Ana Sayfa / başbakan / George Washington kimdir

George Washington kimdir

George Washington kimdir, ABD Birleşik Devletleri’nin ilk cumhurbaşkanıdır.

George Washington, 1732 Wakefield, Virginia’da zengin bir çiftçinin10 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Babası Augustine Washington (1693-1743) ve anası Mary Ball (1708-1789) İngiliz asıllıydılar. Hemen hemen 11 yaşlarında tütün çiftçisi ve mesahacı olan babasını yitirdi. Babasının bundan önceki eşinden olan ağabeyi, onun yetişmesinde mühim bir rol oynamıştır. Düzensiz ve kısa devam eden bir eğitimden sonrasında 14 yaşlarındayken yerölçümü ve haritacılık alanında çalışmaya başladı. 16 yaşlarındayken Batı Virginia’ da, Shenandoah Irmağı çevresindeki keşfedilmemiş bölgelerde meydana getirilen bir bulgu gezisine katıldı.

Gençliğinde Virginia topraklarını genişletmek için Kızılderililer ile çarpıştı. 21 yaşlarında milis kuvvetlerine katıldı ve 1752’de komutan yardımcılığına getirildi. 1752’de üvey ağabeyi Lawrence ölünce Potomac Irmağı kıyısındaki Mt. Vernon malikânesinin sahibi oldu. Aynı yıl binbaşı rütbesiyle Virginia’daki dört askeri bölgeden birinin disiplin subaylığına getirildi.

Ohio Irmağı yöresinde güçlenen Fransızlar, bu bölgede İngiltere‘nin daha ilkin üstünde hak iddia etmiş olduğu bazı yerlerde yaşayan İngiliz göçmenleri bölgeden ayrılmaya zorluyordu. Virginia valisi 1753’te Fransızların bölgeden çekilmesini isteyen bir mesajı Fransız komutana iletmek suretiyle genç Binbaşı George Washington’u görevlendirdi. Washington bu mesajı ulaştırmak için Erie Gölü yakınlarına kadar 800 kilometreden fazla devam eden bir yolu kayıkla, at sırtında ya da yürüyerek gitti. Bu yolculukla ilgili olarak Washington’un anlattıkları Alle kalan bölgelerdeki yaşama ilişkin olarak elde edilmiş ilk güvenilir bilgilerdi.

Fransızlar bölgeden geri çekilmediği için, Washington ertesi yıl, bu kez yarbay rütbesiyle ve birkaç yüz kişilik bir birliğin başlangıcında Ohio Irmağı bölgesine gönderildi. 1754’te Fransızlarla İngilizler içinde çıkan Yedi yıl Savaşları’na katıldı, Mayıs 1754’te İngilizler bir Fransız birliğini tutsak aldı. Çarpışmada Fransızların komutanı da öldü. Fransızlar karşı saldırıya geçince Washington teslim olmak mecburiyetinde bırakıldı; fakat adamlarıyla beraber Virginia’ya dönmesine izin verildi. 1755’te Washington hasta olarak katılmış olduğu bir çarpışmada Fransızlara karşı büyük yiğitlik gösterdi ve General Edward Braddock öldürüldüğünde, yenilmiş olan ordunun güvenli bir şekilde geri çekilmesine destek oldu. Bunun üstüne albay rütbesiyle Virginia birliklerinin komutanlığına getirildi ve bir seyrek yerleşim bölgesinden geçen 650 km uzunluğundaki bir sının oldukça fena donanımlı 700 kadar askerle korumak mecburiyetinde bırakıldı. Tekrardan hastalanan Washington tam zamanında iyileşerek, 1758’de, günümüzde Pittsburgh kentinin bulunmuş olduğu yerde kurulu olan Duquesne Kalesi’nin alınmasına katıldı. Washington hemen sonra Virginia Yasama Meclisi’ne seçildi ve ordudan ayrıldı. Ocak 1759’da bir toprak sahibinin dul eşi olan Martha Curtis ile evliliğe ilk adımını attı ve tütün yetiştiriciliğine başladı.

1765’ten sonrasında İngilizlerin sömürge idaresine karşı çıktı ve bağımsızlığı savundu. George Washington, 1774 ve 1775’te Virginia Yasama Meclisi üyesi olarak, İngiltere ile Amerikan kolonileri içinde ortaya çıkan ve 1775’te harbe neden olan tartışmalara katıldı. 4 Temmuz 1776’da ilân edilen Amerikan bağımsızlığından sonrasında, Massachusetts halkı ayaklanıp diğer kolonilere de yardım çağrısında bulunduğunda toplanan İkinci Kıta Kongresi, George Washington’u başkomutanlığa atadı. Bu güç bir görevdi. Bundan dolayı 13 koloninin kendi aralarında da çekişmeler vardı. Kongreyi koloniler kurmuştu, fakat kurultay tüm kararlarını kolonilerin tümüne kabul ettirebilecek kadar kuvvetli değildi. Washington’un komutası altındaki askerler gönüllüydü ve istedikleri vakit evlerine dönebiliyorlardı. Gene de Boston’a giden Washington blöf yaparak İngiliz donanmasının limanı terk etmesini sağlamış oldu.

Bundan sonrasında, İngilizlerin saldırmış olduğu New York‘u savunmaya gitti; fakat oldukca üstün İngiliz güçleri karşısında yenildi ve New Jersey eyaletini boydan boya geçerek meşhur geri çekilmeyi gerçekleştirmiş oldu. Askerlerinin bir çok kaçmıştı; kalanlar paçavralar içindeydi. Fakat 1776 Noel’inde bir İngiliz ileri karakolunu ele geçirerek ülkedeki umutsuzluğu güvene dönüştürdü. Bundan sonrasında kimi zaman bozguna uğradı, kimi zaman zafer kazanmıştır ve sık sık bozgundan zafere dönüştürdü. 1777-1778 kışını yarı aç ve yarı çıplak ordusuyla beraber Pennsylvania‘da Valley Forgedaki kampta geçirdi. Fransızların İngilizlere karşı harbe katılmasıyla ilkbaharda Amerikalılara yardım geldi. 1781’de Virginia’da Yorktown kuşatmasında İngilizler bozguna uğratıldı. Uzun devam eden Bağımsızlık Savaşı 19 Ekim 1781’de İngiliz generali Cornwallis’in Yorktown’da teslim olmasıyla son buldu. İki yıl sonrasında 1783’te Paris Antlaşması’nda İngiltere Kraliyeti, Birleşik Devletlerin bağımsızlığını tanıdı. Sulh antlaşması imzalandı ve Washington, Mt. Vernon malikânesine çekildi. Fakat, oldukca geçmeden siyasal yaşama geri döndü. Virginia delegesi olarak Philadelphia Anayasa Kurultayı’na katıldı ve kurultay başkanı seçildi. 4 Mart 1789’da federasyon başkanı, Hazırlanan federal anayasayla ABD Birleşik Devletleri oluşturuldu ve 30 Nisan 1789‘da Washington ABD.’nin ilk başkanı seçildi.

30 Nisan 1789’da başkanlık görevine başlamış olan Washington, anayasada öngörülen devlet yapısını oluşturmak ve bunun işlemesini sağlamak için büyük bir çaba gösterdi. Anayasada meydana getirilen iyileştirmelerle insan hakları güvenceye alındı. Bu amaçla meydana gelen ve 1791 ‘de tamamlanan ilk 10 değişim günümüzde Haklar Bildirgesi olarak bilinir. Washington’un bu ilk başkanlık döneminde birçok yasa çıkarılarak devletin temel organları, bakanlıklar, yargı sistemi ve vergi sistemi oluşturuldu. Bu zamanda dış sorunlarla da karşılaşıldı. 1789 Fransız Devrimi’ni izleyen günlerde Fransa diğer Avrupa ülkeleriyle harbe girince, bağımsızlığına yardım etmiş olduğu ABD’den yardım istedi. Fakat, Washington ülkesinin tarafsızlığını korudu. Hemen sonra ABD’nin ticaretine karışan İngiltere ile ilişkiler oldukca gerginleşti; fakat Washington 1794’te Jay Antlaşması’nı imzalayarak mecburi benzer biçimde görünen savaşı birkaç yıl erteleyip yeni devlete bir nefes alma süresi kazandırdı. İspanya ile olan problemler da Florida ve Louiiana sınırlarını düzenleyen 1792 Pinckney Antlaşması ile ertelenmişti.

1792’de oybirliğiyle ikinci kez başkan seçilen Washington üçüncü bir kez başkan olmayı düşünmedi ve 1797’de siyasal yaşamdan çekilerek Mt. Vernon’a döndü; 2,5 yıl sonrasında burada öldü ve oldukca sevilmiş olduğu Mt. Vernon’a gömüldü. ABD’liler Washington’a ABD’nin kurucusu ve “ülkesinin babası” sıfatını vererek onu onurlandırdılar.

George Washington, 14 Aralık 1799 tarihinde 67 yaşlarındayken zatürreden Virginia, Mount Vernon’daki evinde öldü.

ABD’nin bağımsızlık harbinde mühim rol oynadığı için, ülkesinde tarihinin en mühim şahıslarından biri olarak sayılıyor. Amerikan başkanlık kurumunu şekillendirdi ve iki dönem, sekiz yıl sonrasında üçüncü dönem başkanlıktan vazgeçerek ülkesinde bir anane yarattı (Bu anane Franklin D. Roosevelt‘e kadar devam etti, sonrasında anayasallaştı). İktidarı muhalefete devrederek, demokrasi zamanı için bir örnek teşkil etti.

George Washington, Ocak 1759 senesinde Martha Dandrige Custis isminde iki çocuklu zengin bir dulla evliliğe ilk adımını attı. Kendisinin asla evladı olmadı.

Dünyada bir başka örneğine rastlanmayacak şekilde adı ABD’nın bir eyaletine verildi. Dünyanın en kuvvetli ülkesinin başkenti de onun adını taşıyor.

George Washington kimdir

    Devlet Başkanı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

III. Napolyon kimdir

III. Napolyon kimdir, III. Napolyon, 1848-1852 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlığı yaptı ve tertiplediği darbeyle cumhuriyeti yıkarak imparatorluğunu ilan etmiştir. Son Fransa İmparatoru olarak 1852-1870 yılları arasında hüküm sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno