Ana Sayfa / Akademisyen / Geyvan McMillen kimdir

Geyvan McMillen kimdir

Geyvan McMillen kimdir, Balerin, Akademisyen, koreograf

Geyvan McMillen, 1941 senesinde Gaziantep‘de dünyaya gelmiştir. İstanbul‘da yaşamaktadır. Ankara, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümünden mezun olmuştur. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Dame Ninette de Valois‘in talebesi olarak uzun seneler dans etti.

Çağıl dans eğitimini; 1969 senesinde Londra‘da London Contemporary Dance School’dan burs alarak Jane Dudley ve Robert Cohen ile Martha Graham tekniği üstüne 4 yıl eğitim alarak geliştirdi. Arkasından 1974 senesinde New York‘ta Murce Cunningham’dan burs alarak talebesi oldu.

Fransa, Almanya, Avusturya, İngiltere ve ABD‘da dans festivallerine Dansçı ve Koreograf olarak katıldı ve eserleri sahnelendi.

Çağıl dansın Türkiye’de 1979 yılından beri gelişmesinde katkıda bulunarak öncülük icra eden Geyvan Mc Millen Devlet Opera ve Baleleri bünyesinde çalışmıştır. Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde çağıl dans dersleri verdi. Ankara Devlet Balesi, İzmir Devlet Balesi, Mersin Devlet Balesi ve İstanbul Devlet Balesi’nde eğitmen ve koreograf olarak çalıştı.

1998-2008 yılları aralığında Yıldız Teknik Üniversitesi Çağıl Dans Programının kuruculuğu ve yürütücülüğünü yapmıştır.

Ulusal sanat organizasyonlarından Europalya ve Habitat’da Dans Direktörlüğü yapmış oldu ve Habitat organizasyonunda Dans Festivali hazırladı. Kültür Bakanlığı Dans Danışmanlığı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Dans danışmanlığı yapmış oldu. Türkiye’de ilk Bilimsel niteliği olan Çağıl Dans eğitiminin ve Çağıl Dans Topluluklarının öncülüğünü icra eden Geyvan McMillen’in 40’ı aşkın örneksiz eseri bulunmaktadır.

Senelerdir ürettiği çeşitli projelerle eserlerini Türkiye ile beraber, İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, ABD şeklinde internasyonal platformlarda sergilemiştir. Eserlerin koreografisi ve video enstalâsyonlarına yoğunlaşan Geyvan Mc Millen, 2005 senesinde kurduğu İstanbul Dans Tiyatrosu (İDT+)’nun gösterilerini disiplinler arası sanat etkinliği haline dönüştürmekte ve Türkiye’de dans sanatının gelişmesi topluluk olarak sürdürmeye devam ediyor.

Geyvan McMillen, 1989 yılından beri Türkiye’de yaşayan bir İrlandalı fotograf sanatçısı Paul Mcmillen ile evlidir. Bir kızı vardır.

Geyvan McMillen kimdir

    Akademisyen, Dansçı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Mahir Ünal kimdir

Mahir Ünal kimdir, Kültür ve Turizm Bakanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno