Ana Sayfa / kraliçe / Hürrem Sultan kimdir

Hürrem Sultan kimdir

Hürrem Sultan kimdir, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve II. Selim’in anası olan, Osmanlı Hanedanı’nın en kuvvetli hanımlarından birisi olan gösterilen Lehistan asıllı Sultan. Bir Osmanlı Pahişahı ile nikah kanalıyla evlenmiş ilk hanım olan Hürrem Sultan’ın aslolan adı Alexandra Lisowska’dır.

Hürrem Sultan, 1500 (bir rivayete gore de 1506) senesinde, Lehistan’a bağlı olan Rutenya’da dünyaya geldi. Doğum adı Alexandra Lisowska’ydı. 15 yaşlarındayken Tatar akıncılar tarafınca kaçırılarak ilkin Kırım Hanı’nın himayesine giren Hürrem Sultan, hemen sonra ise Osmanlı Sarayı’na getirildi. Burada kendisine verilen Hürrem adı, Farsça Khurram kelimesinden gelmekteydi; bu kelime neşeli olan şahıs anlamına geliyordu.

Osmanlı Sarayı’nda kısa sürede güzelliği ve zekası ile sivrilerek padişahın gözdeleri arasına girmeyi leri gelenleri tarafınca tutulan bir insan haline geldi; bir taraftan da Osmanlı örf ve adetleri, güzel sanatlar mevzularında hususi bir eğitim alıyordu. Saray hiyerarşisindeki önlenemez yükselişi, Padişahın gözde cariyesi Mahidevran (Gülbahar) Sultan’ın tepkisini çekti. Mahidevran ile Hürrem içinde gerçekleşen bir kavganın sonucunda Hürrem Sultan’ın fena bir halde dövülmesi, Sultan Süleyman’ın gazabının Mahidevran Sultan’a yönelmesine yol açtı ve Şehzade Mustafa ile anası Mahidevran Sultan, padişah tarafınca Manisa’ya sürgüne gönderildi.

En büyük rakibinin sürgüne yollanması, Hürrem’in otoritesinin daha da artmasına yol açtı. Kanuni’den sonrasında tahta çıkmasına kati gözüyle bakılan Mustafa’nın, Kanuni tarafınca Yeniçerilerle birlik olup kendisine karşı bir darbe organize ettiği düşünülerek öldürülmesi üstüne, Mahidevran Sultan, Bursa’ya kapanmış oldu ve Kanuni ile Hürrem’in birlikteliği daha ileri bir boyut kazanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem’i köleliktan azat etti ve kendisiyle nikah kıyarak resmen evliliğe ilk adımını attı. Bu beraberlikten Kanuni’ye altı çocuk veren Hürrem Sultan, zaman içinde artan otoritesini sarayın iç işleri kadar dış işlerini de etkilemek için kullanmaya başladı. Bu zamanda Ruslar ileLehler’le iyi ilişkiler içine giren Kanuni, Hürrem’in de desteklemesiyle İran üstündeki baskılarını arttırarak harp politikasını doğudan yana kullandı. Bir taraftan da hayır işleri için büyük bir çaba harcayan Hürrem Sultan, Osmanlı ve Türkiye’nin kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastanesi olan Haseki Külliyesi ve Ayasofya Camii’nde kurulan ve karnı aç olan her insanın yiyecek yemesi için açık olan devasa bir mutfak benzer biçimde pek oldukca toplumsal hizmete imzasını attı.

Hürrem Sultan, 18 Nisan 1558 senesinde hayata gözerini yumdu ve Selimiye Camisi’nde kendisi için meydana getirilen külliyeye gömüldü. Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatının arkasından Hürrem Sultan’ın büyük oğlu II. Selim tahta geçti ve uzun senelerdir Bursa’da sürgünde yaşayan Mihrimah Sultan’a bir maaş ve rahmetli üvey abisi Mustafa’ya da bir türbe yaptırarak onlara olan saygısını gösterdi.

Hürrem Sultan, Avrulpa ve Türkiye’de pek oldukca sanat çalışmasına kaynaklık etti. Müzikten baleye, resimden beyaz perde filmlerine kadar pek oldukca alanda hakkında eserler meydana getirilen, pek oldukca roman ve zamanı araştırmaya kaynaklık eden Hürrem Sultan, son olarak Show TV’de gösterilen Görkemli Yüzyıl adlı diziye mevzu oldu.

Hürrem Sultan kimdir

Politika

    adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sadi Irmak kimdir

Sadi Irmak kimdir, Türkiye Cumhuriyeti 17. Başbakanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno