Ana Sayfa / müzisyen / Harun Kolçak kimdir

Harun Kolçak kimdir

Harun Kolçak kimdir, Türk pop müziği sanatçısı.

Harun Kolçak, sanatçı bir ailenin tek evladı olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Eşref Kolçak‘ın meşhur bir beyaz perde sanatçısı olması, sanatla içiçe büyümesine niçin oldu. Müziğe olan ilgisi fazlaca minik yaşlarda başladı. Saint Benoit Fransız Adam Lisesi’nde ortaöğrenimine devam ederken bas gitar çalmayı öğrendi.

Ustalaşmış müzik yaşantısına, Erkin Koray ile emek harcayarak başladı. 1978 senesinde Rıza Silahlıpo’da Ritm 68 Orkestrasına bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğine yöneldi. Bu zamanda Aydın Esen, Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan, Erol Pekcan şeklinde ünlülerle çalışan ve deneyimini artıran sanatçı, bir fazlaca meşhur ismin de yer almış olduğu Onno Tunç Orkestrası‘na katıldı. Burada, yedi yıl süresince bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapmış oldu. Orkestranın dağılmasının arkasından bir süre vokalist olarak çalıştı. Ayrıca, 1987 senesinde katılmış olduğu ve birinci olduğu mahalli bir şarkı yarışmasında yapmış olduğu düet ile büyük beğeni topladı.

Harun Kolçak’ın çıkış yapması 1991 senesinde Onno Tunç ile ortak yaptıkları “Gir Kanıma” isminde albümle oldu. Bu büyük çıkıştan sonrasında müzik evveliyatına adını onaylamasına yol açan ikinci albüm “En Büyük Aşk” takip etti. Onno Tunç’un vefatından sonrasında İskender Paydaş ile çalışmaya süregelen sanatçı “En Büyük Aşk”, “Derman Olayım”, “İnsan Gülerken Ağlar” şeklinde bir fazlaca parçada birlikte çalıştı. Ondan sonra 1995 senesinde “Yanımda Kal” adını taşıyan üçüncü albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde çoğunun söz ve müziği Harun Kolçak’a ilişkin on şarkı yer aldı. Düzenlemelerini İskender Paydaş’ın yapmış olduğu albümden iki şarkının söz ve müzikleri Adnan Ergil imzasını taşıyordu. “Korkuyorum”, “Dualarım Yoluna” ve “Yanımda Kal” şeklinde şarkılar unutulmaz Harun Kolçak şarkıları içinde yerini aldı.

Harun Kolçak, üç yıl sonrasında 1998 yılunda çıkardığı dördüncü albümünde bambaşka bir görünümle çıktı. “Teslim Oldum” adını taşıyan albümde, kendi çizgisinin yanı sıra pop-rock tarzının öne çıkmış olduğu dikkatleri çekti. Albümde gene kendi söz ve besteleri ağırlıkta olmakla beraber İskender Paydaş, Eda Özülkü, Metin Özülkü, Yapıt Taşkıran, Günay Çoban şeklinde adlar de yer aldı. “Günahım Boynuna” albümün çıkış parçası olurken, sözlerini Sezen Aksu‘nun, bestesini Uğur Başar‘ın yapmış olduğu “Tekrardan” adlı parçayı Aşkın Nur Yengi ile beraber seslendirdi.

2000 yılına gelindiğinde Harun Kolçak’ın “Yaşasın” adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Sanatçı bu albümde yaratı düzenlemeler için Emre Irmak ile çalışırken kendi bestelerinin haricinde öteki parçalarda da Şehrazat, Günay Çoban, Umut Sayın, Ercüment Vural şeklinde kıymetli insanlarla birlikte çalıştı. Bu albümde “Yaşasın”, “Kal Benimle”, “Derbeder Sevdalı” ve “Rüyalar” öne çıkan parçalar oldu.

Harun Kolçak’ın, ulusal düzeyde kazanılmış olduğu birçok ödülün yanı sıra bir de yurtdışı başarısı bulunuyor. 1996 senesinde Litvanya’da 13 ülkenin katılımıyla meydana gelen “Müzikos Festivalis Nerinos Vasara 96” yarışmasında ülkesini başarıyla temsil ederek En İyi İkinci Müzisyen seçildi. Müziğe bir süre ara veren sanatçı 2006 senesinde “Müzisyen” adlı albümü ile müzik yaşamına iddialı bir dönüş yapmış oldu.

Harun Kolçak, vejeteryan, hayvansever ve tabiat tutkunu biri olarak tanınmakta. İnsanları duyarlı hale getirmek misyonunu üstüne alan sanatçı, etken olarak pek fazlaca faameditasyon, parapsikoloji ve zen-budizm ile de yakından ilgilenmektedir.

Harun Kolçak kimdir

    Müzisyen, Pop Şarkıcısı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dido kimdir

Dido kimdir,      Dido Florian Cloud de Bounevialle Armstrong… Dido’nun sahneye çıkarken neden bu kısa ismi seçtiğini şimdi daha iyi anlamış olmalısınız… Genç şarkıcı, ünlü Faithless grubunun simgesi ve başarılı müzik yapımcısı Rollo’nun kardeşi olarak 25 Aralık 1971’de Londra’da dünyaya geldi. İlk enstrümanı ses kayıt cihazı, İlk gittiği konser ise bir Santana ve Pat Metheny performansıydı. 10 yaşında Londra Guildhall Müzik Okulu’na girdi. Kısa sürede kendini gösteren, piyano ve kemandaki yeteneğiyle dinleyenleri kendine hayran bırakan bu küçük kız, yirmili yaşlarında adından iyice söz ettirmeye başlayacak ve alçakgönüllülüğünden hiçbir şey kaybetmeden tüm dünyanın tanıdığı bir yıldız olma başarısını gösterecekti.

yorumlayın

  1. çok seviyordum bu sanatçıyı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno