Ana Sayfa / Asker / Hüsrev Gerede kimdir

Hüsrev Gerede kimdir

Hüsrev Gerede kimdir, Kurtuluş Savaşı esnasında iç isyanların bastırılmasında rol oynadı. Savaştan sonrasında Büyükelçi ve milletvekili olarak vazife yapmış oldu.

Hüsrev Gerede, 12 Mart 1886 tarihinde Edirne Karaağaç’ta dünyaya gelmiştir. Mehmet Ali Paşa ile Mah-I Nur Hanım’ın erkek evladıdır. Bennu Gerede‘nin dedesidir. Hüsrev Gerede‘nin çocukluğu babası Mehmed Ali Paşa’nın vazife yapmış olduğu yerlerde geçti. Erzurum‘da başlamış olan okul yaşamını babasının orada ölümü üstüne taşındıkları İstanbul‘da sürdürdü.

1905’te Harp Okulu’ndan mezun oademisi’ni kurmay yüzbaşı olarak tamamladı. 1912 senesinde Balkan Savaşları esnasında 7. Tümen Kurmay başkanlığı yapmış oldu. Bir yıl sonrasında Atina‘ya askeri ataşe olarak atandı. 1914-1917 yılları aralığında I. Dünya Savaşı‘nda Doğu Cephesi’nde vazife aldı. Oldukça mühim askeri görevlerde bulunmuş oldu. Kafkas Ordusu Harekât Şube Müdürlüğü yapmış oldu ve 1915’te Kazım Karabekir Kolordusu Kurmay Başkanlığı’na getirildi. 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi‘nin imzalanışı esnasında Erzurum‘da Kazım Karabekir Paşa’nın kurmay başkanıydı. Sadece sıhhat sorunları sebebiyle izin alarak İstanbul‘a gelmişti. O günlerde Mustafa Kemal Paşa da İstanbul‘daydı. Mustafa Kemal Paşa, Şişli’de oturmuş olduğu evde, yeni atandığı Üçüncü Ordu Müfettişliği görevine gitme hazırlığı yapmakta, beraber götüreceği subayların seçimiyle uğraşmaktaydı. Hüsrev Gerede, Mustafa Kemal Paşa’nın 18 kişilik ekibinde yer alarak 16 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile Samsun‘a hareket eder.

Mustafa Kemal ATATÜRK ile aralarındaki dostluk ve yakın emek verme arkadaşlığı bu yolculukla adım atar, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüne dek sürer.

1919 senesinde Mustafa Kemal Paşa’nın kurmay heyetinde haber alma ve siyasal şube müdürlüğü yapmış oldu. Meclisi Mebusan üyeliğine seçildi ve İstanbul‘un işgali üstüne Ankara‘ya geçerek Trabzon milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin çalışmalarına katıldı. Kurmay Binbaşı görevini sürdürürken Erzurum, Sivas ve Ankara‘daki faaliyetlere katıldı, Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde çalıştı. O günlerde “Mustafa Kemal Paşa’nın sırdaşı” diye anılıyordu.

Bolu İsyanı’nda Gerede Vakası‘nda gösterdiği başarıdan dolayı Mustafa Kemal Atatürk hemen sonra kendisine “Gerede” soyadını verdi.

Cumhuriyet döneminde Mirliva (Albay) rütbesindeyken askerlikten ayrılarak, Budapeşte, Sofya, Tahran, Tokyo, Berlin ve Rio de Janeiro Büyükelçiliklerinde bulunmuş oldu, elçiliği esnasında Türk-Japon ve Türk-Alman dostluğunun kuvvetlenmesine çalıştı. 1934 senesinde İran şahı Rıza Pehlevi‘nin Ankara‘ya gelmesini ve Türk-İran dostluğunu güçlendirilmesini sağlamış oldu. Tokyo Büyükelçiliği esnasında Ertuğrul Şehitliği‘ndeki anıtı restore ettirdi. 1949 senesinde emekli olmuştur.

1934-1936 yılları aralığında Urfa, 1942-1947 yılları aralığında Sivas milletvekilliği yapmış oldu..

İstanbul, Teşvikiye’de, uzun seneler yaşamış olduğu caddeye “Hüsrev Gerede” adı verilmiş ve anısına bir anıt dikilmiştir.

Hüsrev Gerede anılarını dört kitapta yayımlamayı düşünmüş, sadece yaşamış olduğu dönemde, yalnız ‘İran Hatıratı’nı yayımlayabilmiştir. ‘Harp İçinde Almanya‘ adlı kitabı ölın en mühim bölümünü oluşturan ‘Mustafa Kemal Atatürk’ ve ‘Kurtuluş Savaşı’ adlı kitapları; Osmanlıca el yazısı notlar halinde, dosyalar içinde kalmış. Bu notların temize çekilip yayına hazır duruma getirilememesi, Ankara’da yedek subaylığını yaparken bir bomba eğitimi esnasında ölen büyük oğlu Faruk yüzündendir. Oğlunun ölümü, Hüsrev Gerede’yi derinden sarsmış, yazıya döktüğü anılarına gösterdiği özenin azalmasına, yazdıklarını tekrardan gözden geçirememesine niçin olmuştur.

Hüsrev Gerede, Dış ilişkiler uzmanı Galip Kemal (Söylemezoğlu) Bey’in kızı Lamia hanım ile evliliğe ilk adımını attı. Ali Faruk ve Mehmet Selçuk adlı iki doğmuştur.

Hüsrev Gerede,1962 senesinde 76 yaşlarında İstanbul’da ölmüştür.

Hüsrev Gerede kimdir

    • Asker,

Dış ilişkiler uzmanı

    , Politikacı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ahmet Faruk Ünsal kimdir

Ahmet Faruk Ünsal kimdir, Ahmet Faruk Ünsal, 1963 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Zekiye’dir. Babası eski Milli Selamet Partisi Milletvekilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno