Ana Sayfa / siyaset adamı / İsmail Hakkı Tonguç kimdir

İsmail Hakkı Tonguç kimdir

İsmail Hakkı Tonguç kimdir, Köy Enstitüleri’nin kurulup geliştirilmesinde büyük rol oynayan eğitimbilimci.

İsmail Hakkı Tonguç, 1893 senesinde Bulgaristan‘nın Silistre şehrine bağlı bugünkü adı Sokol olan Tatar Atmaca Köyü’nde dünyaya geldi. Babası Kırım göçmenlerinden Hacı Velioğlu İdris, anası ise Dobrucalı bir Türk olan Vesile Hanım’dı. Biri kız 8 kardeşin en büyüğü olan İsmail Hakkı Tonguç, eğitim hayatına kendi köyünde başladı ve 4 senelik ilkokulu bitirdikten sonrasında Silistre’de rüştüye’ye devam etti.

Köyünde bir süre ziraat ile uğraştıktan sonrasında 1914 senesinde İstanbul’a giderek eğitimine devam etti. Arkasından Maarif Nazırı Şükrü Bey’in yardımlarıyla parasız yatılı olarak Kastomonu Öğretmen Okulu’na gönderildi. Bu esnada Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı‘na girmesi sebebiyle sıkıntılı bir eğitim yaşamı yaşamaktaydı. 5 Mayıs 1916‘da İstanbul Öğretmen Okulu’na geçiş yapmış oldu ve buradan mezun oldu.

1981 senesinde oluşturulan bir imtihanı kazanara Almanya’ya eğitime gönderildi. 1 Ekim 1918 ile 27 Nisan 1919 tarihleri içinde Karlsruhe-Ettlingen‘deki Öğretmen Okulu’nda Türk öğrenciler için düzenlenen hususi eğitim programına katıldı. I. Dünya Savaşı’nın bitmesi ile Almaya’daki öteki Türk öğrenciler ile yurda döndü.

İsmail Hakkı Tonguç, İstanbul’a geldikten kısa bir süre sonrasında Eskişehir Öğretmen Okulu Fotoğraf-Elişi ve Gövde Eğitimi Öğretmenliği’ne atandı. 1921 yılının Haziran ayında Eskişehir’in Yunanlılarca işgal edilmesi üstüne Ankara’ya gitti. Ülkenin işgal altında olmasından dolayı tekrara Almanya’ya dönerek Kalsruhe’de Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda grafik, tahta işleri ve illüstrasyon eğitiminin yanı sıra Ettlingen Gövde Eğitimi Enstitüsü’nde gövde eğitimi derslerine devam etti.

1922 senesinde eğitimini tamamladıktan sonrasında Konya Öğretmen Okulu ve Konya Lisesi’ne eğitmen olarak atandı. Bie süre Ankara, Adana ve Konya’da öğretmenlik yaptıktan sonrasında Almanya, İngiltere ve Fransa’da mesleki incelemeler yapmak suretiyle seminerlere katıldı.

1925 senesinde Ankara’da Muallim Mektebi’ne atandıktan sonrasında 11 Mart 1926‘da Maarif Vekaleti Levazım ve Alatı Dersiye Müzesi Müdürlüğü’ne getirildi. Merkezdeki yöneticilerden biri konumuna gelen İsmail Hakkı Tonguç, 10 Temmuz 1926‘dan 26 Ağustos 1926‘ya kadar İlköğretim müfettişleri ve ilköğretim öğretmenleri için Ankara’da oluşturulan “İş ilkesine dayalı tahsil kursu” başlatarak yabancı eğitimciler ile beraber Köy Enstitüleri projesinin temelini attı.

1927 senesinde Nafia Kamil ile evlenen Tonguç bu evlilikten Engin ve Yalım isminde iki çocuk sahibi olmuştur.

19291933 yılları aralığında Gazi eğitim Enstitüsü’nde etkin görevlerde emek harcayarak hem öğretmenlik hem de sonrasında kurumun müdürlüğünü yapmış oldu. 1935 senesinde Köy Enstitüleri’nin kurmasını sağlayacak İlköğretim Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Devrin kültür bakanı Saffet Arıkan ile beraber hazırladığı raporla Köy Enstitüleri programını hazırladı.

Ertesi yıl Kayseri, Çorum ve Yozgat’a giderek buralarda eğitmen kurslarıyla ilgili emekler yapmış oldu ve 1936‘da Köy Enstitüleri’nin ilki sayılan Eğitmen Kursu’nu Eskişehir’e bağlı Mahmudiye’de açtı. 1937 senesinde Köy Eğitmenleri yasası çıktıktan sonrasında İzmir’de ve Eskişehir Çifteler’de ilk köy öğretmen okulları açıldı. Yurtdışında yapmış olduğu incelemeler neticesinde kurum geliştirildi ve Hasan Ali Yücel‘in Ulusal Eğitim Bakanı olmasıyla emek harcamaları hız kazanmıştır.

17 Nisan 1940‘da Köy Enstitüleri Kanunu çıktıktan sonrasında oluşturulan kurumlar ile bizzat ilgilendi. 1946 senesinde Köy Enstitüleri hakkında oluşturulan davalar sebebiyle görevinden alındı ve Talim Terbiye Kurulu üyeliğine getirildi. Devrin cumhurbaşkanı İsmet İnönü çalış çeşitli yerlerine sürgün olarak gönderilmesine engel olamadı. Tüm bu olanalar neticesinde 1954 senesinde kendi isteği ile emekli oldu.

Yaşamının geri kalan yıllarında Avrupa’daki eğitim sistemini incelemekle geçirdi ve 27 Mayıs Devrimi‘nden sonrasında hazırlanan yeni Anayasa için eğitimle ilgili madde taslakları hazırladı. Bir süredir Almanya’da hastalığı içi tedavi görmekte olan İsmail Hakkı Tonguç, 24 Haziran 1960‘da Ankara’da vefat etti, cenazesi Ankara Cebeci Gömütlüğü’ne defnedildi.

İsmail Hakkı Tonguç kimdir

Politika

    adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno