Ana Sayfa / Dizi Oyuncusu / Hugh Laurie kimdir

Hugh Laurie kimdir

Hugh Laurie kimdir, James Hugh Calum Laurie, 1959 doğumlu İngiliz oyuncu ve yazar. Amerikan seyircisi tarafınca “house” adlı dizide oynadığı Gregory House karakteri ile tanınıyor, bunun yanında İngiltere’de uzun senelerden beri güldürü programlarında yer almış. Laurie, House’daki oyunculuğuyla Emmy Ödülü adaylığı ve Altın Küre Ödülü sahibi olmayı başardı.

Hugh Laurie, 11 Haziran 1959’da Oxford, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası William George Ranald Mundellin 1948 Oimpyat Oyunları’nda kazanılmış olduğu bir altın madalyası vardı. “Dragon School” adlı hazırlık okulunun arkasından “Eton“a, sonrasında da Cambridge Üniversitesi’ne gitti. Burada insanbilim ve arkeoloji dallarında eğitim görmüş oldu ve okulu onur derecesiyle tamamladı. Lise ve üniversitede yıllarında kürek sporuyla uğraştı. 1977’de meydana getirilen uyonasını kazanmıştır.

Bir hastalık dolayısıyla küreği bırakmak zorunda kaldıktan sonrasında Laurie, “Cambridge Footlights” adlı güldürü topluluğuna katıldı. Burada Emma Thompson’la tanıştı ve kısa süreli bir ilişki yaşadı. Hatta Thompson’ı ileride güldürü partneri olacak olan Stephen Fry’la tanıştırdı; Laurie, Thomson ve Fry, “The Young Ones” adlı dizinin bir bölümünde rol aldı. Bu sırada üniversite eğitimine de devam eden oyuncu, 1980 senesinde “Footlights”ın başkanı oldu. Bu toplulukla aynı yıl Edinburgh Festivali’nde güldürü branşında Perrier Ödülü’nü kazanmıştır.

Bu ödül, Laurie’nin hayatında yeni bir dönem açtı. Fry, Laurie ve Thompson üçlüsü “Alfredo” adlı güldürü programını yazmaya ve programda rol almaya başladı. 1980lerde ve 1990larda Laurie ve Fry beraber birçok projeye imza attı; “Blackadder“, “A Bit of Fry and Laurie“, “Jeeves and Wooster“, “Hysteria!“, “1, 2 & 3“, “The Secret Policeman’s Third Ball“, “Fry and Laurie Host a Christmas Night with the Stars” bu projelerdendi. Bunun yanında Laurie birçok filmimizde de rol aldı; “Peter’s Friends” (1992), “Sense and Sensibility” (1995), “101 Dalmaçyalı” (1996), “Maybe Baby” (2000), “Girl from Rio“, “Flight of the Phoenix” (2004) ve “Stuart Little” serisi.

1996’da Laurie’nin ilk romanı “The Gun Seller” piyasaya çıktı ve en oldukça satanlar listelerinde en üst sıralara kadar çıktı. Bu başarının arkasından bir senaryo ve ikinci kitabını yazmaya karar verdi.

Friends” dizisinin “The One with Ross’ Wedding” kısmına de konuk oyuncu olarak katılan oyuncu, 2002’den beri birçok İngiliz tv dizisinde ve komedilerinde rol aldı. “Family Guy“, “Preston Pig” şeklinde çeşitli dizi ve çizgi filmlerde de seslendirme yapmış oldu. 2003’te yayınlanmaya başlamış olan “Fortysomething” adlı komedi-dramada rol aldı, ek olarak bu yapımı kendisi yönetti.

Kariyeri süresince İngiltere’de meşhur bir isim olmasına karşın Amerikan seyircisi tarafınca tanınmayan Laurie, House adlı dizideki rolüyle aniden ABD’nın en oldukça ilgi gören oyuncularından biri oldu. 2004’te yayınlanmaya başlamış olan dizide “Gregory House” isminde huysuz ve dahi bir doktoru canlandıran oyuncu , Temmuz 2005’te bu rolle Emmy Ödülleri’ne aday oldu. 2006’da ise Altın Küre’nin sahibi oldu. Bu başarıların üstünde dizinin yapımcısı, Laurie’nin bölüm başına almış olduğu tutarı 300.000$’a çıkardı, ek olarak sözleşmeyi 4 seneye uzattı. Bunun haricinde 2005 ve 2006’da “Television Critics Association” adlı ödülün, 2005’te “Satellite Awards” ödülünün, 2006’da “Screen Actors Guild” ödülü adaylığının sahibi oldu.

Laurie, 1989 senesinde bir tiyatro işletmecisi olan Jo Green’le evliliğe ilk adımını attı. 1988’de Charlie, 1990’da Bill adlı oğulları ve 1992’de Rebecca adlı bir kızları dünyaya geldi. Ek olarak üniversite yıllarında tanıştığı Emma Thompson’la da kısa bir birlikteliği oldu.

Laurie, 2006’da “Saturday Night Live” adlı meşhur programın sunuculuğunu üstlendi. “Süperman Dönüyor” filmi için rol teklif edilen Laurie, House dizisinin 2. sürem çekimleri ve sözleşmesi yüzünden görevi kabul edemedi. Kızı Rebecca, “Wit” adlı filmimizde Emma Thompsun’ın 5 yaşındaki halini oynadı. Oyuncunun burnundaki yamukluk, çocukken girmiş olduğu bir kavganın sonucu. 1990larda ağır depresyon geçirmiş. En beğenmiş olduğu motorsiklet markası Triumph Bonneville. Yazar P. G. Wodehouse’un bir hayranı, bununla beraber da yetenekli bir müzisyen; mızıka, gitar ve piyano çalabiliyor. Steve McQueen ve Clint Eastwood’un oyunculuğunu oldukça beğeniyor. House’un seçmelerinde kullandığı muhteşem Amerikan aksanı, onun görevi alabilmesindeki en mühim etkenlerden biri olmuş. 1.89 metre uzunluğunda. Şu anda eşi ve çocuklarıyla beraber Londra’da yaşıyor sadece House dizisinin çekimleri yüzünden bir süredir Hollywood’da bir apartman dairesinde kalıyor. İkinci kitabını 2007 senesinde çıkarmayı düşünüyor.

Hugh Laurie kimdir

    Dizi Oyuncusu, Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Atilla Dorsay kimdir

Atilla Dorsay kimdir, Mimar, Sinema Eleştirmeni, Yazar

yorumlayın

  1. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
    I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your
    useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno