Ana Sayfa / başbakan / Haydar El İbadi kimdir

Haydar El İbadi kimdir

Haydar El İbadi kimdir, Irak Başbakanı

Haydar El İbadi, 1952 senesinde Irak‘ın baş şehri Bağdat‘ta Kerrade semtinde dünyaya gelmiştir. Babası, Bağdat Sinir Hastalıkları Hastanesi müdürlüğü ve Irak Sıhhat Bakanlığı Genel Müfettişliği görevlerinde bulunmuş oldu; sadece 1979’da 42 kişilik uzman doktorlar sıralamasında yer almasına karşın Baas Partisi’ne üye olmamasından dolayı emekliye sevk edildi. Haydar El İbadi, ilk ve orta öğrenimini Bağdat’ta tamamladıktan sonrasında Bağdat Teknoloji Üniversitesi, Fen Fakültesi’nde elektrik mühendisliği öğrenimi görmüş oldu, 1975 senesinde mezun oldu. Arkasından 1980 senesinde, İngiltere‘de Manchester Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora yapmış oldu.

Bir Şii Müslüman olarak, Saddam Hüseyin döneminde Londra‘da sürgünde yaşamıştır.

1967 senesinde 15 yaşlarındayken Dava Partisi’ne katılan Haydar el-İbadi, 1977 senesinde Dava Partisi’nin Londra temsilciliğini yapmış oldu. 1979 ylında partinin liderlik kuruluna seçilen Haydar el-İbadi, 1980 senesinde partinin merkezi Beyrut‘ta bulunan Ortadoğu bürosunun başkanlığına atandı; sadece Londra‘da yaşamasından dolayı bu görevi başkasına devretti.

Haydar el-İbadi, ABD‘nin Irak’a girerek Baas rejimini devirmesinden sonrasında 11 Mayıs 2003 ile 28 Haziran 2004 tarihleri içinde Irak Devlet Başkanlığı statüsünde olan Paul Bremer başkanlığındaki Geçici Koalisyon Yönetimi’nde danışman kurulu üyeliği yapmış oldu. Sonrasında ABD tarafınca atanan İyad Allavi hükümetinde de 1 Eylül 2003 tarihinde Komünikasyon Bakanı olarak atandı. Bakanlığı döneminde yolsuzluk iddialarıyla karşılaşan İbadi, Saddam döneminde vazife alan bürokratların ve Sünni çalışanların devlet kademelerinden uzaklaştırılması politikasını destekledi.

2005-2006 yılları aralığında ilk seçilmiş hükümetin Irak Başbakanı Celal Talabani için bir danışman olarak vazife yapmış oldu. 2005 senesinde Irak Parlamentosu üyesi seçildi ve Iktisat, Yatırım ve İmar meclis komitesi başkanlığında bulunmuş oldu.

2005 yılından beri milletvekili olan Haydar el-İbadi, aynı yıl Irak Meclisi Iktisat ve Yatırım Komisyonu başkanlığına seçilmiş, 2006 senesinde da Dava Partisi tarafınca başbakanlığa aday gösterilen kişiler içinde yer almıştı.

2009-2012 yılları aralığında Irak Petrol Konferanslarına r üyesi oldu. 2014 senesinde, Şii siyasal partileri tarafınca Başbakanlık görevine alternatif bir aday olarak aday yayınlandı.

Haydar El İbadi, 7 Mart 2010 tarihinde meydana getirilen genel seçimlerde Bağdat‘ı temsilen Irak Parlamentosu üyesi olarak tekrardan seçildi. 2013 senesinde, Finans Komitesi başkanlığı ve 2013 Irak bütçesinin tahsisi üstüne meclisteki anlaşmazlığın merkezinde yer aldı.

Dava Partisi’nin siyasal ofis sorumlusu ve sözcüsü olarak da vazife meydana getiren Haydar el-İbadi, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum tarafınca hükümeti kurmakla görevlendirildiğinde Meclis Başkan Yardımcılığı yapıyordu. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum tarafınca 11 Ağustos 2014 tarihinde Irak Başbakanlığı için aday yayınlandı. 8 Eylül 2014 tarihinde Irak Başbakanı olarak atandı.

ABD Başkanı Barack Obama, Irak’ta Haydar el-İbadi’nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Haydar El İbadi kimdir

    Başbakan

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno