Ana Sayfa / bilim adamı / Hulusi Behçet kimdir

Hulusi Behçet kimdir

Hulusi Behçet kimdir, 1937 senesinde, bir kan damarı enflamasyonu hastalığı olan ve bugün kendi adıyla anılan Behçet hastalığını tanım eden ilk bilim insanı olmuştur.

Hulusi Behçet, 20 Şubat 1889 senesinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Babası Ahmet Behçet’dir. Minik yaşta anası öldü, büyük anası tarafınca büyütüldü. Babasının Şam‘daki işleri sebebiyle ilköğrenimine o dönem Osmanlı topraklarına bağlı olan Şam da başladı. Eğitim yaşamı süresince Latince, Fransızca ve Almanca öğrendi. O dönem Osmanlı Devletinde tıp eğitimini sivil görmek yasak olması sebebi ile tıp eğitimini Gülhane Askerî Tıp Akademisinde vazife yaparak tamamlamıştır. Tıp eğitimini 1904-1910 yılları aralığında İstanbul’da, Gülhane Askeri Tıp Okulunda aldı. Sonrasında aynı okulda 1914 yılına kadar dermatoloji ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar alanında uzmanlık yapmış oldu. Fransızca, Almanca ve Latince öğrenmiştir.

İhtisasını tamamladıktan sonrasında 1914 ve 1918 yılları aralığında, Kırklareli Askeri hastanesine başhekim olarak atandı ve orada bununla beraber Dermatoloji Uzmanı olarak çalıştı. Ondan sonra Tıp alanındaki bilgilerini genişletebilmek amacı ile Budapeşte‘ye daha sonrada Berlin‘e eğitim görmek için gitti. 1918 Ağustosunda ilk olarak Budapeşte’de, sonrasında Berlin’de Charité Hastanesinde çalışmış ve 1919 Ekiminde yurda dönmüştür.

1919 senesinde yurduna geri dönen Behçet, çalışmalarını bir süre yalnız devam ettirdikten sonrasında, 1923 senesinde Haliç’de Hasköy Zührevi Hastalıklar hastanesine başhekim olarak göreve başlamış ve 6 ay sonrasında da Vakıf Gureba hastanesine dermatoloji uzmanlığına nakledilmiştir. Buradaki görevi esnasında doğu çıbanı üstüne çeşitli emek harcamalar yapmış oldu.

21 Haziran 1934 tarihinde soyadı kanunu kabul edildikten sonrasında, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün arkadaşlarından olan babası Ahmet Behçet’in, parlak ve oldukca parlak zeka anlamına gelen ve adı olan Behçet’i soyadı olarak almıştır.

1933 senesinde, İstanbul Üniversitesi Deri hastalıkları Bölümünde Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniğine profesörlüğe yükseltildi. 4 yıl sonunda da 1939 senesinde, ordinaryüs profesör oldu. Hulusi Behçet, Türk akademisinde profesör unvanını alan ilk kişidir.

25 senelik meslek hayatındaki çalışmalarını ve bu çalışmalardan elde etmiş olduğu bulgularını 1947 senesinde Cenevre de meydana getirilen Internasyonal Tıp Kongresi’nde deklare etti. Açıklamaları ile bilinmeyen bir hastalığın etkeninin hususi bir virüs bulunduğunu ispatladı. Ondan sonra Zürih Tıp Fakültesi’nin dermatoloji profesörlerinin ve kongreye katılan uzmanların da onay vermesi sonucu Behçet Hastalığına “Mörbus Behçet” adı verildi.

Mantar Hastalıkları ile ilgili yapmış olduğu emek harcamalar için Budapeşte Uluslar arası Dermatoloji Kongresi ödülü verildi. Frengi ile ilgili yapmış olduğu çeşitli araştırmalar içinde 1975 senesinde TÜBİTAK Hizmet Ödülüne layık görüldü. 1975 Tübitak Hizmet Ödülü Süreci Tıp Ödülü” ölümünden 32 yıl sonrasında (1980’de) Hulusi Behçet’e verildi.

Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniği Arşivi adındaki dergiyi ölüm geçmişine kadar yayınlamıştır. Bu mecmua 1934’ten 1947’ye kadar Türkiye’deki Dermatoloji organı görevini sürdürmüştür.

1 Ekim 1996’da hatırası için gümüş para çıkarıldı.

Hulusi Behçet, 1923 senesinde meşhur bir diplomatın kızı olan Refika Davaz ile evliliğe ilk adımını attı. Güler isminde bir kız evladı oldu.

Hulusi Behçet, 8 Mart 1948 tarihinde 59 yaşlarında İstanbul’da bir kalp krizi sonucu ölmüştür.

Toplamda 196 kitabı vardır.
En Mühim Eserleri:
Emrazı Cildiyede Laboratuarın Kıyamet ve Ehemmiyeti,
Klinikte ve Pratikte Frengi Teşhisi ve Benzeri Deri Hastalıkları,
Halep Çıbanlarının Diyaretermi ile Tedavisi, Frengi Dersleri,
Memleketimizde Arpa Uyuzlarının Menşei Hakkında Etütleri,
Kalıtsal Frengi Kliniği
Wassermann Hakkında Noktai Nazar ve Frengi Tedavisinde Düşünceler

Kitapları :
1936 – Behçet H. Frengi Dersleri.
1940 – Behçet H. Klinikte ve Pratikte Frengi Teşhisi ve Benzeri Deri Hastalıkları.

Hulusi Behçet kimdir

    • Bilim adamı,

Hekim

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sadi Irmak kimdir

Sadi Irmak kimdir, Türkiye Cumhuriyeti 17. Başbakanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno