Ana Sayfa / Biyografi / cumhurbaşkanı / François Hollande kimdir

François Hollande kimdir

François Hollande kimdir, Fransa Cumhurbaşkanı

François Hollande, 12 Ağustos 1954 tarihinde Fransa‘nın Rouen şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Georges Gustave Hollande bir doktordur. Anası Nicole Frédérique Marguerite Tribert’dir.

Saint Jean-Baptiste de La Salle yatılı okulunda eğitim görmüş oldu. Paris‘te işletme okudu. École Nationale d’Administration‘da okudu. Hemen sonra Institut d’Études Politiques de Paris’te politika eğitimi aldı. 1980 senesinde buradan mezun oldu.

François Hollande, öğrencilik yıllarında başladığı siyasal faaliyetlerini, 1979’da Toplumcu Parti’ye üye olarak sürdürdü. 1997-2008 yılları aralığında Toplumcu Parti’nin Birinci Sekreteri olarak vazife yapmış oldu.

Hollande, François Mitterrand yönetimi esnasında kabinede ekonomik danışman rev aldı.

1988-93 içinde Correze ili birinci bölgeden milletvekili olan Hollande, bu göreve 1997’de yine seçildi. 2001-2008 yıllarında Tulle’de Belediye Başkanlığı meydana getiren toplumcu politikacı, 2008 yılından bu yana Corrèze Genel Meclisi Başkanı.

1988’den bu yana Correze milletvekili olan Hollande, 1997’de Lionel Jospin’den parti liderliğini devraldı ve on yılı aşkın bir süre bu görevi yürüttü.

2007 senesinde eşi Ségolène Royal’in Nicolas Sarkozy karşısında yenilmesi yüzünden parti içinde yaşanmış olan gerginlik üstüne 2008’de parti liderliğinden çekilme etti.

Daha sonraki yıllarda, o dönemde gazeteci Valerie Trierweiler ile ilişki yaşamakta olduğu ortaya çıktı. Hollande, o tarihten bu yana Paris Match dergisinde siyasal muhabir olan Trierweiler ile beraberliğini sürdürüyor.

François Hollande’a, 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için en uygun aday gözüyle bakılmaya başlandı. Hatta eski tutucu cumhurbaşkanı Jacques Chirac‘dan umulmadık bir övgü bile aldı.

Hollande, 16 Ekim 2011 tarihinde, Toplumcu Parti’nin ön seçimini kazanarak 2012 başkanlık seçimleri için partisinin resmi talibi oldu.

23 Nisan 2012’de meydana gelen 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci turunda oyların yüzde 28,63’ünü alarak sandıktan birinci sırada çıktı. 10 adayın yarıştığı ilk turun peşinden, François Hollande ve Nicolas Sarkozy en fazla oyu alarak ikinci tura kalma başarısı göstermişti.

6 Mayıs 2012 tarihinde meydana getirilen Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı oyların % 52sini alan Toplumcu Parti’nin talibi François Hollande oldu. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise yüzde 48 oranında oy aldı.

François Hollande, 1973 senesinde politikacı Ségolène Royal ile evliliğe ilk adımını attı. Haziran 2007 senesinde boşandı. Thomas, Clémence, Julien, Flora adlarında 4 evladı vardır. François Hollande, Kasım 2007 senesinde gazeteci Valérie Trierweiler ile evliliğe ilk adımını atmıştır.

Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmayan Hollande, buna rağmen Ankara‘nın tam üyelik için önünde uzun bir yol olduğuna inanıyor.

François Hollande kimdir

    Cumhurbaşkanı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Mahmoud Ahmadinejad kimdir

Mahmoud Ahmadinejad kimdir, Muhammed Hatemi‘nin ardından İran İslam Cumhuriyeti‘nin 6. Cumhurbaşkanı olan İranlı devlet adamı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!