Ana Sayfa / filozof / Galileo Galilei kimdir

Galileo Galilei kimdir

Galileo Galilei, çağdaş fiziğin babası olarak kabul edilen, İtalyan bilim adamı. Adı bilim devrimiyle anılan Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında da bir oldukca emek verme yapmasının yanı sıra bu mevzularda felsefi görüşlere de sahipti. İlgisini daha oldukca hareket üstünde yoğunlaştıran Galileo, Güneş merkezli astronomi sisteminin fiziğini geliştirdi.

15 Şubat 1564‘te İtalya‘nın Toskana bölgesindeki Pisa şehrinde, periyodunun tanınmış müzisyenlerinden, Vincenzo Galilei‘nin altı çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Galileo, ilk öğrenimini Floransa‘da tamamlamasının arkasından 1581 senesinde Pisa Üniversitesinde tıp tahsiline başladı. Mali durumu yüzünden okulu bırakmak zorunda kalan Galileo, 1583 senesinden itibaren matematiğe yöneldi ve bu konudaki çalışmalarıyla 1589‘da Pisa’da profesör oldu.

Sarkacı, yüzen cisimleri ve kinetiği Aristo fiziğinden değişik bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galileo, Pisa Kulesi‘nden ağırlık atarak, düşen tüm cisimlerin aynı ivmeye haiz bulunduğunu gösterdi ve Aristo mantığının yanlış bulunduğunu kanıtladı. Özgür düşmenin durağan(durgun) ivmeli bir hareket olduğunst düşüş esnasında katedilen yolun, dönemin karesiyle orantılı bulunduğunu gösterdi. Bu deneyi neticesinde yaşlı profesörlerle karşı karşıya gelen Galileo, 1592 senesinde Pisa’yı terk ederek, Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

1597‘de askeri amaçla da kullanılabilen pusulayı ticari olarak piyasaya sunan Gelileo, 1600 senesinden derhal sonrasında ilkel bir termometre ve insanların kalp atışının ölçümünde kullanılmak suretiyle bir sarkaç buluş etti.

1609‘da Hollanda‘da teleskopun buluş edildiğini öğrenmesinin arkasından kendisi daha gelişmiş bir teleskop üreten Galileo, bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. Teleskopu astronomik amaçla kullanan ilk bilim adamı olan Galilei Galileo, kendi ürettiği teleskopla mühim gözlemler yapmış oldu ve bu gözlemleri, 1610‘ da, Yıldız Habercisi (Siderius Nuntius) adlı kitabında kaleme aldı.

Ay yüzeyi, yıldız kümeleri ve Samanyolu üstüne ilk tespitlerini yayınladığı ve Jupiter‘in dört uydusunun varlığından bahsetmiş olduğu kitabı oldukca ilgi uyandırdı ve Floransa’da saray matematikçisi olmasını sağlamış oldu. Venüs gezegeninin evreleri ve Satürn’ün şekli hakkında data verirken, astronomideki Batlamyus sistemini tartıştı. Güneş’i de gözlemleyen ve Güneş üstünde bulunan gölgelerin kir bulunduğunu kanıtlayan Galileo, bunların ne Merkür‘ün Güneş’in önünden geçerken oluşan gölgesi ne de Güneş ve Dünya içinde bulunan minik gökcisimlerine ilişkin olmadığını ortaya koydu.

1611‘de Roma‘ya giden ve oradaki Bilim Akademisi’ne üye olan Galileo, Floransa’ya dönüşün sebep olan kitabını ve 1613 senesinde da, güneş lekeleri üstüne yazdığı eserini yayınladı. Kopernik sistemini açık bir halde savunduğu bu yaratı yüzünden papazların ağır baskısına maruz kalan Galileo, 1615‘te iddiasını savunma etmek amacıyla Roma’ya gitti. 1616‘da Papa V. Paul tarafınca kitaplarını incelem amacıyla kurulan komisyon, Galileo’nun kitaplarını yasaklamadıysa da, dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

Bir süre bilimin ergonomik yönüne dönerek, mikroskobu geliştiren Galileo, 1618 senesinde üç kuyruklu yıldızın keşfedilmesiyle kiliseyle karşı karşıya kaldı. Bir arkadaşının VIII. Urban olarak Papa seçilmesinin arkasından cesaret alarak yazdığı “İki Evren Sistemi Üstüne Konuşmalar” adlı eseri 1632‘de gösterilen Galileo, Roma’ya çağrıldı ve Engizisyon mahkemesine çıkarıldı. Bunun arkasından, 1633‘te kitabı yasaklanan Galileo, müebbet hapse mahkum edildi.

Yetmiş yaşlarında hapsedilen ve 1636‘da, hapisteyken gözleri kör olan Galilei Galileo, 8 Ocak 1642 tarihinde Arcetri‘de öldü.

Galileo Galilei kimdir

    • Fizikçi,

Icat eden

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Desiderius Erasmus kimdir

Desiderius Erasmus kimdir, Rönesans ile birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının yaratıcılarından ve en büyük temsilcilerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno