Ana Sayfa / Akademisyen / İdris Bal kimdir

İdris Bal kimdir

İdris Bal kimdir, İdris Bal, 25 Nisan 1968 tarihinde Kütahya Altıntaş’da dünyaya gelmiştir. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Nesrin’dir. 1979 senesinde Kütahya’da ilkokulu tamamladı. Yatılı Öğretmen Okulu imtihanlarına girerek Savaştepe Öğretmen Lisesi’ni kazanmıştır. Orta ve Lise eğitimini bu okulda tamamlayarak 1985 senesinde mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1989 senesinde mezun oldu. Mezuniyet sonrası Araştırma Görevliliği imtihanını kazanarak, aynı senenin Aralık ayında, Polis Akademisi‘nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1990 senesinde İngiltere‘nin Nottingham Üniversitesine Yüksek Lisans ve Doktora yapmak suretiyle gönderildi. Yüksek lisansını İngiltere’de Nottingham Üniversitesi Internasyonal İlişkiler Bölümünde 1992 senesinde tamamladı. Mastır tezinin başlığı: ‘Possibility of Integration Among Turkic Republics and Turkey’ (Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri Içinde Bütünleşme İhtimali) idi. Yüksek lisans esnasında sav emek harcamaları başlamadan ilkin internasyonal ilişkiler, dış siyaset, dünya ekonomisi, Doğu Batı ilişkileri, terörizm, haber alma mevzularında ders görmüş oldu.

Peşinden doktorasını Manchester Üniversitesi Orta Doğu Emekleri bölümünde (Department of Middle Eastern Studies) sürdürdü. Turkey’s Relations with the West and Turkic Republics of the Former Soviet Union: The Rise of the “Turkish Model” (1991-1992) başlıklı tezini tamamladı ve 15 Aralık 1997 de sözlü sınavına girmiş olduğu doktora çalışmalarını başarıyla tamamladı. Bu çalışmada Türkiye’nin Batı (ABD dahil olmak suretiyle) ile Türki Cumhuriyetler arasındaki konumu, Batının ve Türkiye’nin dış politikası, beklentiler, kaygılar, Türki Cumhuriyetlerin Türkiye’ye, Batı’ya ve Orta Doğu ülkelerine tepkileri ele alınmaktadır.

1998 senesinde Destek Doçent oldu. Polis Akademisinde araştırma görevlisi, Polis Bilimleri Dergisinde editör yardımcılığı ve ek olarak Fulbright programı çerçevesinde Harvard Üniversitesi Ortadoğu Emekleri Merkezinde ziyaretçi akademisyenlik yapmıştır. 2004 senesinde doçent oldu. 2010 senesinde Profesör oldu.

Ankara Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde ve Enstitüsünde çeşitli görevlerde bulunmuş, Devletler Umumi Hukuku (ve Türk Dış Politikası), Devlet Güvenliği, Siyasal Tarih ve İnkılap Zamanı derslerini okutmaktadır. Ek olarak Atılım Üniversitesi Internasyonal İlişkiler Kısmı’nde Diplomatic History dersini vermektedir. Ek olarak Polis Akademisi 4. Derslik öğrencilerinin hazırladığı bitirme tezlerine danışmanlık yapmaktadır. Danışmanlık yapmış olduğu mevzular temel olarak dış siyaset, Internasyonal İlişkiler, terörizm, iç güvenlik, dış güvenlik, Türkiye’nin komşuları ile ilişkisi, mezhepsel ayırımlar ve toplumsal vakalar, İnsan hakları şeklinde konulardır. İdris Bal halen Polis Akademisinde Öğretim üyesi olarak vazife yapmaktadır ve ek olarak 2001-2003 arası dönemde Polis Bilimleri Dergisi Editör yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

İdris Bal, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM)’da araştırmacı olarak çalışmış vrih Bilincinde Buluşanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. 2006 senesinde Ankara’da etkinlik gösteren Ankara Global Araştırmalar Merkezi (AGAM) derneğini kurdu.

İdris Bal’ın ilk kitabı; ‘Turkey’s Relations with the West and Turkic Republics: Rise and Fall of the Turkish Model (Türkiye’nin Batı ve Türki Cumhuriyetlerle İlişkisi: Türk Modelinin Yükselişi ve Düşüşü) başlıklı İngilizce olarak hazırlanmış kitabı merkezi İngiltere’de bulunan Ashgate yayınevi tarafınca 2000 senesinde yayınlanmıştır.

12 Haziran 2011 tarihinde meydana getirilen Türkiye genel seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem AKP‘den Kütahya milletvekili seçildi.

İdris Bal, evlidir. 7 evladı vardır.

Kütahya Milletvekili İdris Bal, 30 Kasım 2013 günü AKP‘den İhraç istemiyle disipline sevk edilince AK Parti’den çekilme etti.

İdris Bal’ın Türk Dış Politikası, Orta Asya ve Kafkaslar, Türk Dünyası, Güvenlik, Ortadoğu, Terörizm, İnsan hakları, AB, Batı ve ABD’nin Avrasya Politikası mevzularında yurtdışında ve yurt içinde değişik bilimsel dergilerde İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmış fazlaca sayıda bilimsel makalesi ve Türkiye’de ve Yurt haricinde internasyonal bilimsel konferanslarda sunulmuş İngilizce ve Türkçe bildirileri mevcuttur. Oldukça sayıda makalesi ve 8 kitabı yayınlanmıştır.

İdris Bal 2015 seçimlerine merkez sağ’da olacak fakat merkez sol’u kucaklayacak yeni bir parti kuracağını belirtmiştir.

4 Kasım 2014 tarihinde “Demokratik Gelişim Partisi” adı altında kurduğu partisi için İçişleri Bakanlığı’na yapmış olduğu başvurusu onayladı. İdris Bal, partinin logosunun kırmızı renk içinde yer edinen beyaz bir el bulunduğunu söylemiş oldu.

Kitapları :

2000 – Türkiye’nin Batı ve Türki Cumhuriyetlerle İlişkisi: Türk Modelinin Yükselişi ve Düşüşü, Ashgate yayınevi
2001 – 21.Yüzyılın Eşiğinde Türk Dış Politikası, Alfa Yayıncılık
2003 – Dünden Bugüne Türk Ermeni İlişkileri, Nobel Gösterim Dağıtım
2004 – Soğuk Cenk Sonrası Türk Dış Politikası, Florida: Brown Walker Press
2006 – Dünyada Internasyonal İlişkiler, Lalezar Kitabevi
2008 – ABD Politikaları ve Türkiye, Lalezar Kitabevi
2009 – Güvenlik Kıskacında Türkiye, Lalezar Kitabevi
2010 – Avrasya Dosyası, Ankara, Lalezar Kitabevi

İdris Bal kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Barış Doster kimdir

Barış Doster kimdir, Barış Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazar Neşe Doster‘dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno