Ana Sayfa / Diplomat / Henry Kissinger kimdir

Henry Kissinger kimdir

Henry Kissinger kimdir, 56. ABD Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanıydı.

Henry Kissinger, bilhassa 1969-1977 yılları aralığında ‘Ulusal Güvenlik Danışmanı’ ve ‘Dış İşleri Bakanı’ olarak ABD Birleşik Devletleri’nin dış politikasına yön verdi.

Henry Kissinger, 27 Mayıs 1923 tarihinde Almanya, Bavyera, Fürth’de dünyaya gelmiştir. Yahudi kökenli Henry Kissinger’in tam adı Heinz Alfred Kissinger’dir. Öğretmen olan babasının adı Louis Kissinger, annesinin adı ise Paula (Stern) Kissinger’dir. Walter Kissinger isminde bir kardeşi vardır. 1938 senesinde Kissinger ailesi Nazi zulmünden kaçarak Almanya’dan ABD‘de New York‘a taşındı. Manhattan’da George Washington lisesine gitti. 1940 senesinde liseyi bitirdikten sonrasında, Kissinger muhasebe eğitimi için New York City Kolejine gitti. 19 Haziran 1943 tarihinde ABD vatandaşlığına kabul edildi.

İkinci dünya savaşı esnasında 1943 yılından 1945 yılına kadar ABD ordusunda çavuş olarak hizmet etti. Askerlik hizmeti bittikten sonrasında da 1947 yılına kadar sivil olarak ABD Avrupa Komutanlığı İstihbarat Okulu’nda öğretmek halletmeye devam etti.

ABD Birleşik Devletleri döndükten sonrasında, Harvard Üniversitesi‘nden eğitim bursu kazanan Kissinger, uluslar arası ilişkiler bölümünde tahsil gördü 1952 senesinde mezun oldu ve siyasal bilimler alanında 1954 senesinde doktora yapmış oldu. 1954 yılından itibaren 1969 yılına kadar Hükümette Internasyonal İlişkiler Merkezinde vazife yapmış oldu hem de Harvard Üniversitesi öğretim üyesi oldu. 1952-1969 yılları aralığında Harvard Üniversitesi Internasyonal Seminer Direktörü oldu. 1961 – 1968 yılları aralığında ABD başkanları John F. Kennedy ve Lyndon B. Johnson‘un hususi danışmanı olarak vazife yapmış oldu. Onlardan sonrasında gelen Başkan Richard Nixon onu Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak hizmete atadı.

20 Ocak 1969–1975 yılları aralığında başkanın ulusal güvenlik danışmanlığı görevini meydana getiren Kissinger, Vietnamlı diplomatlarla uzlaşma sağlayarak ateşkes noktasına varmada etkili oldu. Bu başarısından dolayı 1973 senesinde Nobel sulh ödülünü kazanmıştır.

22 Eylül 1973–20 Ocak 1977 tarihleri içinde Richard Nixon ve Gerald Rodolph Ford Jr. döneminde 56. Dışişleri Bakanlığı yapmış oldu. Arap-İsrail savaşları esnasında “adım adım politika” politikasına uygun olarak bölgede mekik diplomasisi yapmış oldu. Kissinger’ın görevi bu aşamada İsrail ile MısırSuriye Arap güçlerinin ayrılmasında belirdi.

Kissenger 1977 yılı başlangıcında, Jimmy Carter‘ın yeni Başkan olmasıyla görevinden çekilme etti. 1977’de Washington‘daki Georgetown Üniversitesinde internasyonal ilişkiler profesörü oldu. 1977-1981 içinde Dış İlişkiler Kurulu’nda üyelik
yapmış oldu. Kissinger 1982 senesinde internasyonal danışmanlık şirketi “Kissinger Associates” kurdu.

1983 senesinde Başkan Ronald Reagan tarafınca ABD’nin orta ABD’ya yönelik politikasını geliştirmek için oluşturulan federasyon heyetinin başına getirildi. Oğul George W. Bush‘da Kissenger’ı 11 Eylül saldırısının sebeplerini araştırmakla görevlendirilen kurulun başına geçirdi.

Kissenger’ın ABD başkanı Richard Nixon‘un Çin‘i ziyaret etmesinde, Sovyetler Birliğiyle ABD içinde imzalanan SALT silahsızlanma anlaşmasında ve ABD’nin Vietnam’dan çekilmesinde etkin rol oynadığı biliniyor.

Soğuk Harp döneminde ABD ile ‘anti komünist’ ülkeler içinde ittifak ilişkileri geliştirdi. Bu zamanda ‘anti-komünist’ müttefikleri hoş tutmak amacıyla onların anti-demokratik ve insan haklarına aykırı uygulamalarına göz yummakla suçlandı.

Resmi görevde bulunmuş olduğu sırada pek fazlaca mühim uluslar arası vakada müdahil oldu. Vietnam ve Kamboçya‘daki politikalarının yanısıra, 1971‘de Bangladeş‘in kurulmasıyla sonuçlanacak PakistanHindistan cenginde; 1973’teki Yom Kippur savaşında ve 1974 Kıbrıs Sulh Harekatı esnasında Kissinger adı hep ön plandaydı.

Cenup ABD’daki darbe girişimlerinde, rejim değişikliklerinde ve CIA operasyonlarında hep Kissinger adı duyulmuştu.

Kissenger, ölen Suriye devlet başkanı Hafız Esad hakkında “Normalüstü bir zekâya sahipti. Hem de merhametsiz denecek kadar katıydı. Milliyetçi duyguları güçlüydü” diyor; Esad’ın “karşılıksız hiçbir şey vermediğini” söylüyordu.

Henry Kissinger, 1949 senesinde Ann Fleischer ile evliliğe ilk adımını attı.1964 senesinde boşandı. Bu evliliğinden Elizabeth ve David adlarında iki evladı vardır. 30 Mart 1974 tarihinde Nancy Maginnes ile evliliğe ilk adımını attı, Connecticut’da yaşamaktadırlar.

Henry Kissinger kimdir

Dış ilişkiler uzmanı

    • ,

Politika

    adamı

 

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno