Ana Sayfa / besteci / Gülden Karaböcek kimdir

Gülden Karaböcek kimdir

Gülden Karaböcek kimdir, Aslolan adı Saniye Gülden Göktürk olan Gülden Karaböcek, 4 Kasım 1953 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Aslen baba tarafınca Bulgaristan kökenlidir. TCDD Kurumunda Muhasebe Şefi olan Hüseyin Orhan Göktürk ile ev hanımı olan Arife Göktürk çiftinin dördüncü çocuklarıdır. Sırasıyla Tezcan,Neş’ecan (Sevinç Karaböcek) ve Gülcan isminde üç kız, Taner isminde bir ağabeyi vardır. Çocukluğu Ankara ve İstanbul’da geçer.

Gülden Karaböcek, arabesk ve fantazi müziğin ilk isimlerinden, oldukça iyi bir sese haiz ayrı bir oldukça felsefi müzikal tarzda kendine özgü şarkılar meydana getiren sanatçılarımızdan birisidir.

Müziğe Ankara’da hemen hemen beş yaşlarında iken merak sardığı bağlama dersleri ile adım atar.Bilhassa Türk Halk Müziğine karşı büyük bir ilgi ve sevgi duymaktadır.Ankara Radyosu THM sanatçılarından Yaşar Aydaş’tan ilk müzik eğitimini alır. Ondaki kabiliyeti aslolan keşfeden ve onu ses sanatçığına yönlendiren ise Orhan Gencebay olacaktır.

Amatör bir solist talibi iken 1967’de 14 yaşlarında Plağa okumuş olduğu ilk şarkı “Yazılanlar Gelir Başa” adlı şarkısıdır.

Gülden Karaböcek 17 yaşlarındayken yapmış olduğu ilk albümüne bağlamasıyla Orhan Gencebay birlikte rol almıştır. “Istek Taşı” adlı ilk emsalsiz bestesini yaptıktan sonrasında, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Ben Olmalıydım, Boşuna Kazma Mezarcı Aşkımızı Gömemezsin, Mum Işığında, Sen Evlisin, Bir Mucize Allahım, Sevmez Olaydım, Duyar mısın Feryadımı, Ağlıyorsam Yaşıyorum, Mutluluk Sen Nerdesin, Son Yemin, Affetmem Seni Yar, Otel Odaları şeklinde oldukça sayıda esere yorumcu ve besteci olarak imza atan Gülden Karaböcek şarkılarının bazılarının beyazperde filmini çevirmiştir. Istek Taşı, Duyar mısın Feryadımı, Hasretinle Yaşanmıyoryorum isimlerinde 6 tane beyazperde filmimizde başrol oynamıştır.

1971 senesinde 18 yaşlarında olduğu dönemde gerçek soyadı olan Göktürk’ün yerine,ablasının plaklarında ve sahnede kullandığı meşhur Karaböcek soyadını, ablasının tüm karşı çıkışlarına ve engellemelerine rağmen mahkeme sonucu ile alarak resmileştirir. İlk sahne emekleri da bu yıllarda adım atar.Şah Plak ile anlaşarak bu şirket hesabına on tane 45’lik plak yapar.

1971 tarihindeki Adaletin Bu mu Dünya adlı 45’liği bu dönemdeki ilk mühim emekleri arasındadır.Hasta Gönlüm,Gönül Dağı,Gözlerin Güldükçe,Dumanlı Dumanlı Oy Bizim Eller adlı eserler folk tarzının dikkat çekenleridir.Aranjman türündeki 1972 tarihindeki Koşma Koşma adlı 45’liği ile ilk kez adını duyurarak listelere girer.Taka Taka, Yaralı Kalp, Tövbe Ettim Sevmeye,Dur Bırakma Beni başlıca aranjmanlarıdır.

1970’li yıllarda ablası Sevinç Karaböcek‘in eşi Atilla Alpsakarya ile aşk yaşayan, Gülden Karaböcek‘in ablası Sevinç Karaböcek ile 12 senelik eşi Atilla Alpsakarya arasındaki evliliğin Temmuz 1974’te son bulmasının arkasından, Elenor Plak Şİrketinin sahibi Atilla Alpsakarya ile 12 Eylül 1975’te nikah masasına oturması ile skandallarlarla başlamış olan olaylı birlikteliği, mahkeme sonucu ile kati olarak ayrılacakları 26 Ekim 1983 evveliyatına kadar sürdü.

Gülden Karaböcek‘in Atilla Alpsakarya ile aşk yaşamış olduğu iddia edilmiş olduğu günlerde ailesi onu evden kovmuşlar, ve o da Cem Karaca‘nın evine sığınarak orada yaşamaya başlamış. Derken Atilla gelip onu aldı ve evinde bakmaya başladı. Sonrasında Atilla marka olan Karaböcek soyadını kaybetmemek için Gülden Karaböcek‘i kendisiyle evlenmesi için baskı yapmış oldu. Gülden Karaböcek, seneler sonrasında bir tv proğramında Şenay Düdek’in ısrarlı sorularının karşısında “Aslen ablam (Sevinç Karaböcek’in) eniştem ile evliyken Salih Cenup ile ilişkisi vardı”. Diyecekti .

Bu evlilik döneminde Gülden Karaböcek, eşi Atilla Alpsakarya’nın sahibi bulunmuş olduğu Elenor Plak Şirketi hesabına toplam 8 tane 45’liğe imza atar.

1975-1976 döneminde, Elenor’un bir öteki sanatçısı olan ve tıpkı kendisi şeklinde yeni yeni şöhretle tanışan Ferdi Tayfur’un bestelerinden etkilenerek, sanatçının arabesk tarzdaki Bana Gerçekleri Söyle,Akşam Güneşi,Kır Çiçekleri,Alıştım,Çeşme,Ne Bilirdim ki şeklinde ses getiren bazı bestelerine plaklarında başarıyla yer verir.Tüm bu dönemdeki çalışmalarında düzenlemelerine meşhur müzisyen Onno Tunç aranjör olarak imzasını atar.

Gülden Karaböcek’i deyim yerindeyse Gülden Karaböcek yaparak ona aslolan şöhretini kazandıran dönem ise, tüm bu emekleri izleyen 1977 de çevirilmiş olduğu meşhur Istek Taşı filmi olacaktır. Derhal arkasından gösterilen Istek Taşı 45’liği ise ölümsüz bir hit olarak sanatçının bir numaralı başyapıtını 1978 yılının unutulmaz klasiği olarak zirveye çıkarmıştır.

Istek Taşı filmi ve 45’liği ile yaşamış olduğu başarı,sanatçıya oldukça daha büyük bir başarının kapısını araladı ve böylece meşhur “Müzik ve Ben” albümü dünyaya geldi.1979 senesinde gösterilen bu albümünde Gülden Karaböcek, besteci kimliğini,tüm müzik bilgisini ve yılların duygu birikimini açıkça ve naturel bir halde, içinden geldiği şeklinde ortaya koyarak başta Sürünüyorum, Ayrılık Kolyesi, Kırılsın Ellerim, Bahtıma Yanarım ve Kaybolan Hayaller olmak suretiyle hit haline gelen pek oldukça esere imzasını başarıyla attı.

Başlıca hit olmuş eserleri; Istek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Ayrılık Kolyesi, Ağlıyorsam Yaşıyorum, Duyar mısın Feryadımı, Küstüm Sana Dünya, Mahşer Gününde, İki Kelime, Sen Evlisin, Sevsen Ne Olurdu, Bugün şeklinde pek oldukça hit olmuş esere imzasını atmıştır. Yüzlerce şarkısı olup birçoğunun bestesi ve düzenlemeleri kendisine aittir. 35’in üstünde albümü vardır.

Nisan 1982’de “Gülden Fırtınası” adlı albümü; Küstüm Sana Dünya, Mahşer Gününde, İki Kelime, Can mı Dayanır, Iyi mi Güleyim şeklinde unutulmaz hitler çıkarmasına karşın, beklenen ticari başarıyı sağlayamadı.
12 Eylül 1975’te Atilla Alpsakarya ile olan ilk evliliğinden 1979 doğumlu Alpay adlı bir adam ve 1986 yılının sonlarında Recep Armağan Düzgit ile yapmış olduğu ikinci evliliğinden 1988 doğumlu Nur adlı bir kız çocuk annesidir.

1986 yılı Eylülünde çıkan aşk temalarıyla süslü Aşığım Seviyorum albümü izler. Aynı senenin sonlarında Recep Armağan Düzgit ile evlenerek Düzgit Plakçılığı kurar. Bu şirket hesabına 1987-1989 arasındaki 3 senelik dönemde 4 albüm yapar. Özlem Pınarı (1987), Bir Mucize Allahım (1987), Zirvede On Yıl/Bestelerim (1988), Mutluluğa Geç Kaldım (1989). Armağan Düzgit’le yapmış olduğu evlilikte istediği şeklinde yürümez. Bir evlilik yürümüyorsa yürümüyordur; 3 kez evlenip, 3 kez ayrılırlar.

Mayıs 1983’te Londra da Palladium’da ve Avustralya’da konserler verdi. 1984 senesinde Çakıl Gazinosu’nda ve İzmir Fuarında assolist olarak sahne alır. Selami Şahin ile beraber ikili olarak sahne aldıkları yıllarda, Akıllı Müren, Müzeyyen Senar, Ferdi Tayfur şeklinde meşhur sanatçılar kendisini seyretmek suretiyle Çakıl Gazinosu’na gelir, aynı sahneyi paylaşırlar. Albümlerinin yüksek satış sayıları elde edilmesi üstüne Altın Plak yerine Kendisine İMÇ’de bir plak dükkanı armağan edilir.

1987 senesinde Bir Mucize Tanrı’ım adlı Türkiye’nin ilk CD’sini çıkarmıştır.1980 yalında yoğun talep üstüne İzmir Fuarında assolist olarak sahneye çıkmıştır.

Son albümü 2001 senesinde çıkan “Güldence” olup, son olarak 2004 senesinde Murathan Mungan’ın “Söz Vermiş Şarkılar” adlı albümünde Otel Odaları adlı şarkı ile yer aldı.

2006 senesinde Muazzez Abacı ile beraber 22 yıl aradan sonrasında tekrardan İzmir Fuarı‘nda sahne alan sanatçı 2006-2012 yılları aralığında Cahide Kabaret, Parkorman, Eylülist Müzik Kulübü, Paella, 5. Kat, Nahide, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, Haydar Aliyev Sarayı şeklinde oldukça hususi mekanlarda konserler vererek sevenleriyle buluşur.

İstanbul’da yaşamakta olan Gülden Karaböcek, besteci kimliğiyle MESAM üyesidir.Bağlama, gitar ve piyano da çalabilmektedir.

Birliktelikleri :
1. birlikteliği: : 12 Eylül 1975’te Elenor Plak Şİrketinin sahibi Atilla Alpsakarya ile evliliğe ilk adımını attı 26 Ekim 1983’de boşandı. ilk evliliğinden 1979 doğumlu Alpay (d.Haziran 1979) adlı bir adam evladı oldu.
2.birlikteliği : 1986 senesinde Recep Armağan Düzgit ile yapmış olduğu ikinci evliliğinden 1988 doğumlu Nur adlı bir kız çocuk annesidir. Ondan sonra boşandılar.

Gülden Karaböcek‘in bir devrin dillerden düşmeyen şarkısı Istek Taşının sözleri :
DİLEK TAŞI

Gözümde canlanır koskoca mazim
Sevdiğim nerede ben neredeyim?
Suçumuz neydi ki ayrıldık bu şekilde?
Kaybolmuş benliğim, ben ne haldeyim?

Efkarım birikti sığmaz içime
Bin sitem etsem de azdır kadere
Gülmeyi unutan yaşlı gözlere
Mutluluktan haber ver istek taşı

Bir hayal tufanı yaratı başımda
Hangi yana baksam durur karşımda
Artık tüm umutlar yabancı bana
Onu aramaktan ben ne haldeyim?

Ve meşhur Sürünüyorum şarkısı(sözleri Ali Tekintüre‘nin)
SÜRÜNÜYORUM

Döndürsene beni senin yoluna
Kahreden dünyamda sürünüyorum
Huzursuz geceler, korkulu düşler
Bak da gör halimi, sürünüyorum

Ne bir sevenim var, ne seven bir kalbim
Ellerim bağrımda, perişan kaldım
Bigün değil sana her gün yalvardım
Duymadın sesimi, sürünüyorum….

Avutma her güne bin umut verip
Ağlatıyor sonrasında hüsranlar gelip
Baştan yarat beni dertten eleyip
Acı bu halime, sürünüyorum

Tövbeler dileyip düşsem yoluna
Günahım bırakmaz , girer koluma
Sonunda kul oldum fena kuluna
Ayaklar altında sürünüyorum…

Gülden Karaböcek kimdir

    besteci, Ses Sanatçısı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdinç Erişmiş kimdir

Erdinç Erişmiş kimdir, Erdinç Erişmiş, 28 Kasım 1966 da Kayseri’nin talas ilçesinde doğmuştur.İlkokula Talas’da Derviş Güneş İlkokulunda başladı Ankara’ya taşındıklarından dolayı Ankara’da Kavaklıdere İlkokulu’nda bitirdi. Gazi Osman Paşa Ortaokulu ve Ankara 50.Yıl Lisesi’nden mezun oldu. Ardından Çukurova Üniversitesi Mersin Turizm İşletmeciliği bölümünü kazanarak yüksek okul eğitimini tamamladı. Lise yıllarında Ankara’dayken O.D.T.Ü. Spor Kulübünde, Mersin’de ünüvesitedeyken Çukurova Spor Kulübünde basketbol oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno