Ana Sayfa / başbakan / II. Filip (Makedonya Kralı) kimdir

II. Filip (Makedonya Kralı) kimdir

II. Filip (Makedonya Kralı) kimdir, Doğumu : MÖ. 382 , Ölümü : MÖ. 336

Makedonya Kralı II. Filip Büyük İskender‘in babasıdır.

II. Filip (Makedonya Kralı), Miladdan ilkin 382 senesinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Amintas’dır. MÖ 359 senesinde Makedonya tahtına çıkarak 23 yaşlarında kral olmuştur. Makedonya tahtına Filip’ten ilkin ağabeyi Perdikkas çıktıysa da, onun MÖ 359’da dağlı kabilelerin ayaklanması esnasında öldürülmesi üstüne kral oldu.

Krallığını, Yunan dünyasında hatırı sayılır güçlerden biri haline getirmiş olmasına karşın, Korintliler, Atinalılar ve Spartalılar şeklinde güneydeki daha kültürlü komşuları kendisini ve dostlarını hep yırtıcı, dağda yaşayan barbarlar olarak görmüş oldu.

Gençliğinde bir süre rehin kalmış olduğu Thebai’de, meşhur komutan Epaminondas’tan mühim cenk taktikleri öğrendi.

Tahta geçer geçmez ilk beliren çekince babasının üç nikahsız karısından olan oğullarının taht üstünde hak genel idarenin yardımı ile Filip bu tehlikeleri atlatmayı başardı. İkinci beliren çekince ise kuzeydeki barbar kavimlerinin krallığa karşı yaptıkları ittifaktı sadece Filip erken davranarak bu tehlikeyi de atlatmış ve MÖ. 356 tarihlerinde Makedonya sınırlarını güvenlik altına almış oldu. Ordusunu cenk alanına kendi götürmüş olan askeri bir liderdi.

Kral Filip, MÖ. 356’da, parlak bir askeri başarı kazanılmış olduğu sırada, üç ayrı haberciden, üç ayrı haber almıştı. Meşhur kumandanlarından Parmeinon, harpte İlliryalıları altetmişti; atlarından biri Olimpiyat Oyunları’nda zafer kazanmıştı ve karısı Olempia, oğlu İskender’i dünyaya getirmişti. Kahinler krala, yeni doğan oğlunun savaşlarda yenilmek nedir bilmeyen bir komutan olacağını söylediler. Kral II. Filip’in ilk karısı ve Büyük İskender‘in anası Olempia, Dionysius tapınağı rahibesi, doğrusu bugünkü söylemle mabet fahişesiydi. Kral Filip, kendisiyle yatmak isteyen hep beraberce, erkek-kadın ayırt etmeden yatma arzusuyla tanınıyordu.

Filip’in tahta geçer geçmez yapmış olduğu en mühim işlerden biri yeni bir ordu oluşturmak oldu. Bu ordu dönemin teknolojik açıdan en gelişmiş ordusu idi. Filip’in ordu üstünde yapmış olduğu yenilikler şu şekilde sıralanabilir: Faydasız bir yük olan piyadenin eşya otomobillerini ordudan kaldırdı. Süvarilerin yanlarında bir tek tek bir seyis bulundurmaya müsaade etti. Askeri disiplini en üst seviyeye getirdi.

MÖ.357 senesinde Yunan koloni çemberini deldi. Atina‘nnın karşı koymasına karşın Amfipolis, Pidna ve Potideia şeklinde şehirleri zaptederken Makedonya sınırlarını denize kadar genişletti. Ayrıca Pengayon dağındaki altın madenlerini de eline geçirmiş olduğundan ekonomik olarak da güçlendi.

MÖ.338 senesinde Kral Filip, Beotya’ya kadar ilerledi ve bu senenin ağustos ayında Haironeia muharebe sahasında bağlaşık Yunanlılarla karşılaştı. Bu harpte da çarpık muharebe düzenini kullanarak Atina ve müttefiklerinilan oğlu İskender’de bu harpte soldaki saldırı kanadına komuta ederek kendini göstermeyi başardı. Haeronia muharebesi Yunanistan’ın kaderini belli etmişti. Bu muharebeden sonrasında tüm Yunanistan Filip’in eline geçmiş oluyordu. Makedonya kralı Thebai’ye karşı oldukça sert davrandı. Atina ise Filip’le oldukça elverişli sulh şartlarıyla anlaşmaya vardı. Haironeia Muharebesinden sonrasında Filip Yunanistan’ın durumunu görüşmek suretiyle Yunan devletlerini Korinth’e çağrı etti. Isparta haricinde tüm çağrı edilen devletler bu görüşmeye katıldılar. Kongrede bir “Hellenler Birliği” meydana getirildi ve ilerde çıkabilecek anlaşmazlıkları önlemek için genel sulh diye deklare edildi. Filip ise birliğin başkanı ve birlik ordusunun “hegamon”u doğrusu başkomutanı seçilmişti.

337 senesinde birlik meclisinin Korinth’de yapmış olduğu ilk görüşmede Filip tüm Yunanlı’ları Pers‘lere karşı muharebeye çağrı etti. Bu seferin amacı Anadolu Yunanlı’larını Pers boyunduruğundan kurtarmak hem de Kserkses’in bir zamanlar Yunanistan’da yapmış olduğu tahribatın öcünü almaktı. Filip’in bu önerisi kabul edildi ve bu öç seferinin başkomutanlığına seçildi.

Makedonya Kralı II. Filip Miladdan ilkin 336 senesinde bu seferin hazırlıklarını görmüş olduğu ve Anadolu‘ya generallerinden Attalos ve Parmenion’un idaresinde 10000 kişilik bir öncü kuvvet gönderilmiş olduğu sırada başkenti Aigai’de kızı Kleopatra‘nın düğününde aslı kati olarak bilinmeyen bir sebep yüzünden asiller tarafınca bir suikastte 46 yaşlarında öldürüldü.

II. Filip (Makedonya Kralı) kimdir

    Devlet Başkanı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno