Ana Sayfa / ressam / Frederic Bazille kimdir

Frederic Bazille kimdir

Frederic Bazille kimdir, Resimlerini genel anlamda açık havada çizdiği peyzajlar meydana getirir.

Frederic Bazille, 6 Aralık 1841 tarihinde Fransa, Montpellier’de varlıklı bir Protestan ailenin evladı olarak dünyaya gelmiştir. Ressam Eugene Delacroix‘in yapmış olduğu resimleri gördüğünde ondan etkilenip fotoğraf eğitimi almak isteyince ailesi Tıp eğitimi de alması şartıyla müsaade etti.

1859 senesinde 18 yaşlarında iken tıp eğitimi almaya başladı, ondan sonra da 1862 senesinde Paris‘e taşındı. Paris’de Pierre Auguste Renoir ve Alfred Sisley ile tanıştı. Fotoğraf eğitimi ile bununla birlikte beraber eğitimini görmüş olduğu Tıp sınavlarını 1864 senesinde veremedi. Bundan sonrasında da yalnız fotoğraf ile ilgilendi.

Claude Monet, Alfred Sisley ve Edouard Manet ile yakın dost olan Frederic Bazille, kendi kurduğu stüdyosunda, maddi açıdan sıkıntısı olmadığı için etrafındaki ressam grubuna yer verdi ve fotoğraf malzemeleri sağlamış oldu. Güç durumdaki arkadaşlarına yapmış olduğu yardımlarla izlenimciler grubunun mühim bir üyesi oldu.

En meşhur eserleri Castelnau Manzarası (Pembe Elbise) 1864, Aile Toplantısı 1867-68, Yaz Mevsiminden Bir Görünüm 1869 sayılabilir.

Frederic Bazille, Fransa-Prusya Savaşı’nın çıkmasından bir ay sonrasında, Ağustos 1870’te Zouave alayına katıldı. Aynı senenin 28 Kasım günü Beaune-la-Rolande Muharebesi’nde, yaralanan komutanın yerine geçerek birliğin komutasını aldı ve Alman mevzilerine saldırı başlattı. Başarısız olan bu saldırı esnasında iki kere vuruldu ve harp alanında öldü. Babası birkaç gün sonrasında cenazesini aldı ve cenaze töreni yedi gün sonrasında Montpellier’de yapılmış oldu. Bazille’in son eseri yarım kalmış olan Lez Kıyılarından Görünüm’dır.

Frederic Bazille, 28 Kasım 1870 tarihinde Fransa, Beaune-la-Rolande’de 29 yaşlarında ölmüştür.

Montpellier Müzesinde dokuz tablosu vardır. Louvre Müzesi’ndeki tabloları: pembe elbise (1864), fontainebleau ormanı ve ı’ambulance improvisee (1865), aile toplantısı ve renoir’ın portresi (1867), la condamine sokağındaki imalathane (1870). mühim iki yapıtı ABD’ dedir: mellon koleksiyonunda yerenci hanım; cambridge’de fogg art museum’da yaz manzarası (1869).

Frederic Bazille kimdir

    Ressam

Bu habere de bakabilirisiniz

Fikret Otyam kimdir

Fikret Otyam kimdir, Fikret Otyam, 19 Aralık 1926 tarihinde Niğde, Aksaray‘da 6 kardeşin 3. olarak doğmuştur. Annesi ise Naciye Hanım’dır. Asker olan babası Vasıf Bey Konya ikinci ordudan emekli olduktan sonra eczacılık yapmaya başlamış, İsmet İnönü‘nün silah arkadaşlarındandır. Nedim Vasıf Otyam ile Nusret Kemal Otyam adında kardeşleri vardır. Altı yaşından itibaren babasının eczanesinde çalışmaya başlayan Fikret Otyam, ilkokul ve ortaokulu Aksaray’da okudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno