Ana Sayfa / cumhurbaşkanı / Haşim Taçi kimdir

Haşim Taçi kimdir

Haşim Taçi kimdir, 7 Nisan 2016 tarihinden itibaren Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıdır. Sırbistan’ın Kosova üstündeki baskıcı yönetimini sona erdiren direnişin baş yapıcılarından biri oldu.

Haşim Taçi, 24 Nisan 1968 tarihinde Yugoslavya, Broçna’da dünyaya gelmiştir. Priştine Üniversitesi‘nde felsefe ve tarih bölümünde okudu. Öğrenciliği esnasında barışçı Kosovalı Arnavut protestolarının damgasını vurmuş olduğu 1989-1991 döneminde bir talebe eylemciydi. 1990’ların ortalarında İsviçre‘ye göç etti ve burada politika alanında lisansüstü eğitim görerek Arnavut siyasal çevrelerine katıldı. 1993 senesinde İsviçre‘de Zürih Üniversitesi‘nde tarih ve internasyonal ilişkiler bölümlerinde lisansüstü eğitimini tamamladı.

1993 senesinde Arnavut siyasal göçmen grubuna katılarak Kosova Halk Hare biri oldu.

1990’lı yılların sonunda verdiği bağımsızlık mücadelesinde Arnavut direniş hareketi olarak kurulan Kosova Kurtuluş Ordusu‘nun (KKO yada KLA yada UÇK) (UÇK) siyasal liderlerinden biri olarak yer aldı.

1996-1997 yıllarında KLA, Sırp liderleri, polisi ve Sırplarla çalışan Kosovalı Arnavut işbirlikçilerine karşı bir takım hücum düzenledi. 1998 yılı başlarında, Miloseviç rejimi isyancılara karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı ve durum zaman içinde tam teşekküllü bir harbe dönüştü. “Yılan” (Gjarpëri) lakabıyla tanınan Haşim Taçi, militan grubunun siyasal lideri oldu. 1997 senesinde Priştine‘de Sırp yetkililer tarafınca gıyaben yargılandı ve Kosova Kurtuluş Ordusu adına yapmış olduğu faaliyetler ile ilgili terör eylemlerinde bulunmuş olduğu nedeni öne sürülerek suçlu bulunmuş oldu.

Haşim Taçi, 1999 yılının Mart ayında Fransa‘nın Rambouillet kentinde düzenlenen uluslararbarış müzakerelerine Kosovalı Arnavut heyetindeki KLA temsilcilerinden biri olarak katıldı.

Kosova’nın bağımsızlığını güvence etmeyen bir anlaşmayı istemeyerek imzaladığını ifade eden Haşim Taçi buna rağmen yandaşlarını da sulh planına uymaya ikna etti. Fakat aynı gece Belgrad hükümeti, Kosova’dan askeri birliklerini ve polis enerjisini çekmeyi reddettiğini deklare etti. Sırp hükümetinin bu açıklaması, 78 gün sürecek olan NATO hava harekatının başlamasına niçin oldu.

NATO‘nun hava saldırıları Belgrad‘ın şiddete bir an ilkin son verilmesi ve askeri, polis ve milis kuvvetlerini derhal geri çekmesini de içeren siyasal anlaşmayı kabul etmesi sonrasında 10 Haziran 1999 tarihinde sonlandı.

İhtilafın sona ermesi ve Kosova Kurtuluş Ordusu’nun dağıtılması sonrasında, Haşim Taçi Kosova Halkın Demokratik Partisini kurdu. Müessese toplantısını Mayıs 2000’de meydana getiren parti Haşim Taçi’yi parti genel başkanı seçti ve adını kısaltarak Kosova Demokrat Partisi (PDK) olarak değiştirdi.

2001 senesinde meydana getirilen milletvekili seçimlerinde Haşim Taçi’nin partisi ikinci parti olarak 26 milletvekili kazanmıştır. Kurulan koalisyon hükümetinde partisi de yer aldı.

2004 senesinde meydana getirilen seçimlerde gene ikinci parti olmalarına karşın bu sefer 30 milletvekili çıkardılar. Bu sefer hükümete katılmayıp muhalefette kalmayı seçti.

7 Kasım 2007 tarihinde meydana getirilen seçimlerde birinci parti olarak 9 Ocak 2008 tarihinde Kosova Cumhuriyeti başbakanı oldu.

17 Şubat 2008 tarihinde Kosova Cumhuriyeti, Sırbistan‘dan bağımsızlığını duyuru etti. Haşim Taçi, yeni bağımsız devletin ilk başbakanı oldu. 9 Ocak 2008 – 9 Aralık 2014 tarihleri içinde Kosova Cumhuriyeti Başbakanı olarak vazife yapmış oldu.

6 Haziran 2008 tarihinde Priştine’deki evinde başarısız bir suikast girişimi ile karşı karşıya kaldı.

Haşim Taçi, 2014 yılındaki genel seçimin arkasından kurulan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak vazife aldı.

Haşim Taçi, Lumnije Thaçi ile evlidir. Endrit Thaçi isminde bir oğlu vardır.

26 Şubat 2016 tarihinde Kosova meclisinde meydana getirilen cumhurbaşkanı seçiminin üçüncü turunda Haşim Taçi, oyçokluğuyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

2008 senesinde Sırbistan‘dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Kosova, Sırbistan ile yakınlığı olan Rusya‘nın izin vermemesi sebebiyle BM üyeliğine hala kabul edilmedi. Taçi döneminde, bu alanda ne tür gelişmeler yaşanacağı ise merak mevzusu. Kosova, bağımsızlığından günümüzde kadar 108 ülke tarafınca tanındı.

Haşim Taçi kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Turgut Özal kimdir

Turgut Özal kimdir, Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno