Ana Sayfa / şarkıcı / İlhan Şeşen kimdir

İlhan Şeşen kimdir

İlhan Şeşen kimdir, Müzisyen, ses sanatçısı. Grup Gündoğarken ile başlamış olan müzik kariyerine solo albümleriyle devam eden ve Türkiye‘nin başarı göstermiş müzisyenlerinden önde gelen Şeşen, Neler Oluyor Bizlere, Ellerimde Çiçekler, Aşk Layık Olanda, Sarılınca Sana benzer biçimde çalışmalarıyla müzikseverlerin büyük takdirini toplamıştır. Oynadığı TV dizilerinde gösterdiği performansla da dikkat çeken müzisyen, bugüne dek 5 solo albüm emek vermesi yapmıştır.

18 Haziran 1948‘de Manisa‘da dünyaya geldi. Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonrasında 10 yıl özgür avukat olarak çalışan Şeşen, müziğe olan büyük ilgisi ve kabiliyeti sebebiyle kariyerine bu yönde devam etmeye karar verdi. 1968‘de dans müziği orkestralarında şarkıcılık hayata geçirmeye başlamış olan Şeşen, aynı yıl gitar çalmayı da öğrendi. Şeşen’in çıkarttığı ilk kırkbeşlik plak “Kavga” adını taşıyordu.

1983 senesinde yeğenleri Gökhan Şeşen ve Burhan Şeşen ile birlikte Grup Gündoğarken‘i kuran Şeşen, Levent Kırca Tiyatrosu tarafınca sahnelenen “Kadıncıklar” adlı müzikalin bestelerini yapmış oldu. Türkiye‘nin birçok ilinde konserler veren
“Grup Gündoğarken” ek olarak ülkemizi Malezya ve Mısır‘da da temsil etti.

1986 senesinde ilk albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor‘u kaydeden grup ondan sonra sırasıyla Yaz Bulutları (1988), Bir Günlük Aşk (1990), Ankara’dan Abim Geldi (1993) ve İstanbul-Atina-İstanbul (2000) albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

1994‘te, grubun çalışmalarına ara verdiği dönemde “Aşk Haklı” adlı solo albümünü icra eden Şeşen, TRT‘ye
Gençler Haklı” adlı bir program hazırladı. Şeşen, 1995 senesinde hususi bir kanalda “Arka Pencere” adlı bir programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. “Amcam Burada” adlı bir de radyo programı hazırlayan İlhan Şeşen, TRT1’de gösterilen “Yürekli Şüphe” ve “Mühürlü Güller” dizilerinde de oynadı.

Sanatçının ikinci solo albümü olan “Neler Oluyor Bizlere“, 2002 yılı ocak ayında müzik marketlerdeki yerini aldı. Bilhassa albüme adını veren şarkısıyla o yıl büyük bir başarı kazanan Şeşen, 2003‘teyse “Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyleyeyim?” albümünü müzikseverlerle buluşturdu. 2005 senesinde “Aşk Yalan” ve 2006‘da ise “İlhan Şeşen” albümlerini çıkaran sanatçı, büyük ilgi gören TV dizisi “Aliye“de de rol aldı.

İlhan Şeşen’in Melis ve Fuat adlarında iki evladı vardır.

İlhan Şeşen’le Gerçekleştirilmiş Olan Röportaj

1-İlhan Şeşen, oyunculuktaki performansına hepimiz şaşırdı. Sen bu başarıyı neye bağlıyorsun?

Başarıya ulaşmış bulduğun için teşekkürler. 10 yıl Levent Kırca’yla, 2 yıl Ferhan Şensoy’la çalıştım. Hocalarım iyidir. Bir de yönetmenin dediklerini yapıyorum. Ek olarak ayna karşısında da çalışmamın yararı dokunuyor.

2-Senelerce sahnede olmanın bunda bir tesiri var mı?

E evet var doğal. Sahne mevzusunda tecrübeliyim.

3-Peki ya yaptığın müzik türünün?

Yaptığım müziğin oyunculuğuma pozitif yönde bir tesiri bulunduğunu sanmıyorum. Hatta galiba ikisi de birbirine e bir tür oyunculuk yapıyorsun, fakat her neyse…)

4-Ben seni birazcık Domenico Modugno’ya benzetiyorum. Onun benzer biçimde teatral, drama yönü ağır basan şarkılar sana oldukca yakışıyor. Bu bilgili bir seçim mi, o şekilde mi denk geldi, içinden mi o şekilde geliyor?

İyi tespit. Fazlaca etkilendiklerimden biridir Domenico Modugno. Müzik türümün seçiminde bilgili davranmadım. Kendiliğinden oldu. Sevdiklerimi dinledim, sevdiklerimi söyledim.

5-Şarkı söylerken söylenişin oldukca net, bunu oyunculukta da kullanıyorsun ve bence her ikisinde de bu oldukca mühim. Bunun sana bir avantaj getirdiğini asla düşündün mü?

Bildiğim tek dil Türkçe. Ona da itina gösterdim. Dilimi , Nazım Hikmet ve Aziz Nesin’i okuyarak, Akıllı Müren’i, Orhan Boran’ı dinleyerek geliştirdim. Hukuk öğrenimimin de oranı oldukca büyük. Gerçi bizim zamanımızdaki kelimelerden bir bir çok unutuldu…

6-Şarkı sözlerinde klasik Türk erkeğinden değişik bir insan seziliyor. Karşındakine ehemmiyet veren, sıcak, insancıl, duygusal bir adam sanki… Özelinde de bu şekilde misin?

Evet. Ben klasik Türk erkeğinden birazcık farklıyım galiba. Gülüp ağlayabiliyorum en azından.

7-Yaşlılıktan korkuyor musun? Iyi mi bir yaşlılık beklersin?

Yaşlılıktan korkmuyorum. Yeteri kadar yaşlandık esasen. Hatta kimi zaman bu yaşa kadar iyi mi geldiğime şaşarım. Badireli ve yorucu bir yaşamı hala sürdürüyorum.

8-Birlikte çalıştığımız ilk dizi olan Mühürlü Güller’de senin bakışlarından “mavi boncuk dağıtan biri” izlenimini edinmiştim. Sonrasında kamera asistanına da aynı şekilde baktığını gözlemledim. O sıcak bakışın mesleki bir maske mi, yoksa hayata bakışın mı?

Yüzün gülsün de ister maske olsun ister gerçek. Ya güleceksin, ya somurtacaksın. Ben çoğu zaman birincisini seçerim. Sağlığın yerindeyse somurtmaya da hakkın yoktur esasen. Meseleleri sakin ve güler yüzle karşılamak, yaşamı kolaylaştırıyor. Aslına bakarsak gülerek işin kolayına kaçıyorum. Yaşamın kendisi en büyük latife.

9-“Neler Oluyor̶unu neye bağlıyorsun?

Gerek müzikal gerekse stratejik bazı hatalarım oldu sanırım. Ek olarak ben şöyleki düşünüyorum: Kim bilir yaptığım ve yapacağım en güzel şarkı ve albüm “Neler oluyor Bizlere” idi. Kim bilir. Kim bilir zirvemdi o albüm. Fakat bu benim yeni şarkılar ve yeni albümler yapmama engel olmuyor. Bakalım yeni albümüm iyi mi olacak?

10-“Neler Oluyor”un yaşanmış bir birlikteliğin tesiri ile yapılmış şarkılar içermesi daha mı sahici kılmıştı acaba şarkıları?

Olabilir. Fakat unutmamalı ki, şarkılar yaşanmışlıklardan doğduğu kadar kim bilir daha oldukca yaşanamamışlıklardan doğuyor. Neler Oluyor Bizlere’nin nakaratı 5 dakika içinde bitmişti. Fakat sonrasında altını üstünü doldurmak oldukca zamanımı aldı. Üstünde epey çalıştım.

11-Sanatçı etkisi altına alan bir şeyler üretmek için ille de acılar, sıkıntılar mı yaşamalı? Mutluluktan söz eden ürünler niye etkilemiyor acaba insanları? Yoksa biz mi sadece dertli olunca kendimizi ifade etmek ihtiyacını hissediyoruz?

Bilmiyorum. Bildiğim tek şey üretim sıkıntılı bir iş. Sanatçı esasen doğuştan sıkıntılı. Onu ek olarak sıkıntıya sokmanın bir manası bulunduğunu sanmıyorum. Nedense bu şekilde genel bir kanı var. Saçma bence. Hele geçim sıkıntısı asla olmamalı.

12-“Mühürlü Güller”deki bakışların, jestlerinle “Aliye”dekiler aslen oldukca değişik değil. Fakat birinde kendinden güvenli bir çiftlik sahibini, diğerinde pek iş yapmayan bir dişçiyi yaşatabiliyorsun. Iyi mi?

Bakınız:yanıt 1

13-Yaşadığın aşk evlilik müessesesi haricinde olmakla beraber insanları rahatsız etmedi. Oluşumunu da, devamını da, bitişini de kabullendiler. Sence niçin?

Açık açık söyledim. Bir ihtimal bundandır.

14-Yeni proje?

Şu sıralar hayatımı en oldukca yeni albümüm işgal ediyor. Aralık’ta çıkaracağız diyorlar. Şarkılar hazır. Albümde 11 şarkı var. Düzenlemelerini Firuz İsmailov yapıyor. Bazı başka projelerim de var fakat şu anda söz edebileceğim aşamaya gelmediler. Doğal ki hepimiz benzer biçimde ben de bir kitap yazmak isterim örnek olarak. Küçüklükten beri en büyük isteklerimden biri bu. Fakat üşeniyorum. Bazı hikayelerim, şiirlerim hatta bir senaryo çalışmam bile var. Fırsat bulursam, bir de üşenmezsem bir ihtimal bu hayallerimi de gerçekleştirebilirim.

15-Son olarak…

Röportajın ve garip soruların için teşekkürler.

Kaynak: Belirsiz

İlhan Şeşen kimdir

    Ses Sanatçısı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno