Ana Sayfa / siyaset adamı / Hasan Polatkan kimdir

Hasan Polatkan kimdir

Hasan Polatkan kimdir, 1950-60 içinde Adnan Menderes hükümetlerinde emek harcama ve maliye bakanı olarak vazife yapmış oldu. 1960 İhtilâli sonrasında, 16 Eylül 1961’de Yassıada da asılarak îdâm edildi.

Hasan Polatkan, 1915 senesinde Eskişehir‘de dünyaya gelmiştir. Kırım Tatarı kökenlidir. Babası, minik bir bakkal dükkânını çalıştıran Abdulbahri Bey, anası Gülsüm Hanım’dır. İlkokul, ortaokul ve liseyi Eskişehir‘de bitirdikten sonrasında 1933 senesinde üniversiteyi okumak için Ankara‘ya geldi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu, 1936 senesinde mezun oldu.

Üniversiteden mezun olunca T.C. Ziraat Bankası‘na müfettiş yardımcısı olarak işe başladı ve 3 yıl sonrasında da müfettiş oldu.

21 Temmuz 1946 tarihinde Eskişehir’den Demokrat Parti milletvekili talibi oldu ve 8. dönem milletvekili seçildi. 14 Mayıs 1950 tarihinde gene Eskişehir’den Demokrat Parti adına 9. dönem milletvekili oldu. Peşinden 22 Mayıs 1950 tarihinde Başbakan Adnan Menderes‘in kurduğu 19. Hükümette emek harcama bakanı olarak göreve getirildi. 14 Aralık 1950 tarihinde Maliye bakanı oldu. Hemen sonra kurulan dört Menderes hükümetinde de Maliye bakanı görevine devam etti.

1954 senesinde Eskişehir’den 10. dönem milletvekili, 1957 senesinde Eskişehir’den 11 dönem milletvekili seçildi.

Maliye bakanı olan Hasan Polatkan‘ın uyguladığı mali politikalar neticesinde devamlı ve yüksek enflasyona sebep oldu. Süratli gelişme hedefi ön planda olduğundan denk bütçe gözardı edilerek yatırımlar ertelenmedi. Giderek artan bütçe açıklarının ilkin dış kaynaklarla karşılanması hedeflendi. Sadece gelişmeler istenilen yönde olmayınca iç kaynaklara dönüldü. 1955 yılından itibaren para arzı hızla arttı. Enflasyonu körükleyen bu uygulamalar durağan(durgun) ve dar gelirlilerin, asker ve sivil bürokratların tepkisine yol açtı.

26 Mayıs 1960 tarihinde Eskişehir‘de Başbakan Adnan Menderes ile beraber Eskişehir Şeker Fabrikasının açılışını yapmış oldu. 27 Mayıs 1960 tarihinde Kütahya‘dayken Adnan Menderes ile beraber tutuklandı. Yassıada‘ya hapsedildi.

27 Mayıs 1960 tarihinde meydana getirilen askeri darbeden sonrasında öteki hükümet üyeleri ve DP yöneticileriyle beraber tutuklanarak, yeni oluşturulan “Yüksek Hakkaniyet Divanı” tarafınca Yassıada’da yargılandı. Bu mahkeme 15 sanıkla beraber Hasan Polatkan‘ı da idam cezasına çarptırdı. Celal Bayar ile beraber 12 kişinin idam cezası müebbete çevrildi. Hasan Polatkan‘ın cezası, Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Sıkıntılı ile beraber, askeri müdahaleyi gerçekleştiren Millî Birlik Komitesi tarafınca 15 Eylül 1961 tarihinde onaylandı. 16 Eylül 1961 tarihinde idam edilerek hayatına son verildi.

Hasan Polatkan, 1949 senesinde Mutahhara Polatkan ile evliliğe ilk adımını attı. Gökyüzü ve Nilgün adlarında iki kızı vardır. Büyük kızı Gökyüzü ruhsal baskılara dayanamayıp hastalığa yakalandı ve yaşamını yitirdi.

Hasan Polatkan ve ötekiler için, Yassıada da bulunan mezarlarının uygun bir yere nakledilmesi için 1987 senesinde bir yasa çıkarıldı. Hasan Polatkan, Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Sıkıntılı‘nun mezarları 17 Eylül 1990 tarihinde İstanbul‘da Topkapı’da yaptırılan anıtmezara nakledildi. 1990’da çıkarılan bir yasa ile de, yargı giymiş tüm Demokrat Parti’lilerle beraber itibarı iade edildi.

Hasan Polatkan kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Deli Halit Paşa kimdir

Deli Halit Paşa kimdir, İkinci Büyük Millet Meclisi’ne Ardahan milletvekili olarak katıldı. Bir tartışma sonrasında meclis koridorunda vurularak hayatını kaybetti. TBMM‘de işlenen ilk cinayetin kurbanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno