Gazipaşa ilçesine yerleşmiş. 25 yıl orada yaşamış, sonrasında da Antalya’nın merkezine 26 km uzaklıkta olan Geyikbayırı köyünde bir eve taşınmıştır. Halen bu evde yaşamaktadır. Emekli olduktan sonrasında resme ağırlık verdi.

Kemalist ve toplumcu düşüncelere haiz olan yazar ve ressam Aydınlık Gazetesinde haftalık yazıları çıkmakta Antalya’da yaşamaktadır.

Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı’nın kurucu üyelerindendir. Fikret Otyam, resimlerinde keçi ve başı örtülü Anadolu hanımlarını figür olarak sık sık kullanmaktadır. Anadolu’yu, insanlarını, hayvanlarını, bitkilerini ve mk dikkat çeker.

Fikret Otyam, 1977 senesinde ikinci eşi iç mimar Filiz Otyam ile evliliğe ilk adımını attı. Elvan, Döne ve İrep isminde üç kızı vardır.

Fotoğraf Sergileri:
1964 – 1974 Gide Gide Serileri
1979 – Eğer Bizi Sual Eden Olursa
1983 – Dünya Güzel Olmalı
1997 – Otyam’ın Objektifinden
– Filiz Otyam ve İbrahim Demirel ile karma sergi

Kitapları :
– Ha bu diyar, Dost yayınları
– Gide gide, Dost yayınları
– Uy Babo (1962), Dost yayınları
– Hu Dost
– 40 Yıl Ilkin 40 Yıl Sonrasında
– Kara Sevdam Anadolum
– Mayınlar Çiçek Açmaz
– Mayınlı Topraklar Üstünde
– Kanlı Gömlekler
– Adı Yemendir
– Harran Koçaklaması
– Can Dost
– Ceylanlar Suya İndi
– Dostum Orhan Kemal ve Mektupları
– Pavli Kardeş
– Ağlama Anam Şu Bizim Gazipaşa
– İsmet Paşalı Seneler
– Can Pazarı
– MUTLU OLMAK
– Ey Samandağ Samandağ

Fikret Otyam kimdir

    Fotoğrafçı, Gazeteci, Ressam, Yazar

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Boris Pasternak kimdir

Boris Pasternak kimdir, Doktor Jivago adlı romanın yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno