Ana Sayfa / Mühendis / Gökhan Abur kimdir

Gökhan Abur kimdir

Gökhan Abur kimdir, Ses sanatçısı ve meteoroloji yüksek mühendisi

Gökhan Abur, 1943 senesinde Afyon‘da dünyaya gelmiştir. Işgören bir ailenin evladı olarak Afyon’da dünyaya gelen Abur’un babası İzmir‘li, anası ise İstanbul‘ludur. Subay olan babasının işi sebebiyle Türkiye’nin birçok yerinde bulunmuş. İlkokula Ankara‘da başlamış, Elazığ‘da devam etmiş. Babasının görevinden çekilme etmiş olduğu dönemde ise İstanbul’a gelmiş ve ilkokulu burada bitirmiş. Ortaokula başladığı dönemde ise babasının memuriyet hayatına geri dönmesiyle beraber Karabük‘e gitmiş. Ortaokul ve liseyi burada tamamlamıştır.

Lise çağlarında Karabük’teyken orkestra kurup müzikal yaşantısını başlattı. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji yüksek mühendisliğini kazanarak İstanbul’a gitti. İstanbul’da kurmuş oldukları bu orkestrayı devam ettirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji bölümünden yüksek mühendis olarak mezun oldu. Uzun seneler Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Kısmı’nde vazife yapmış oldu. Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Mühendisliği görevinden 2003 senesinde emekli oldu.

1960’lı yıllarda müzik yaşamı başladı. 1967 senesinde Hafta Sonu Gazetesinin yapmış olduğu, Egemen Bostancı‘nın organize etmiş olduğu Altın Ses Yarışma’sında Ersan Erdura birinci, Gökhan Abuz dördüncü oldu. Bu yarışmanın arkasından, Fikret Şeneş‘in de katkılarıyla, plak çalışmalarına başladı. Toplam 14 tane 45’lik plağı ve “Bir Gün Karşılaşırsak” adlı bir albümü vardır. 1975 senesinde Eurovision şarkı yarışması Türkiye elemelerine katıldı. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Eurovision yarışmasında Semiha Yankı birinci oldu, Gökhan Abur ilk sekize girmiştir.

1983’ten sonrasında deniz ve denizcilikle ilgilendi. Sonrasın da uzak yol kaptanlarına eğitim verdi. 2000 senesinde Açık Radyo’da iki yıl süre ile “Açık Deniz” adlı bir de program yapmış oldu. Gökhan Abur, 2000 yılından sonrasında, Atlantis Yatçılık’ta “Meteoroloji ve Denizde Hava Tahmini” dersleri verdi.

Cumhuriyet’in 75. Yıl kutlamaları için Deniz Arcak, Asu Maralman ve Devlet Opera Balesinden bir ekiple Mersin ve Tarsus‘da Mersin Opera Binasında kutlamalara katıldı.

Senelerce Frank Sinatra, Dean Martin ve Barbara Streisand şeklinde dünyanın en büyük sanatçıları tarafınca sahnelenen Las Vegas tarihinin en meşhur programlarından kabul edilen “The Rat Pack ShowHaldun Dormen‘in yönetmenliğinde, Gökhan Abur, Recep Aktuğ ve İpek Dinç‘in performansları ile 2011 senesinde İstanbul Grand Hyatt‘da gerçekleştirildi.

İstanbul Piri Reis Denizcilik Üniversitesinde derslere girmektedir. NTV ekranlarında “Gökhan Hoca ile Hava Durumu”nu sunmaktadır.

İkisi ikiz toplam 3 evladı vardır.

Albümleri:
1975 – Bir Gün Karşılaşırsak
1976 – Gökben & Gökhan
2003 – Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (Gökhan Abur bu toplama albümde Hata Bende şarkısıyla yer ediniyor)
2006 – Bir Zamanlar 2 (Bu derleme albümde Yasak Aşk adlı parçayla yer ediniyor)
2006 – Söz: Çiğdem Talu (Bu albümde Bir Gün Karşılaşırsak ile yer ediniyor)
2008 – Bir Zamanlar Hususi 1 Keşfedilecek Plaklar (Bu albümde Yasak Aşk ile yer ediniyor)
2009 – Leblebi Pop Folk 2 (Bu albümde Al Sazım Vur Sazım ile yer ediniyor)
2009 – Müzik: Selmi Andak – Bal Benzer biçimde Olur (Bu albümde Kısmet Değilmiş ile yer ediniyor)
2009 – Müzik: Selmi Andak – O Şarkıyı Hemen hemen Yazmadım (Bu albümde Yıldızlar Damı Deliyor ile yer ediniyor)
2010 – Fecri Ebcioğlu Şarkıları 1 (Bu albümde Hata Bende ile yer ediniyor)
2010 – Fecri Ebcioğlu Şarkıları 2 (Bu albümde Palyaçodan Başka Neyim ile yer ediniyor)
2011 – Bir Zamanlar Hususi 2 Keşfedilecek Plaklar (Bu albümde Bu şekilde Bitsin ile yer ediniyor)

45lik Plakları :
1968 – Bu Şarkı Benim Şarkı / Dönelim Gençliğe
1968 – Gönül Kaçanı Kovalar/ B- Kaybolan Aşk
1969 – Yüzyıllar Sonrası / ALLAH ım Seversen
1971 – Al Sazım Vur Sazım / Hata Bende
1972 – Yalnız Adam / Palyaçodan Başka Neyim
1973 – Gül Bahçesi / Gönül Seni Özlememiş
1973 – Bülbül Ötmez Derdim Bitmez / Yardan Ayrı Elden Ayrı
1973 – Gül Kaderine / Bilmiyorum ki Niçin
1974 – Gecem Gündüzümden Renkli / Gecem Gündüzümden Renkli (Enstrümental)
1975 – Bir Gün Karşılaşırsak / Kısmet Değilmiş
1975 – Dünya Tatlısı / Kime İstersen Sor
1977 – Bu şekilde Bitsin / Yasak Aşk
1978 – Yıldızlar Damı Deliyor / Sensizliğimin Şarkısı

Gökhan Abur kimdir

    Mühendis, Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Luciano Pavarotti kimdir

Luciano Pavarotti kimdir, İtalyan tenör. Dünyanın en ünlü tenörü olan Pavarotti, dinleyici kitlesi sınırlı olan opera türünü milyonlara sevdirmiş, popülerleşmesinde ve ilgi görmesinde büyük rol oynamıştır. Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve tüm müzik türlerinde verilen Grammy de dahil olmak üzere pek çok önemli ödülün sahibi olmuştur. 60’lı yıllardan bugüne aralarında Placido Domingo ve Jose Carreras gibi diğer tenörlerle birlikte verdiği konserler de dahil, sayısız konser vermiş, albüm yapmış, pop müziğin başarılı isimleriyle ortak projelerde yer almıştır. Pavarotti’nin 2 Guinnes rekoru bulunmaktadır. Bir konserinde sahneden ayrıldığında seyirci tarafından tam 165 kez alkışlanarak sahneye geri çağrılan tenör, hiçbir müzisyene kolay nasip olmayacak bir ilgi görerek Guinnes rekoru kırmıştı. Guinnes’e geçen bir diğer rekoru ise Placido Domingo ve Josep Carreras’la birlikte kaydettikleri
The Three Tenors in Concert albümünün tüm zamanların en çok satan klasik müzik albümü olarak tarihe geçmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno