Ana Sayfa / Biyografi / II. Abdülmecid kimdir

II. Abdülmecid kimdir

II. Abdülmecid kimdir, Son İslam halifesidir.

II. Abdülmecid, 29 Mayıs 1868 tarihinde istanbul, Beşiktaş’da dünyaya gelmiştir.

Babası sultan Abdülaziz, anası Hayranıdil Kadınefendi’dir. Babası Abdülaziz 1876 senesinde tahttan darbe ile indirildikten sonrasında yeğeni V. Murat taht’a çıktı 93 gün süresince tahtta kaldıktan sonrasında onun kardeşi Abdülhamit II padişah olmuştur.

II. Abdülmecid, Abdülhamit II nezaretinde Yıldız Sarayı’ndaki Şehzedeğan Mektebi’nde sıkı bir eğitim aldı. Arapça, Farsça, Fransızca ve Almanca öğrendi. Osman Hamdi Bey ve Salvatore Valeri‘den fotoğraf dersi aldı.

1909 senesinde kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin fahri binde ve yurtdışındaki çeşitli sergilere tablolarını gönderilmiş olduğu malum Abdülmecid Efendi’nin eserlerinden birisi Paris’teki büyük senelik sergide sergilenmiş; Haremde Beethoven, Haremde Goethe, Yavuz Sultan Selim adlı tabloları 1917’de Viyana‘daki Türk ressamlar sergisinde sergilendi. Bilhassa portre alanında başarı göstermiş idi.

En mühim portrelerinden biri devrinin meşhur şairi Abdülhak Hamit Tarhan‘ın portresidir

Abdülmecid Osmanoğlu, son İslam halifesidir. Osmanlı hanedanının tek ressam üyesi ve periyodunun Türk ressamları içinde yerini almıştır. Amcasının oğlu olan Vahdettin VI. Mehmet‘in tahta çıkması üstüne 4 Temmuz 1918 tarihinde Osmanlı tahtının veliahtı olan II. Abdülmecid; bu sıfatla 1 Kasım 1922 tarihinde saltanat kaldırılıncaya kadar tahta durdu.

TBMM tarafınca 19 Kasım 1922 tarihinde halife seçilip, Osmanlı hilafetine son vererek, 431 sayılı kanunun kabul edilmiş olduğu “halife” ünvanını 3 Mart 1924 evveliyatına kadar taşıdı. Tarihe “Son Osmanlı Halifesi” olarak geçmiştir.

3 Temmuz 1918 tarihinde Mehmet V. Reşat‘ın vefatı ve Vahdettin VI. Mehmet‘in tahta çıkması üstüne Şehzade II. Abdülmecid Efendi veliaht duyuru edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı‘nın zaferle neticelenmesinden sonrasında toplanacak sulh konferansına hem Ankara hem de İstanbul hükümetlerinin çağrı edilmesiyle süregelen ihtilaf üstüne TBMM kabul etmiş olduğu kanunla saltanatı 1 Kasım 1922 tarihinde kaldırdı.

Saltanatın kaldırılması ile beraber II. Abdülmecid‘in veliaht sıfatı kayboldu.

Bu Sonucu II. Abdülmecid Efendi’ye İstanbul Valisi Haydar Bey ve Polis Müdürü Saadettin Bey tarafınca bizzat bildirildi.

Abdülmecid Efendi ve ailesi halkın galeyana gelmemesi için ertesi gün sabah saat 5.00’te otomobil ile gizlice Dolmabahçe Sarayı’ndan alınarak Çatalca’ya götürüldüler.

Burada bir süre Rumeli Demiryolları Şirketi’nin amiri tarafınca karşılandıktan sonrasında Orient-Express‘ne bindirildiler.

Abdülmecid Efendi İsviçre‘ye vardığında, o ülkenin kanunlarına gore birden fazla eşlilerin ülkeye girmesine izin veri sonrasında ülkeye kabul edildi.

İsviçre’de Leman Gölü kıyısındaki Büyük Alp Otelinde bir süre kaldıktan sonrasında Fransa‘nın Nice kentine Ekim 1924 tarihinde geçti ve ömrünün geri kalanını orada tamamladı.

Fransa’nın Nice şehrinde sakin bir yaşam devam eden Abdülmecid Efendi, Kızı Dürrüşehvar Sultan’ı ve yeğeni Nilüfer Hanım Sultan’ı dünyanın sayılı zenginlerinden olan Haydarabad Nizamı’nın oğullarıyla evlendirerek, bu sayede mali durumu düzeldi.

Hilafet mevzusunda İslam aleminden beklediği ilgiyi göremediği için kendisini daha oldukça ibadete ve bunun yanı sıra fotoğraf çalışmalarına ve müziğe ehemmiyet verdi. Abdülmecid Efendi sonrasında Paris‘e yerleşerek, hanedanın geleneksel protokolünü ısrarla uygulamaya devam etmiştir. Cuma namazlarını Paris Büyük Camii’nde kılardı.

Sürgünde bulunmuş olduğu Paris’te 23 Ağustos 1944 tarihinde kalp krizinden 76 yaşlarında öldü.

Kızı Dürrişehvar Sultan’ın Berar Prensesi kanalıyla o dönemde Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü nezdindeki çabalarına karşın cenazesi Türkiye’ye getirilemedi.

Abdülmecid Efendi’nin cenazesi Türkiye‘ye kabul edilmeyince, 10 yıl kadar Paris Büyük Camii’nde bekletilerek, Camii mütevelli heyetinin cenazeyi daha çok tutamayacağından dolayı Abdülmecid Efendi’nin naaşı 1954 senesinde Medine‘ye nakledilerek Bâki Mezarlığı’na defnedildi.

II. Abdülmecid, 23 Ağustos 1944 tarihinde Paris, Fransa’da 76 yaşlarında ölmüştür.

18 Kasım 1922 – 3 Mart 1924 tarihleri içinde son İslam halifesi olarak kalmıştır.

II. Abdülmecid’ın 4 eşi vardı; ilk eşii Hanım Efendi’dir. Ötekiler Hayrunnisa Hanımefendi ve Bihruz Hanımefendi’dir.

İlk eşinden Ömer Faruk Osmanoğlu (d. 1898- ö. 1969) isminde oğlu ve ikinci eşinden Dürrüşehvar Sultan (d.1914 – ö. 2006) isminde kızı vardı. Oğlu Ömer Faruk Osmanoğlu, 1919-1924 yılları aralığında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmıştır.

II. Abdülmecid kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno