Ana Sayfa / Sinema Oyuncusu / İlyas Salman kimdir

İlyas Salman kimdir

İlyas Salman kimdir,  Türk beyazperde, tiyatro, dizi oyuncusu ve yönetmen. 14 Ocak 1949 senesinde Malatya ilinin Arguvan ilçesinde hayata merhaba dedi. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun senelerdir oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Sadece 2007 senesinde kendi yazısında ve kitabında Türkmen Alevisi bulunduğunu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi’nden mezun oldu. Konservatuvar’da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Kent Tiyatrosu’nda başladı. Uzun seneler beyazperde oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Beyaz perde oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yapmış olduğu iki beyazperde filmi bulunmaktadır. Ek olarak çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu’nda 1997’den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isminde bir şiir kitabı ve Türksolu dergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isminde bir kitabı çıkmıştır.

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi’nin Kartal’da yapmış olduğu 1 Mayıs mitingine iştirak etmiştir. Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.

Gülser Salman ile evlidir ve Devrim isminde bir kızı, Temmuz Ali isminde bir oğlu vardır.

İlyas Salman kimdir

Beyaz perde

    Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

 

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dilek Çelebi kimdir

Dilek Çelebi kimdir, 5 arkadaşı ile Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno