Ana Sayfa / besteci / Franz Lehar kimdir

Franz Lehar kimdir

Franz Lehar kimdir, Franz Lehar operet besteleri ile oldukça ünlüdür ve tüm opera ve operet eserlerinin sayısı 41 olarak gösterilmiştir

Franz Lehar, 30 Nisan 1870 tarihinde Komárom, Macaristan‘da dünyaya gelmiştir. Babası Macar asıllı “Avusturya-Macar” ordusunun “50. Piyade Alayı” bando şefi idi. 12 yaşındaki Prag Konservatuvarı’na girdi. “Prag Konservaturı”nda keman ve kompozisyon dersleri aldı. 1882’den 1888’e kadar Prag Konservatuvarı’nda okudu, 1889’dan sonrasında Viyana‘ya yerleşti.

Bu okuldan mezun sonrasında 1889 senesinde Viyana’da babasının yönetim etmiş olduğu bir askeri bandoya destek şef olarak girdi. 1890 yılından başlayarak uzun seneler babası benzer biçimde askeri orkestraları yönetti. 20. yüzyıl başlarında operetlerinin kazanılmış olduğu başarı üstüne yaşamını bestecilikle ve kendi eserlerini yöneterek kazanma olanağı buldu, “ikinci Viyana klasik opereti”nin ustası sayılan Lehar, başarısıyla Johann Strauss I‘u bile gölgede bıraktı.

Franz Lehar, 1902 senesinde Viyana’da meşhur Theater an der Wien’e orkestra şefi olarak atandı ve aynı yıl Kasım’da ilk bestelemiş olduğu opera eseri “Wiener Frauen” (Viyanalı Bayanlar) orada sahnelendi

İlk opereti «Wiener Frauen» (Viyanalı Bayanlar), beğenilince Lehar yaşamını operet besteleyerek kazanabileceğine inandı, başka hiçbir işle meşgul olmadı. Bir operası, birkaç da orkestra eseri var ise da, ona aslolan ün kazandıran eserleri operetleridir.

Lehar’ın en oldukça beğenilen opereti de «Die Lustige Witwe» (Şen Dul) opereti olmuştur. Bu yaratı, dünyanın her yanında bazen sahneye konur. Operetin çeşitli parçaları, ayrıca valsler, klâsik hafifçe müzik parçaları arasına girmiştir, ufak orkestralar bu tarz şeyleri sık sık çalarlar.

Franz Lehar operet besteleri ile ünlüdür, tüm opera ve operet eserlerinin sayısı 41 olarak gösterilmiştir. Bunlar içinde en ünlüsü Şen Dul (Die lustige Witwe) olarak kabul edilebilir.

Bu operet eserlerinde bulunan tek şarkılar da popüler olmuştur; Şen Dul operetinde bulunan “Vilja Şarkısı” ve Tebessümler Diyarı operetindeki “Dein ist mein ganzes Herz” sayılabilir.

Lehar operetleri, arkadaşı olan opera tenörü Richard Tauber tarafınca yorumlanmaları ile bilinmektedir. 1922’de “Frasquita” opereti ile başlayarak 1925-1936 döneminde Lehar’in yazdığı 6 operet Tauber’in sesinin özelliklerine gore kurulmuştur.

Operetleri kadar meşhur olmamakla birlikte Franz Lehar “sonatlar”, “senfonik şiirler”, “marşlar” ve “valsler” de bestelemiştir. Bunlardan bazıları meşhur operetlerden uyarlanmıştır.

1935 senesinde eserlerinin yapım haklarını kendi elinde denetim edebilmek için “Glocken Verlag” adlı bir gösterim evi kurmuştur.

Müziksel eserleri, Adolf Hitler ve Nazilerin oldukça beğenmiş olduğu Vilhelm Richard Wagner‘in eserlerinden oldukça değişik olmakla birlikte, Franz Lehar’in operetleri Adolf Hitler tarafınca oldukça beğenilmiştir.

1940’da Lehar’a Nazi Almanyası’nda Sanat Madalyası verilmiştir. Oysa Lehar’in karısı Yahudi asıllı idi.

Franz Lehar, 1924 senesinde Sophie Paschkis ile evliliğe ilk adımını attı. Eşi 1947 senesinde vefat etti.

Franz Lehar, 24 Ekim 1948 tarihinde 78 yaşlarında Bad Ischl, Avusturya‘da ölmüştür.

En tanınmış operetleri:
1905 – Die lustige Witwe (Şen Dul)
1909 – Der Grafvon Luxemburg (Lüksemburg Kontu)
1910 – Zigeunerliebe (Çingene Aşkı)
1925 – Paganini
1927 – Der Zarewitsvh (Çarın Oğlu)
1929 – Das Landdes Lachelns (Tebessümler Diyarı)
1930 – Schön ist die Welt (Dünya Güzeldir)
1934 – Giuditta

Franz Lehar kimdir

    besteci, Müzisyen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno