Ana Sayfa / bürokrat / Hayri Kozakçıoğlu kimdir

Hayri Kozakçıoğlu kimdir

Hayri Kozakçıoğlu kimdir, Muhteşem Hal Bölge eski valisi ve eski DYP Genel Başkan Yardımcısı, 20.ve 21. dönem İstanbul Milletvekili.

Hayri Kozakçıoğlu, 1938 senesinde Manisa ili Alaşehir ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu ve ortaokulu Alaşehir’de bitirdikten sonrasında İzmir’e gelmiş olarak lise öğrenimini İzmir’de Mustafa Kemal Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

1955 senesinde girmiş olduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Billında bitirerek aynı yıl İçişleri Bakanlığında Kaymakam talibi olarak göreve adım atmıştır. Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonrasında 1970 senesinde Mülkiye Müfettişliğine ve hemen sonra Başmüfettişliğe atanmıştır.

Güvenlik hizmetleri ile ilgili olarak bir süre yurt haricinde araştırma ve araştırma yaptıktan sonrasında, 1978 senesinde Erzurum Valiliğine atanmıştır. Hemen sonra Vali ekibi ile 1,5 yıl süre ile İstanbul Güvenlik Müdürlüğü görevini ifa ederek, 12 Eylül 1980 ‘den sonrasında Adana Valiliğine atanmıştır. 3 yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonrasında 12.01.1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine adım atmıştır. Bu görevi yürütürken 19.07.1987 ‘de Muhteşem Hal Bölge Valiliğine atanmıştır. 19 Ağustos 1991 tarihinde İstanbul Valiliğine atanmıştır. 1 Kasım 1995 evveliyatına kadar İstanbul Valiliğinde vazife yapmıştır.

Abdi İpekçi suikastı’nın soruşturmasında polis müdürü olarak İstanbul Güvenlik Müdürlüğünde vazife yapmış oldu.

1 Eylül 1993 tarihinde basında yer edinen haberlerde Hayri Kozakçıoğlu’nun Muhteşem Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (ortalama 250.000 dolar) kendi adına oluşturulan hesaplara geçirdiği ileri sürüldü. Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz mevzusu parayı devrin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üstüne geri gönderdiğini ileri sürdü. Sadece Kalemli bu vakadan haberi olmadığını deklare etti. Devrin Başbakanı tansu-ciller, Kozakçıoğlu’nu istifaya çağrı ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı savaşım için verilmiştir. Sadece ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” dedi.

Hayri Kozakçıoğlu, 8 Ocak 1erinde 21. dönem DYP’den İstanbul milletvekilliği yapmış oldu.

Hayri Kozakçıoğlu, 1959 senesinde Sabire Hanım’la evliliğe ilk adımını attı, Ferhan Kozakçıoğlu isminde bir oğlu ve Meral, Faika isminde iki kızı vardır.

Hayri Kozakçıoğlu, 23 Mayıs 2013 tarihinde Sarıyer’deki evinde tabancayla intihar ederek yaşamına son vermiştir.

Hayri Kozakçıoğlu kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Vasip Şahin kimdir

Vasip Şahin kimdir, Vasip Şahin, 1964 yılında Bayburt‘da doğmuştur. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

1986 yılı Haziran ayında Erzincan‘da kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1987 yılında bir yıl süre ile İngiltere‘de inceleme ve araştırmalarda bulundu. Daha sonra sırasıyla; Kastamonu – Küre, Malatya – Pütürge ilçelerinde kaymakamlık, mus Vali Yardımcılığı, Bolu – Mudurnu, Ankara – Kızılcahamam ilçelerinde kaymakamlık ve Düzce‘de Vali Yardımcılığı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno