Ana Sayfa / Müzisyen / Fuat Güner kimdir

Fuat Güner kimdir

Fuat Güner kimdir, Müzisyen, söz yazarı, besteci. Gerçek adı Aziz Fuat Güner’dir. Mazhar Fuat Özkan’ın Fuat’ı ve gitaristi, üçlünün solo albüm meydana getiren ilk müzisyenidir. MFÖ’yle beraber imza attıkları büyük başarılar haricinde, Dağhan Baydur ve Erdal Kızılçay’la beraber Beatles şarkılarını doğu enstrümanlarıyla çaldıkları “Beatles Alaturca” çalışmasında yer almış ve Liverpool, İngiltere’de düzenlenen Beatles Festivali’ne de katılıp büyük ilgi görmüştür. Bestelediği birçok mühim ve başarıya ulaşmış film müziği vardır.

Dünyaca meşhur fotoğrafçı Sami Güner ve Cemile Güner’in oğlu olarak 1 Nisan 1948’de İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu Kalamış’ta geçen Güner, ilkokulu Kızıltoprak’ta okudu. Müzikle ilk tanışması, hemen hemen küçücük bir çocukken dayısının kendisine armağan etmiş olduğu akustik gitarla oldu ve bundan sonrasında da müzikten asla kopmadı. St. Joseph Lisesi’nde tahsil görmüş olduğu yıllarda oldukça toplumsal ve etken olan Güner, bilhassa sporla fazlaca ilgiliydi. Futbol, voleybol ve yelkencilik yapıyor, maçlara katılıyordu. Konservatuara gitme düşsel kurduğu halde ailesinin isteğiyle Saint Joseph’te tahsil gören Güner, mezun olduktan sonrasında İstanbul Devlet Mimarlık Akademisi İnşaat kısmıne kayıt yaptırdı.

Mezun olduktan sonrasında sırasıyla Karayolları’nda ve STFA’da mühendis olarak çalışan Güner, Beatles grubuna olan hayranlığıyla biliniyordu. Bu hayranlık onun 1966 senesinde yolunun Mazhar Alanson ile kesişmesine vesile oldu ve ikili aralarına Ali Serdar, Nadir Arol, Semih Oksay, Cenap Kıyıkoğlu, Mithat Danışan ve Fikret Kızılok’u da alarak Kaygısızlar grubunu kurdular.

Sulh Manço’yla da çalışan Kaygısızlar, Woodstock Festivali‘nden sonrasında, 19671968 tarihlerinde plak doldurmaya Almanya‘ya gittiler. Sadece festival sevdasına düşerek plak yapmayı unutan grup, ilk ustalaşmış sahne deneyimlerini Erdek‘te bulunan Golf Kulübü’nde gerçekleştirdiler. Bu iş için evden kaçtığını Fuat Güner sonrasında verdiği röportajda şöyleki açıklayacaktı;

1970 senesinde Yonca Plak’ın sahibi Ergin Bener‘in teşvikiyle Mazhar’la birlikte Türkçe şarkılar yazmaya ve anlatmaya süregelen Güner, aralarına Özkan Uğur’un da katılmasıyla MFÖ olarak Türküz, Türkü Çağırırız isminde ilk albüm çalışmasında yer aldı. O dönemde Fuat Güner ek olarak, Mazhar Alanson’un da rol almış olduğu Ferhan Şensoy’un “Şahları da Vururlar” adlı oyununun ve sonrasında Özkan’la birlikte “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı”nın müziklerini yapmış oldu.

Ajda Pekkan’la beraber çalışan MFÖ, sesini duyurmaya başlamıştı. Kazanılmış olduğu parayla kendi müzik stüdyolarını kuran Fuat Güner, 1984’te MFÖ’ nün 27 hafta listelerde bir numarada duracak albümleri “Ele Güne Karşı Yapayalnız”’la çalışmalarının karşılığını fazlasıyla alacaktı.

1989 senesinde Fuat Güner geçirdiği trafik kazasını, mühim bir mesele olmaksızın atlattı.

Meşhur müzisyen, 2 yıl sonrasında, 1991 senesinde dünyaca meşhur fotoğraf sanatçısı babası Sami Güner’i bir trafik kazasında yitirdi.

1996’da sıhhat problemleri yaşayan Güner, damar tıkanıklığı sebebiyle ameliyat oldu.

1998’de Dağhan Baydur ve Erdal Kızılçay’la beraber Beatles şarkılarını doğu enstrümanlarıyla çaldıkları “Beatles Alaturca” çalışmasında yer edinen Güner, Baydur ve Kızılçay’la beraber Lütfi Kırdar Kurultay Merkezi’nde performans gösterdi.

1999’da Liverpool, İngiltere’de düzenlenen Beatles Festivali’ne de katılan Güner, Baydur ve Kızılçay üçlüsü büyük ilgi görmüş oldu.

Aynı yıl Güner, MFÖ üçlüsünün solo albüm meydana getiren ilk müzisyeni olarak kendi adını taşıyan albümü “Aziz Fuat Güner”i sevenleriyle buluşturdu.

2001 senesinde Koltuk Sevdası isminde dizideki rolüyle ilk oyunculuk deneyimini yaşadı.

Fuat Güner’i minimum müzik kadar heyecanlandıran bir hobisi vardı: Maket Uçaklar. İlkokula giderken süregelen bu ilgi vakit içinde devam etti ve 20 yıl sonrasında da maket uçaklar Güner’in zamanının büyük bir bölümünü ayırdığı hobisi haline geldi.
Zira 2002 senesinde geçirdiği trafik kazası sonrasında kalça kemiğini kıran ve 4,5 ay sırt üstü yatmak zorunda kalan Güner, yatarak geçirdiği sürede portatif tekerlekli stüdyo ve portatif maket tayyare yapma tezgâhı alarak çalıştı. Bu tezgâhta maket uçaklar meydana getiren Güner, oğluyla beraber yapmış olduğu maket uçağın uçuşunu da gerçekleştirmiş oldu.

Güner, bugüne dek birçok filmin müziğini de yazmıştır, Mazhar Alanson ve Özkan Uğur’la beraber çalışmalarına devam etmekte, konserler vermektedir.

Film Müzikleri

•Dostum Şeytan, 1988

•Robert’in Filmi (Robert’s Movie), 1990

•Aşk Ölümen Soğuktur, 1994

•Ölümsüz Karanfiller, 1995

•Koltuk Sevdası, 2001

•Çekirdek Aile, 2002

Solo Emek harcamalar

•Aziz Fuat Güner , 1999

•Beatles Alaturca (DEF Orkestra), 2001

Fuat Güner kimdir

    • Müzisyen, Prodüktör, Ses Sanatçısı,

Beyaz perde

    Oyuncusu

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ruhi Sarı kimdir

Ruhi Sarı kimdir, Ruhi Sarı, 18 Mayıs 1972 tarihinde Trabzon‘da doğmuştur. Aslen Torul Yurt (Zaga) Köyü’ndendir. Ortaokul ve liseyi İstanbul – Kartal’da okudu. Tiyatro hayatına istanbul’da Kartal Sanat Tiyatrosu’nda başladı. Liseden mezun olduktan sonra Konya‘da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno