Ana Sayfa / internet / İnternet hızını arttırmak ADSL hızı nasıl artırılır

İnternet hızını arttırmak ADSL hızı nasıl artırılır

İnternet hızını arttırmak ADSL hızı nasıl artırılır resimli ifade, adsl bağlantı hızını arttırma, adsl hızını yükseltme, adsl hızı nasıl yükseltilir

ADSL bağlantınızın hızını daha da üst seviyelere çıkartmak, verimliliği çoğaltmak mı istiyorsunuz? Başka hiçbir yerde bulamayacağınız şekilleri açıklıyorum.

ADSL, SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER yardımıyla kullananların gönlünü kolayca fethetmeyi başarıyor. Bu bağlantı tipinin hız avantajları haricinde, 7 gün 24 saat bağlı olma özelliği de bir çok kullanıcıyı oldukça doyum ediyor. Bu sayede, ne kadar satmaca gelecek derdi olmadan sınırsız bir halde web sitelerinde gezinebiliyor ve dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Buna karşın, bir çok kullanıcı ADSL’in sınırlarını daha da zorlayabileceğinin bilincinde değil. Niçin daha azıyla yetinesiniz ki? ADSL bağlantınız uygun programlar, sürücüler ve yöntemler yardımıyla size devamlı daha fazlasını sunmaya hazır olarak bekliyor.

Windows ayarlarını optimize ederek bağlantı hızını çoğaltmak

Windows işletim sistemleri, web bağlantısı için çeşitli ayarları standart olarak sunar. Windows kayıt defteri (registry) içinden değiştirilebilen bu ayar, bir çok durumda sizin için en uygun ayarlar değildir. Bilhassa söz mevzusu ADSL bağlantısı olduğunda, Windows’un standart ayarları oldukça yetersiz kalıyor. Bu yazıda oldukça teknik mevzulara girmek yerine ergonomik bir halde uygulanabilecek püf noktalarına değinmeyi hedeflesem de, bu ayarların bağlantı hızını nasıl etkilediğine basitçe değinmek isterim: Windows, web üstünden gelen her türlü veriyi (ve aslına bakarsak dışarıya gönderilmiş olduğu verileri de) paketler halinde alır (ve gönderir). Bu paketlerin boyutu, web sayfalarındaki gezinme yada dosya indirme hızını direkt etkileyebilmektedir. Sizde kendi bağlantı hızınıza ve ihtiyacınıza en uygun paket boyutunu tercih ederek, web bağlantınızdan aldığınız verimi gözle görülür bir halde artırabilirsiniz. Yoksa, bu yöntemler yardımıyla mesela 256 Kbps hızındaki bir bağlantıyı kullanarak 300 Kbps hız elde etmeniz mümkün değildir. Buna karşın, mevcut bağlantının sınırlarını sonuna kadar zorlamak için bu ayarlamaya ihtiyacınız var.

Windows’un web ayarlarını bağlantı hızınıza, bağlantı tipinize ve kullanımınıza bakılırsa değiştirebilecek oldukça sayıda program mevcut. Bu programların en başarıya ulaşmış örneklerinden bir tanesi olan BeFaster’ın (http://www.download.com/BeFaster/30…eFaster&subj=dl)incelemesini ise yazının devamında bulabilirsiniz. Eğer sizin tercihiniz parasız bir çözümden yanaysa, bu sefer de (www.speedguide.net/download.php) adresini ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu adreste, değişik bağlantı hızları ve değişik kullanım tipleri için oldukça sayıda ayar dosyası bulunuyor. Direkt kayıt defterinde değişim yapmanız için tek tıklamalık yamalar sunan bu site, parasız bir çözüm arayanların gözdesi olabilir.

Kayıt defterinde yapacağımız iki değişim

Başlat’a tıklayıp Çalıştır…’a tıkladıktan sonrasında Regedit yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza gelen Kayıt Defteri penceresinde;

1) Schedule Task Kapatın

I.E 6 sunucuya her bağlandığında “schedule task” çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Web’te yavaş surf olarak geri dönmektedir, aslına bakarsanız yavaş olan web bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta yarar var. Bunun için; “HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace” anahtarında ki “” alt anahtarını silin.

2) Bağlantılarını Hızlandırmak

Windows XP, normalde yeni hizmeti “Ouality ofService”i (QoS) otomatikman yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına karşın, DSL bağlantılar da dahil olmak suretiyle online bant genişliğinizin yüzde 20’sinin kaybolmasına niçin olur.

İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak “gpedit.msc” dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan “QoS Paket Zamanlayıcısı” klasörünü etken hale getirin. Burada bulunan “Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri” öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda etken hale geçen “Bant genişliği sınırı” kutusuna da “0” kıymetini girmelisiniz. Artık Web bağlantınız öncekine kıyasla daha süratli olacaktır.

BeFaster 3.5: Bir Türk programcının başarı eseri

Windows’un ayarlarında çeşitli değişimler yaparak web bağlantınızı daha verimli bir halde kullanmanıza destek olan BeFaster’ın başarıya ulaşmış bir Türk programcı olan Ekrem Deniz tarafınca hazırlandığını önemle belirtmeliyim. ADSL bağlantılarını da başarıyla destekleyen bu program, çevirmeli bağlantıdan uydu bağlantısına kadar mevcud tüm bağlantı çeşitlerini sorunsuz bir halde tanıyor. ADSL bağlantılar için pek lüzumlu olmasada, çevirmeli bağlantı kullanıcılar için BeFaster’ın sunmuş olduğu güzel bir özellik ise durgun modemleri uyandırıp, bağlantınızın kopmasını engelleyebilmesi.

Programı kullanabilmek için, öncelikli olarak Standart User basamağından istediğiniz hızlandırma seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu başlık altında, değişik bağlantı tipleri için değişik seçenekler sunuluyor. ADSL bağlantısı kullanıyorsanız, en üstteki seçenek olan Lan, Cable, xDSL, ISDN, T1 or faster tuşuna tıklamalısınız. Eğer ADSL bağlantısını PPPoE sürücüleriyle kullanıyorsanız bu sefer de üstten ikinci seçenek olan Cable/DSL, Broadband running PPPoE tuşuna tıklamanız ve karşınıza çıkacak olan iki değişik seçenekten Düzgüsel settings’i seçmeniz gerekiyor. Eğer ileride herhangi bir sebeple Windows’un standart ayarlarına dönmek isterseniz, bu sefer de en alttaki seçenek olan Windows Default tuşuna tıklamanız icap ettiğini hatırlatmalıyız. BeFaster tarafınca standart olarak sunulan bu ayarlardan size uygun olanını tercih ettikten sonrasında Optimize settings tuşuna tıklayarak bu ayarları etkin hale getirebilirsiniz.

BeFaster’ın sunmuş olduğu standart ayarlar size kafi gelmiyorsa ve bu ayarları kendiniz elle değişiklik yapmak istiyorsanız, bu sefer de programın Advanced Users sekmesine geçmeniz gerekiyor. Windows’un sunmuş olduğu ayarları bu sekme içinden kendi tercihlerinize bakılırsa değiştirebilirsiniz. Doğal ki bu ayarları elle değiştirmeyi tercih edenlerin, ne yapıyor olduklarını bilmeleri oldukça mühim, aksi taktirde web bağlantınızın hızını arttırmak yerine düşürebilirsiniz de.

Tecrübe etme sürümü 15 gün süresince kullanılabilen BeFaster’ın lisans tutarı kişisel kullanımlar için 20 dolar, ticari kullanımlar içinse 50 dolar olarak belirlenmiş.

Upload ve download hızları arasındaki dengeyi sağlamak

ADSL bağlantıların hızları (standart çevirmeli bağlantılardan değişik olarak) download ve upload olmak suretiyle ikiye ayrılır. Bu sayede, bir taraftan internetten dosya indirirken bir taraftan da arkadaşınıza MSN Messenger üstünden dosya döndermenizde hiçbir mahsur yoktur. Buna karşın, ADSL kullanıcılar bilhassa paylaşım programlarını kullanırken hep aynı problemle karşılaşırlar: Upload hızı arttıkça, download hızında yaşanmış olan belirgin düşüş. Kuramsal olarak, ADSL bağlantısının upload ve download hızları sabittir ve bunlar birbirinden etkilenmezler. Sadece gerçek hayatta, işler devamlı bu şekilde yürümez.

ADSL de dahil tüm web bağlantılarında, dosya indirme işlemi (download) hem de içinde dosya gönderme işlemini de (upload) barındırır. Bu durumu şöyleki açıklamak mümkün: İnternet üstünden veri indirirken, başarıyla ulaşan veri paketlerinin karşı tarafa bildirilmesi gerekir. Eğer bu onay işlemi esnasında bir gecikme yaşanırsa, karşı taraf yine aynı veri paketini göndermeye adım atar. Dolayısıyla, dosya indirirken hem de da dışarıya dosya gönderiyorsanız bu onay mesajının karşı tarafa yetişmesi gecikir. Bu durumda da karşı taraf size aynı veri paketini yine yine göndermeyi dener ve sonuçta dosya indirme hızınız düşer. Paylaşım programlarını yada FTP araçlarını kullanarak upload yaparken, download kapasitenizin büyük kısmı boş olmasına karşın web sitelerinin yavaş açılması yada tam hızda dosya indirememe vs. benzer biçimde sorunların tüm sebebi budur.

Bu problemi ortadan kaldırarak, bağlantınızı en yüksek verimle kullanabilmek için hususi programlara ihtiyacınız var. Hemen hemen oldukça azca sayıda bulunan bu programların en başarıya ulaşmış örneği şüphesiz (http://www.cfos.de/download/download_e.htm) adresinde yer edinen cFosSpeed 1.08 programı. Hususi ağ sürücüleri ile beraber gelen cFosSpeed, haiz olduğu “Traffic Shaping” teknolojisi yardımıyla gönderilecek olan veri paketlerini inceliyor ve onay paketlerine öncelik tanıyarak düzgüsel veri paketlerini bekleme sırasına koyuyor. Bu sayede, bant genişliğiniz en verimli bir halde kullanılmış oluyor. Bir tek Windows 2000 / XP / 2003 sistemleri destekleyen cFosSpeed, kullanmaya başladıktan sonrasında, bu programın sağlamış olduğu pozitif yanları gözle görülür bir halde hissedeceksiniz. Bilhassa ADSL bağlantılarını en üst seviyelerde kullananlar, bu programı şimdiye kadar kullanmadıklarına pişman olabilirler. Tecrübe etme sürümü tüm özellikleriyle 45 gün süresince ücretsiz bir şekilde kullanılabilen cFosSpeed’in lisans tutarı ise 29 Euro olarak belirlenmiş.

ADSL hızını çoğaltmak için en rahat yöntem(sınırsız kullanıcılar)

Windows ayarlarını optimize ederek bağlantı hızını çoğaltmak 

Kayıt defterinde yapacağımız iki değişim agalar 

Başlat’a tıklayıp Çalıştır…’a tıkladıktan sonrasında Regedit yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza gelen Kayıt Defteri penceresinde;

1) Schedule Task Kapatın

I.E 6 sunucuya her bağlandığında “schedule task” çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Web’te yavaş surf olarak geri dönmektedir, aslına bakarsanız yavaş olan web bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta yarar var. Bunun için; “HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace” anahtarında ki “” alt anahtarını silin.

2) Bağlantılarını Hızlandırmak

Windows XP, normalde yeni hizmeti “Ouality ofService”i (QoS) otomatikman yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına karşın, DSL bağlantılar da dahil olmak suretiyle online bant genişliğinizin yüzde 20’sinin kaybolmasına niçin olur.

İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak “gpedit.msc” dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan “QoS Paket Zamanlayıcısı” klasörünü etken hale getirin. Burada bulunan “Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri” öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda etken hale geçen “Bant genişliği sınırı” kutusuna da “0” kıymetini girmelisiniz. Artık Web bağlantınız öncekine kıyasla gözle görülür bir fark ile daha süratli olacak dostlar

İnternet Hızını Çoğaltmak Mümkün mü?

ADSL bağlantı hızınızı yazılımlar yöntemiyle artırabilmek mümkün mü? İnternet üstünde bunu yaptığını iddia eden onlarca değişik yazılım içeriyor. Bazıları ücretli olan bu yazılımlar sisteminize neler yapıyor? Hız artışı sağlayabiliyorlar mı? Sizler için araştırdık…

İnternet kullanıcısı olan hepimiz bağlantı hızının daha yüksek olmasını ister. Daha süratli bir bağlantı için daha üst düzey bir pakete üye olmak gerekiyor. Bu da fiyat bakımından her insana uygun değil.

Mevcut ADSL bağlantı hızını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bu sebeple bağlantı hızı her an değişik olabiliyor. Servis sağlayıcının sunmuş olduğu en üst hıza ulaşmak devamlı mümkün değil.

Mevcut hızdan memnun kalmayan kullanıcılar bunu artırmanın yollarını arıyorlar. İnternet üstünde küçük bir araştırma yaptığınız vakit ADSL hızını artırdığını iddia eden birçok yazılım bulunduğunu görebilirsiniz.

Bağlantı hızını artırdığını iddia eden bu yazılımların en önde gelenlerini sizler için denedik. Bu yazılımlar ne benzer biçimde ayarlar yapıyor, güvenilir mi ve en önemlisi hakkaten de hızı artıyor mu?

SG TCP Optimizer

Epey karışık benzer biçimde görünen bir ana menüye haiz olan bu yazılım birçok değişik ayar yapabilmeyisağlıyor. Standart bir kullanıcının bu ayarların içinden çıkabilmesi mümkün değil. Bu yüzden alt tarafta bulunan Optimal seçeneğini tıklayıp Apply Changes’a bastığınızda yazılımın belirlediği en uygun ayarlar yapılıyor. Bu yazılımı denediğimizde herhangi bir mesele yaşamadık sadece sonuçta bağlantı hızımızda da bir değişim olmadı. (SG TCP Optimizer’ı denemek için tıklayın)

SpeedConnect

Tam sürümü ücretli olan SpeedConnect adlı yazılımın tecrübe etme sürümü ile de ayarları optimize etmek mümkün. Yazılımın tecrübe etme sürümünde, ayar yapmadan ilkin sistemin varsayılan özelliklerinin yalnız bir kısmı kaydediliyor. Kendi bünyesinde bir hız testi de bulunan yazılımın hız artırma mevzusunda ise başarıya ulaşmış olduğu söylenemez. Otomatik ayarlar yapıldıktan sonrasında, SpeedConnect kendi hız testinde daha düşük bir netice verdi. (Speed Connect’i denemek için buraya tıklayın)

DSL Speed

Oldukca mütevazı bir görünüme haiz olan bu yazılımda hız artırma ayarlarını yapmak için alt bölümde bulunanProcess tuşuna basmak kafi. Bundan sonrasında sistemi tekrardan başlatmak gerekiyor. Yazılımın içinde detaylı ayar yapma ve hız testi seçenekleri de bulunuyor. DSL Speed’i kullandığımızda web bağlantı hızında gözle görülür bir değişim fark etmedik. (DSL Speed’i denemek için tıklayın)

Web Speed Booster

Diğerlerine bakılırsa daha derli toplu ve detaylı bir yazılım benzer biçimde görünen Web Speed Booster,kullanıcıya oldukça fazla ayar yapabilme imkanı sunuyor. Otomatik ayar yaparken bile belli bazı şeyleri bilmek gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında kullanımı birazcık zor. Ayarların neler olduğu çözüp, değiştirdiğinizde web hızında ise pek bir değişim bulunduğunu söyleyemeyiz. Yazılımla ek olarak bilgisayarın başka bileşenleri üstünde de ayar yapmak mümkün. (Internet Speed Booster’ı denemek için tıklayın)

Bu Yazılımlar Ne Yapıyor?

Tüm bu bahsettiğimiz yazılımlar aslına bakarsak temelde belli birkaç minik düzeltme yapıyor. Bunların  en başta geleni ise TCP üstünden gönderilen veri paketlerinin boyutları ile oynamak. Bu ayarlar Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi üstünde bazı değişimler yapıyor.

Bu durum ara sıra sorun yaratabaileceğinden, genel olarak bu yazılımları kullanmanızı pektavsiye etmiyoruz. Yazılım yardımıyla, web servis sağlayıcısının size sunmuş olduğu hızı aşabilmek olanaksız. Meydana getirilen ayarlar sadece belli şartlar altında oldukça küçük değişimler yaratabiliyor. Bu yüzden riske girmeyip bu yazılımlara pek saygınlık etmemenizi tavsiye ediyoruz.

İnternet Hızını %500 Çoğaltmak mı İstiyorsun

denendi 100% 100% calisiyor

bağlantı burda==>> http://www.filehog.com/robustws/rwsb.exe

ADSL Hızınızı Yükseltmek İçin:

web hızını yükseltme, web hızı yükseltme, indirme hızını yükseltme, aktarım hızını yükseltme, aktarma hızını yükseltme, web aktarım hızı yükseltme, adsl hız yükseltme, web hız yükseltme, aktarım hızı yükseltme, web indirme hızını yükseltme, web hızını yükseltmek, web hızını yükseltme programı, download hızını yükseltme, adsl hızını çoğaltmak, indirme hızı yükseltme, web indirme hızını arttırma, web download hızını arttırma, net hızını yükseltme, download kurulumu hız yükseltme, indirme hızını çoğaltmak

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

WordPress blog sitesi için soru-cevap eklentisi

Question and Answer Sites

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!