Ana Sayfa / şarkıcı / Hayko kimdir

Hayko kimdir

Hayko kimdir, Türk Pop Müziği türünde şarkılar söyleyen ve besteleri de bulunan Ermeni şarkıcıdır.

Hayko, 6 Şubat 1949 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Hayık Aram Tataryan‘dır. Türk vatandaşıdır. Hususi Feriköy Ermeni İlk ve Orta Okulundan 1963 senesinde mezun oldu. Türk Pop Müziği türünde şarkılar söyleyen ve besteleri de bulunan Ermeni şarkıcıdır.

Futbolcu yada basketbolcu olmak isterken müzisyen oldu. 1964 senesinde düğünlerde müzikle uğraşmaya başladı. Askerliğini Bahriyeli olarak yapmış oldu. Askerde de şarkı söylemiş oldu. Askerlikten sonrasında da sahneden kopamadı. Kenan Doğulu‘nun babası Yurdaer Doğulu‘nun açmış olduğu Dingo’nun Ahırı dedikleri bir tavernada sahneye çıkmaya başladı. “Taverna kralı Hayko” ünvanını da o yıllarda aldı.

1968 yılından sonrasında Maksim Gazinoları başta olmak suretiyle, Lunapark, Bebek Belediye, Bölme Belediye, Belvü şeklinde devrin en mühim gazinolarının yanı sıra Altın Balık Restoran, Gastonyalı Toma’nın Yeri, Yurdaer Doğulu‘nun Dingo’nun Ahırı Gazinosu, Oflu İsmail‘in Yeniköy Alabalık Gazinosu şeklinde ‘taverna’ tabir edilen keyifli yerlerinde programlar yapmış oldu.

70’li yıllarda Cenk Koray‘ın TRT‘deki programında TRT’de ilk kez Ermenice ve Rumca şarkılar okuyan Hayko, “Pek fazlaca mevzuda öncülük etti. Tavernalarda tabak kırmayı ve peçete savurmayı o başlattı. Sahnede ilk kez tef kullanan müzisyen oldu. Eğlence yaşamının bugün dahi eğer olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen tef modasını başlatan da oydu. Kendine özgü kostümleri, bolca paçalı dar pantolonları, fırfırlı kollu, geniş yakalı gömlekleriyle elinde tefi ve hep gülen yüzüyle kazındı bir kuşağın hafızasına.

Şöhretini de o yıllarda “Sude Sude (Yalan Yalan)” isminde Ermenice bir şarkıyla elde etti.

Hayko, sahnelerde kazanılmış olduğu başarıyı plak dünyasında pekiştiren şarkı, Ermenilerin adeta bir marş şeklinde ezbere malum ve söylenen “Sude Sude” adlı şarkısı oldu. Yetmişlerin başlangıcında şarkıyı Zührap Büyük’ün yazdığı Türkçe sözlerle “Her Şey Yalan” olarak plak yapmış oldu. Bu plak, sonrasında yayımlanacak sayısız Hayko 45’liğinin habercisiydi aslına bakarsak.

Hemen sonra Ideal Aker‘in yazdığı sözlerle “Mavi Boncuk” olarak Kamuran Akkor‘un sesinden meşhur olacak ve Emel Sayın‘ın aynı adlı filmiyle seneler boyu hatırlanası şarkıyı Türkçe olarak ilk söyleyen Hayko’ydu. Sözlerini gene Zührap Büyük’ün yazdığı “Nazlısın”, TRT denetiminden geçmeyince, yeterinde duyulmadan bir köşede kaldı.

Hayko, Marmaris’in İçmeler beldesindeki evinde yaşamaktadır.

Birliktelikleri :

1.eşi: Araksi Osepyan ile evliliğe ilk adımını attı. Boşandı. Alex (d. 26 Kasım1970) isminde müzisyen bir oğlu vardır.
2.eşi: 1973 yılı Türkiye güzeli Yıldız Arhan ile evliliğe ilk adımını attı. 1982 senesinde boşandı. Spikerlik meydana getiren Aslı Mavitan (d.22 Kasım 1980) isminde bir kızı vardır.

Hayko kimdir

müzisyen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İsmail Türüt kimdir

İsmail Türüt kimdir, İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize, Ambarlık köyünde doğmuştur. Bir abisi ve bir erkek kardeşi ile bir kız kardeşi vardır. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Annesi Hamdiye Tstafa Türüt, çay fabrikasında işçi idi. İlkokul çağında yaz aylarında Cimil Yaylasında çobanlık yapardı.

1979 yılında 14 yaşında iken İstanbul‘a geldi. İlk olarak Bahçelievler’de bir yakınının sahibi olduğu markette işe girdi. Bir yıl çalıştıktan sonra bu kez Bebek’te bir fırında çalışmaya devam etti. Bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno