Ana Sayfa / şair / Hoca Dehhani kimdir

Hoca Dehhani kimdir

Hoca Dehhani kimdir, Dehhani, Divan şiirinin Anadolu’daki kurucusu kabul edilir.

Hoca Dehhani‘nin yaşamı hakkında detaylı ve kati bir informasyon yoktur. Horasan Türkmenlerinden olduğu bilinmektedir. Moğol istilası esnasında Anadolu’ya gelip Konya‘ya yerleşti. Dehhân nakkaş anlamına geldiğine bakılırsa şairin nakışla ilgili bir meslek (tezhip, minyatür, mimarlık) meydana getirdiği tahmin edilebilmektedir.

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı III. Alaeddin Keykubad zamanında 1298-1301 yılları aralığında Konya‘ya gelen Dehhani, Sultanının emri ile 20 bin beyitten oluşan Farsça bir Selçuklu Şehnamesi yazmıştır. Sadece yapıt bugün ortada yoktur.

Gazel ve kasidelerinde 4 değişik aruz kalıbı kullanımı yönüyle başarı göstermiş görülse de bazı imgeleri oldukca sık tekrarlaması negatif bir izlenim bırakmıştır. Divan edebiyatı şairleri içinde ilk din dışı mevzular işleyen kişidir. Oğuz Türkçesini en zarif ve en mütevazi şekilde kullanmıştır. Şiirleri devrine bakılırsa, Türk Edebiyatında gazel ve kaside nazım şeklinin ilk örnekleri olup, kolay anlaşılan benzetmelere yer vermiştir.

Hoca Dehhani”nin Türkçesi temiz güzel, üslubu sanatlıdır. Yaşamış olduğu çevrede tasavvuf şiirinin sonsuz hakimiyetine karşın Dehhânî”nin elde edilmiş on kadar şiirinde bir tasavvuf kültürü bulunmakla birlikte, tasavvufî bir ideoloji bulunmayışı da ek olarak dikkate kıymet bir özelliktir.

Hoca Dehhani’den günümü ulaşmıştır.

Hoca Dehhani’den bir Gazel :
Gazel
Aceb bu derdümün dermânı yok mı
Ya bu sabr itmegün oranı yok mı
Yanaram mûmlayın başdan ayağa
Nedür bu yanmağun pâyânı yok mı
Güler düşmen benüm ağladığıma
‘Aceb şol kâfirün îmânı yok mı
Delübdür ciğerümi gamzen okı
Ara yürekde gör peykânı yok mı
Gözi hançerlerin boynuma çaldı
‘Aceb ol zâlimün im’ânı yok mı
Su şeklinde kanumı toprağa kardun
Ne sanursın garîbün kanı yok mı
Cemâl-i hüsnüne mağrûr olursın
Kemâl-i hüsnünün noksânı yok mı
Begüm Dehhânî ye ölmezdin öndin
Tapuna irmeğe imkânı yok mı

Dehhani

Hoca Dehhani kimdir

Ozan

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Cahit Irgat kimdir

Cahit Irgat kimdir, Cahit Irgat, 21 Mart 1916 tarihinde Lüleburgaz-Kırklareli‘nde doğmuştur. Tam adı Saffet Cahit Irgat’dır. Cahit Irgat son sınıftayken Edirne Öğretmen Okulu’ndan ayrıldı. Birçok tiyatroda oyunculuk yaptı. 1932 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı’nı, 1936 yılında bıraktı. Bir süre Paris‘te yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno