Ana Sayfa / Biyografi / Geronimo kimdir

Geronimo kimdir

Geronimo kimdir, Beyaz Adam’a karşı savaşım eden son Kızılderili harp önderi olarak tanınan Chiricahua Apaçi’si. Meksika ve A.B.D. güçlerine karşı azca sayıda adamı ile verdiği uzun soluklu mücadelesi yardımıyla adını tüm dünyaya duyurmuştur.

Geronimo ya da mahalli dildeki adı ile Goyaałé, 16 Haziran 1829 tarihinde, Gila River, New Mexico’da hayata merhaba dedi. Apaçi’lerin Bedonkohe kabilesine bağlı olan Geronimo’nun üç adam ve dört kız kardeşi bulunmaktaydı. Ailesi tarafınca Apaçi geleneklerine bağlı olarak yetiştirilen Geronimo, 17 yaşına vardığında evliliğe ilk adımını attı ve bu evlilikten dört çocuk sahibi oldu.

6 Mart 1858 tarihinde, Geronimo ve kabilenin erkeklerinin bir çok ellerindeki malları takas etmek için kasabayı ziyaret etmiş olduğu sırada, José María Carrasco önderliğindeki 500 askerden oluşan bir hücum gücü kamplarına hücum etti ve içlerinde Geronimo’nun karısı, evlatları ve akrabaları da dahil olmak suretiyle kamptakilerin çoğunu öldürdü. 19.yy’ın en büyük Kızılderili şeflerinden birisi olarak gösterilen Mangas Coloradas, Geronimo’ya intikam alması için izin verdi, o da mahalli güçlerle birlikte Meksikalı askerlere saldırılarda bulunmaya başlandı.

Kabile şefi olmasa da, naturel bir liderlik kabiliyetine ve doğuştan gelen kuvvetli bir karizmaya haiz olan Geronimo, kısa sürede Apaçi’lerin askeri güçlerinin başına geçti. Onunla birlikte savaşan savaşçıların anlattığına bakılırsa tabiat üstü güçleri olan ve kurşunlar tarafınca öldürülebilineceğine inanılmayan önder, geride kanıt bırakmadan iz sürme, sessiz bir şekilde hareket etme ve tabanca kullanmada ustaydı. Kısa süre içinde onun Usen (Apaçi’lerin en büyük Tanrı’sı) tarafınca kutsandığına inanan mahalli güçlerle birlikte minik fakat etkili bir hücum kuvvetine komuta ediliyordu.

18581886 yılları aralığında, kendisinden sayıca fazlaca daha üstün olan Meksika ve A.B.D.’li askeri güçlere karşı giriştiği başarıya ulaşmış saldırılar ve de asla yakalanamaması, Geronimo’yu bir efsaneleşmiş haline getirmişti. Meksika sınırları içeriside başlatmış olduğu akınları, sonrasında ABD sınırları içinde bulunan Arizona, Teksas ve New Mexico’ya kadar götürdü.

1886 senesinde, Nelson A. Miles tarafınca seçilen Yüzbaşı Henry Lawton önderliğindeki büyük bir A.B.D. askeri gücü, Geronimo’yu ölü ya da diri olarak ele geçirmek suretiyle harekete geçti. Ekipte bulunan Gatewood adlı askerin Apaçi dilini konuşabilmesi ve geleneklerinden haberdar olması sebebiyle yapmış olduğu arabuluculuk sonucunda, 4 Eylül 1886 tarihinde, Geronimo ve yanında bulunan azca sayıdaki kabile üyesi A.B.D. güçlerine teslim oldular.

Geronimo, yanına bulunan arkadaşları ve kendisini izlemek için A.B.D. güçlerinden para alan yerli izciler ile birlikte Fort Pickens hapishanesine, ailesi ise Fort Marion hapishanesine gönderildi; Geronimo sadece 1887 senesinde ailesini ile görüşebildi.

1905 senesinde, S. M. Barrett adlı bir öğretmen, A.B.D. başkanı Roosevelt’den hususi izin alarak Geronimo’nun yaşamını kendi ağzından kaydetti. Sorulan hiçbir soruya yanıt vermeyen ve de sözlerinin değiştirilmeden kaydedilmesini isteyen Geronimo, yaşamı ile ilgili her mevzuyu, sözel bir ifade seçimi ile yazılması karşılığında Barrett’e söyledi.

Geronimo, 1909 yılının Şubat ayında, attan düşerek yaralandı. Sadece ertesi sabah bulunan ve durumu fena olan savaşçı, 17 Şubat 1909 tarihinde, tutuklu bulunmuş olduğu Fort Sill hapishanesinde, zaature sebebiyle yaşamını yitirdi ve aynı kalede bulunan Apaçi Tutsak Mezarlığı’na gömüldü.

Ölümünden sonrasında popüler kültürün en sevilen figürlerinden birisi olan Geronimo’nun yaşamını özetleyen onlarca beyazperde filmi çekildi, çizgiromanlara ve de şarkılara mevzu oldu. A.B.D. yeni kurulan üç kasabaya adı verildi ve de We Shall Remain adını taşıyan 2009 tarihindeki belgesel çalışmasına esin deposu oldu.

Geronimo kimdir

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno