Ana Sayfa / komutan / Hannibal kimdir

Hannibal kimdir

Hannibal kimdir, Tarihteki en büyük komutanlardan birisi olarak gösterilen Kartaca’lı general ve politikacı. Cenk fillerinden ve büyük bir piyade gücünden oluşan taburu ile Alpler’den ve Pirene’ler’den geçerek İtalya’ya hücum etmiş ve Roma güçlerini üç mühim muharebede yenilgiye uğratmıştır.

Hamicar oğlu Hannibal ya da Anibal, M.Ö. 248 senesinde, Kartaca’lı komutan ve devlet adamı Hamilcar Barca’nın oğlu olarak Kartaca’da dünyaya geldi. Hannibal, Ba’al’ın Kutsaması anlamına geliyordu. Üvey kardeşi Adil Hasdrubal ve kardeşleri Mago ve Hasdrubal’da periyodunun etkili siyasal ve askeri fügürleri içinde yer alıyordu.

Babasının nezarete altında iyi bir eğitim gören Hannibal, daha minik yaşlarda Roma’ya karşı savaşacağına dair babasına söz vermişti. Babasının Hispania’ya karşı verdiği cenk esnasında öldürülmesinin arkasından abisi Hasdrubal’ın komutayı alması, Hannibal’ı abisinin altında komut komuta zincirine yerleştirdi. M.Ö. 221 senesinde, Hasdrubal’ın suikaste kurban gitmesinin arkasından onun yerine geçti.

Kartaca adına girmiş olduğu ilk büyük muharebede, Hispania’ya karşı çarpışan ve de RomaSaguntum ittifakını yenilgiye uğratan Hannibal, Kartaca’nın, Roma’nın sulh teklifini kabul etmesi üstüne geri çekildi.

M.Ö. 229 senesinde, Kartaca güçlerinin ana komutanı haline gelmesinin arkasından, abisinin düşündüğü İtalya istilası gerçekleştirmek suretiyle çalışmaya başladı. İlk durağı olan İspanya’daki Yeni Kartaca’dan M.Ö. 218 senesinde, büyük bir güçle ayrıldı. Prene Dağları’nı ve de Gaul’ü geçtikten sonrasında, Rhone Dağları’na ulaştığında hala elinde 38.000 piyade, 8.000 atlı ve 37 cenk filinden oluşan büyük bir ordu bulunuyordu.

Kendisine karşı gelen mahalli güçlerin kolayca üstesinden gelen Hannibal, Alp Dağları’nın üstünden geçerek İtalya yolculuğuna çıktı. Roma tarihçisi Livy’nin belirttiğine gore oldukça sıkıntılı geçen Alp seferi, komutana ordusunun 1/3’üne yakın büyük bir kayba mal oldu.

Hannibal ile Roma içinde geçen savaşlardan ilki, Trebia Savaşı adını taşıyordu. Roma generali Publius Cornelius Scipio, Hannibal’ın taktiklerini tam olarak çözemediği için savaşı yitirdi.

Trasimene ve Cannae savaşlarında da başarı göstermiş olan Hannibal, Roma ordusuna fazlaca ağır kayıplar verdirdi ve Roma’nın Caputa dahil olmak suretiyle pek fazlaca büyük şehrini ele geçirdi. Fakat Roma’yı fethetmek yerine ele geçirdiği yerlerde yerleşim oluşturmayı seçerek bu üstünlüğünü tehlikeye attı. M.Ö. 208 senesinde, hala Roma karşısında üstün olsa bile elde etmiş olduğu konumunu korumak onun için giderek zor olmaya başlamıştı.

M.Ö. 212 senesinde Tarentum’u ele geçirmesine karşın şehrin limanında kontrü sağlayamaması ve de M.Ö. 211 senesinde Roma’nın Capua’ya saldırarak şehri sakınan Kartaca’lıları yok etmesi üstüne Hannibal, İtalya’daki enerjisini kaybetmeye başladı ve M.Ö. 203 senesinde, Kartaca’dan geri çağrılarak İtalya hakimiyetini yitirdi.

M.Ö. 206 senesinde, atlı olarak üstün bir Roma gücüne karşılık piyade olarak üstün olan Kartaca ordusu, Zama Savaşı’nda 20.000’den fazla askerini yitirerek büyük bir yenilgiye uğradı ve Akdeniz üstündeki hakimiyetini yitirdi. Hannibal ise savaştan sonrasında oluşan sulh döneminde askeri bir önderden daha fazlaca politikacı olarak vazife yapmış oldu.

Roma’nın Kartaca’dan kendisini teslim etmesini istediğini öğrenerek gönüllü olarak sürgüne giden Hannibal, sürgün yeri olarak seçtiği Bitinya’da askeri danışman olarak vazife yapmış oldu. M.Ö 195 senesinde sürgüne giden Hannibal, Bitinya’lı yetkililerin kendisini Roma’ya teslim edeceğini öğrenince M.Ö. 183 ya da M.Ö. 181 senesinde, kendi yüzüğünde bulunan zehri içerek intihar etti. Mezarının Libyssa (Gebze) civarlarında bulunmuş olduğu tahmin edilmekte olan meşhur komutan anısına Mustafa Kemal Atatürk tarafınca Gebze’de bir heykel yaptırıldı.

Hannibal kimdir

    • Komutan,

Politika

    adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno