Ana Sayfa / iş adamı / Hasan Kalyoncu kimdir

Hasan Kalyoncu kimdir

Hasan Kalyoncu kimdir, Hasan Kalyoncu, 1949 senesinde Trabzon Çaykara’da dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Kalyoncu’dur. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamladı. Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesinden makine mühendisi olarak mezun oldu.

Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesinde okurken, Ulusal Türk Öğrenci Birliğine girdi. Buradaki siyasal Hareketleri Ulusal Düzen partisinin kurucusu Necmettin Erbakan‘ın dikkatini çekti. Bir Erzurum gezisinde Necmettin Erbakan ile tanıştı. Erbakan’la beraber birçok temel atma törenlerine gitti. Necmettin Erbakan’ın Hasan Kalyoncu’yu sevmesi üstüne 1972 senesinde kurduğu Ulusal Selamet partisinde birçok görevler verdi. Ulusal Selamet partisinin 1974 senesinde CHP ile koalisyon yapması üstüne Hasan Kalyoncu’nun hem siyasette hem de işadamlığında yıldızı süratli bir halde parladı.

Turgut Özal‘la da tanıştığı için onun ANAP partisinin görevde olduğu yıllarda da işleri iyi gitti. Hasan Kalyoncu, hem Ulusal Selamet partisi, hem de Anavatan partisi döneminde inşaat sektöründe süratli bir halde büyüdü. Hemen sonra Hasan Kalyoncu’ya Refah Partisinin iktidar ortağı zamanlarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan‘da büyük destek verdi.

Hasan Kalyoncu, Ak Partinin kuruluşunda büyük maddi destek sunar sağlayınca hem Abdullah Gül, hem de Recep Tayyip Erdoğan‘ın en sevilmiş olduğu işadamlarından biri oldu.

1980 senesinde Gaziantep’de Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfını kurdu. 1998 senesinde Gaziantep Hususi Erdem Okulları’nın açılmasına öncülük eden Kalyoncu, hem de da Hususi Erdem Okulları’nın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Hasan Kaet Kalyoncu’nun askerliğini yapmış olduğu Bitlis Tatvan‘a yerleşti. İnşaat mütahitliğine başladı. 1973 senesinde Gaziantep’de bir okul inşaatının ihalesini aldı.

Hasan Kalyoncu, kardeşleriyle beraber 1974 senesinde dört kardeş ortak Kalyon İnşaat’ı kurdu. Orhan Cemal, Ahmet, Turan isminde kardeşleri var. Bu ortaklık 12 Eylül 1980’e kadar devam etti. Kardeşlerinden Turan Kalyoncu, Ankara’ya yerleşerek ayrı bir şirket kurdu.

1974 yılından beri, üniversite, hastane, konut, okul, karayolu, köprü, tünel, arıtma tesisi, isale hatları, atık su tünelleri, endüstriyel tesis benzer biçimde projeleri gerçekleştiren Kalyon İnşaat, Katar, Rusya, Libya, BAE, Suudi Arabistan ve Irak benzer biçimde birçok ülkede etkinlik gösteriyor.

1981 senesinde İspa A.Ş., inşaat alanında, 1989 senesinde, merkezi Gaziantep’te olan, PVC Plastik endüstri alanında faaliyetleri bulunan Kalyon Plastik San. Tic. Ltd. Şti.’ni kurup, endüstri alanında başarıya ulaşmış bir ilerleme göstererek bu şirketi büyük bir şirket haline getirdi. 1992 senesinde Ankara‘da Pvc alanında ek bir yapınak kurarak plastik sanayinin gelişmesine büyük katkıda bulunmuş oldu. Aynı yıl, Ankara’da doğalgaz boru üretimine başladı. 1997 senesinde, enerji sektöründe Kalen adı altında etkinlik gösteren firmayı kurdu.

2003 senesinde İnegöl Gaz Dağıtım Endüstri ve Tic. A.Ş (İNGAZ) firmasını kurarak bu firmayı faaliyete geçirdi.

Hasan Kalyoncu, Evli ve 4 evladı vardı. Hasan Kalyoncu’nun oğlu Ömer Faruk Kalyoncu’nun İstanbul’daki nikah töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve devrin TBMM Başkanı Bülent Arınç ile beraber nikah şahitliği yapmış oldu. Grand Cevahir Oteli’ndeki bu nikah töreninde, devrin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül‘ün de aralarında yer almış olduğu 11 bakan hazır bulunmuştu.

Hasan Kalyoncu, 22 Kasım 2008 tarihinde İstanbul’daki işyerinde emek harcama bürosunda temelini atmak istediği üniversite projesi üstüne o zamanki İstanbul Valisi Muammer Güler ile beraber otururken, geçirdiği kalp krizi sonucu 59 yaşlarında vefat etti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, sonrasında kardeşleri tarafınca 4 Aralık 2008 tarihinde Gazikent Üniversitesi adıyla Gaziantep’te kuruldu. 2009-2010 eğitim-öğretim senesinde faaliyetlerine başladı. Sonrasında okulun adı Hasan Kalyoncu Üniversitesi oldu.

Kalyon İnşaat’ın Projelerinden Bazıları Şöyleki:
Bölme yayalaştırma projesi
Metrobüs ulaşım hattı
Mecidiyeköy iştirakı Çağlayan Kavşağı Yol Yapımı
Bakırköy Adliyesi Binası
3. havalimanı projesi
Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi
127 km uzunluğunda, 3000mm Türkiye’deki En Büyük Çaplı Çelik Boru İsale Hattı
520 km Çelik Boru İsale Hattı
1000 km Şebeke Hattı
354 km Karayolu İnşaatı
12 km Karayolu Tüneli
18 km 3000 TBM Atık Su Tüneli
12 bin 500 Konut
2.500.000 m2 Bina İnşaatı
10.000 Kişilik Talebe Yurdu
1.000 Yataklı Hastane

Kalyon İnşaat’ın 2000’li Yıllardan Sonrasında Proejeleri :
2001- Millet-Zincirlikuyu arası bağlantı yolu yapımı
2004- Yeşilvadi konakları
2005- Bakırköy Hakkaniyet Binası inşaatı
2006- Kalen Hidroelektrik Santrali inşaati
2007- Ataköy atık su arıtma tesisi inşaatı
2008- Melen İsale Hattı inşaatı
2010- Çanakkale – Ezine Ayvacık Devlet Yolu yapımı
2011- Atık Su Tünel İnşaatı
2012- Mersin Talebe Yurdu İnşaatı
2012- KKTC Askılı Sistem Deniz Geçişi
2013- Irak Erbil DUHOK Su Temini projesi
2013- Başakşehir Stadyum İnşaatı
2013- İstanbul Yeni Havalimanı projesi

Hasan Kalyoncu kimdir

    İş adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yasin El Kadı kimdir

Yasin El Kadı kimdir, Yasin El Kadı, 23 Şubat 1955 tarihinde Suudi Arabistan‘da doğmuştur. Şeyh Yasin Abdullah Kadı olarak da bilinir. Suudi Arabistan’lı iş adamıdır. ABD. Şikago‘da mimarlık okudu. Daha sonra ABD‘de bir mimarlık şirketinde çalıştı. O yıllarda Usame bin Ladin ile tanıştı. Usame bin Ladin ailesinin sahip olduğu inşaat firmasında çalışmak üzere ABD’de eğitim görmüş mühendisleri bulmak üzere Chicago’ya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno