Ana Sayfa / Biyografi / Ivan Pavlov kimdir

Ivan Pavlov kimdir

Ivan Pavlov kimdir, Psikofizyoloji ve deneysel psikoloji alanlarının kurucusu sayılan Rus fizyolog, psikolog ve doktor. Köpekler üstünde yapmış olduğu klasik koşullanma deneyi ile 1904 senesinde Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel ödülü kazanmıştır.

Ivan Petrovich Pavlov, 14 Eylül 1849 tarihinde, Ryazan, Rusya’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarını bu şehirde geçiren ve yüksek tahsil için Ryazan Dini Okulu’na kayıt olan Pavlov, buradaki eğitimini daha bilimsel bir eğitim almak suretiyle yarıda keserek Saint Petersburg Üniversitesi’ne kayıt oldu ve 1878 tarihinde bu okuldan doktorasını almaya hak kazanmıştır.

1890’lı yıllarda, köpekler üstüne yapmış olduğu bir araştırma sonucunda, köpeklerin daha yiyecek kendilerine ulaşmadan ilkin salya salgılamaya başladığını keşfeden Pavlov, bu mevzu üstüne çalışmaya başladı. Genel olarak belirli tepkilere koşullana köpekler, onun gözlemlediğine nazaran her gün kendilerine yiyecek getiren asistanın daha ayak seslerini duydukları anda salya salgılamaya başlıyorlardı. Bu gözlem, bilimadamının kyapacağı büyük çalışmaya önayak oldu.

,
Pavlov’un meşhur klasik koşullanma deneyi, tam olarak şu şekildeydi; Bilimadamının denek olarak seçtiği köpeğe ilk olarak birkaç kez zil çalınır. Fakat köpek tepki vermez. Sonradan et verilir. Köpeğin salyaları akar. Sonrasında et ile beraber zil çalınır. Ondan sonra et verilmediği halde zil çalındığında köpeğin ağzının suyunun akmış olduğu görülür. Şartlı ya da şartlandırılmış refleks denen vaka da budur. Pavlov, bu davranışın, ruhsal etkinlikle özdeş olan yüksek düzeyde sinir etkinliğinin emarelerinden biri bulunduğunu öne sürdü ve psikoloji alanında geçerli tek yaklaşımın deneysel yöntem bulunduğunu altını çizdi. Bu emek vermesi Pavlov’a 1904 senesinde Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel ödülü kazandırdı. Bu emek harcama daha sonraki yıllarda Carl Jung ve William Sargant benzer biçimde pek oldukça başarıya ulaşmış bilimadamını etkiledi.

Tüm yaşamını bilime adayan ve pozitivm ekolünün en sadık seyircilerinden birisi olan Pavlov, bu tavrını ölüm anına kadar sürdürdü. 73 yaşlarındayken geçirdiği bir tramvay kzası sonrasında (hareket halindeki tramvaydan acelesi olduğundan aşağıya atlayıp ayağını kırmıştı) bile bilim için yapmış olduğu emekleri bırakmayan Pavlov, Soyvet yönetimi tarafınca da en fazla tutulan bilimadamlarından birisiydi; o şekilde ki bizzat Lenin tarafınca destekleniyordu.

Ivan Pavlov, 27 Şubat 1936 tarihinde, Leningrad, S.S.C.B.’de yaşamını yitirdi. Bilime o denli içten bir bağla bağlıydı ki, ölmeden önceki son dakikalarını eski bir talebesi olan nöropatolog bir arkadaşıyla hastalığının sebeplerini tartışarak geçirdi.

Ivan Pavlov kimdir

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno