Ana Sayfa / Asker / Hulusi Akar kimdir

Hulusi Akar kimdir

Hulusi Akar kimdir, Hulusi Akar, 1952 senesinde Kayseri‘de dünyaya gelmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri 29. Genelkurmay Başkanı. Kara Harp Okulu‘nu 1972 senesinde Piyade teğmen olarak tamamladı. 1973 senesinde da İstanbul Tuzla’daki Piyade Okulundan mezun oldu. 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde ekip ve bölük komutanı olarak vazife yapmış oldu.

1980 senesinde girmiş olduğu Kara Harp Akademisi‘nden kurmay yüzbaşı olarak 1982 senesinde mezun oldu.

7. Piyade Alayı’nda karargâh bölük komutanlığı yapmış oldu. Sonrasında 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Cenup Avrupa Bağlaşık Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda haber alma subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde plan subaylığı, Genelkurmay Hususi Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı şeklinde görevlerde bulunmuş oldu.

1998 senesinde tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Cenup Avrupa Bağlaşık Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş oldu. 2002 senesinde tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 senesinde korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral olarak Kara Kuvvetleri Lojistidu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş oldu. 2011 senesinde orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları aralığında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüttü. 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak suretiyle Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

Hulusi Akar 2015 senesi Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı olarak atandı. Kasım 2015 senesinde ABD ile Türkiye ilişkilerinin dönüm noktası niteliğindeki Çuval Vakası’ndan sonrasında uzun süredir bir Türk Genelkurmay Başkanı’nın İncirlik Üssü’ne yapmış olduğu ilk ziyaret olan ve hemen sonra Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üssü’nü ziyaret eden eden Akar, ziyaretlerinde pilotların boyunlarına fuları takarak, pilotlara jest yapmış oldu. Aynı yıl NATO Askeri Komite Toplantısı’nda Suriye’de IŞİD’e karşı koalisyon güçleriyle ortaklık meydana getiren PYD’nin terör örgütü bulunduğunu, PKK’nın Suriye ve Irak’taki iç savaştan faydalanarak internasyonal kamuoyunda meşruiyet kazanmaya çalıştığını söylemiş oldu, Hendek operasyonlarının devam etmiş olduğu sırada Diyarbakır’a Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile beraber yerinde araştırmalarda bulunmak suretiyle ziyaretler gerçekleştirmiş oldu. 1 Mayıs 2016 tarihinde çatışmaların sürdüğü Mardin, Nusaybin’e de giderek operasyonlara komuta etti.

15 Temmuz 2016 tarihinde 2016 fetö darbe girişimi sonrası Akıncı Hava Üssü’nde darbe girişiminde bulunan askerler tarafınca rehin tutuldu. 16 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen operasyonla kurtarılmıştır. Rehin tutulduğu sürede yerine vekaleten 1. Ordu Komutanı Umut Dündar atandı.

Hulusi Akar, diyetisyen olan eşi Şule Akar İle evlidir ve bir oğlu, bir kızı vardır.

Hulusi Akar kimdir

    Asker, Genelkurmay Başkanı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Hüsrev Gerede kimdir

Hüsrev Gerede kimdir, Kurtuluş Savaşı sırasında iç isyanların bastırılmasında rol oynadı. Savaştan sonra Büyükelçi ve milletvekili olarak görev yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno