Ana Sayfa / iş adamı / Jeff Bezos kimdir

Jeff Bezos kimdir

Jeff Bezos kimdir, Amazon.com’un Yaratacısı

Jeff Bezos, ABD.’nin New Mexico eyaletinin Albuquerque şehirinde 18 yaşından minik bir anneden doğan ve Jeff Jorgenson’un babası o doğar doğmaz firar etmiştir. Annesinin adı Jacklyn Gise Jorgensen ve babası Ted Jorgensen’dur. Jeff 5 yaşlarında iken yine evliliğe ilk adımını atmıştır. Annesinin ikinci eşi 15 yaşlarında Küba’dan ABD‘ye göç eden ve sonrasında petrol mühendisi olan ve Exxon’da çalışmaya süregelen Miguel Bezos’dur. İkinci babası Jeff’i nüfuzuna almıştır. Jeff Bezos bir genç iken, aile Miami, Florida’ya taşındı.

Jeff Bezos, Eğitim hayatında oldukca başarıya ulaşmış bir grafik çizmiştir. River Oaks İlköğretim Okulu bitirdikten sonrasında, Üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirmiş, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de de gene derslik birincisi olarak mezuniyet belgesi almıştır. Yazlarını dedesinin Texas’daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak geçirmiştir.

1986 senesinde, Üniversite diplomasını alınca, Fitel şirketi Priceton mezunu çalışanlar aramakda idi. Bezos Mayıs 1986’da mezuniyetten derhal sonrasında, Fitel’in onbirinci elemanı oldu. Şubat 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. 23 yaşındaki delikanlı aynı an da, firmanın New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetiyor, tasarım, programlama ve kontrol aşamalarını denetliyordu. Fitel’in en büyük müşterilerisi olan yatırım bankası Salomon Brothers şeklinde mühim müşterileiyordu.

Nisan 1998’de başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e geçti.10 ay sonrasında, 26 yaşlarında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu, sonrasında Aralık 1990’da D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Bu Fon’da çalışırken 1993’de halen eşi olan yardımcısı Mackenzie Tuttle’la evliliğe ilk adımını atmıştır. Jeff Bezos, D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde bir firmanın web’deki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi, kabul edilmeyince çekilme edip kendisi bu işe girişti.

Jeff Bezos, amazon.com ile dünyanın daha ilkin asla görmediği bir şeyi kurdu. İnternet’in en tanınmış markasını yarattı, dünyanın en varlıklı adamlarından biri oldu. Jeff Bezos, webin en oldukca alışveriş yapıldığı web sitelerinden birisi olan, 16 Temmuz 1995 tarihinde kurulan “amazon.com” adresinin kurucusu ve sahibidir. Bu büyük markanın kurucusu Jeff Bezos, markasını sözlükten arayarak bulmuş. Markanın ilk harfinin “A” olmasını bilhassa isteyen Jeff, alfabetik sıralarda üste çıkmanın fark yaratabileceğini düşünmüş. Sözlükten “A” harfiyle süregelen kelimeleri araştırırken, dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon nehrini bulmuş ve bu isimde karar kılmış. Amazon adını seçmesinin sebebi olarak, birgün şirketinin bu kadar büyük olmasını istemesi yatıyor.

Bilhassa web üstünden her türlü video oyunu, kitap ve CD şeklinde ürünlerin satışına ağırlık veriyor. Forbes’a gore 19 milyar dolar varlığı ile ABD’nın 17. nci en varlıklı adamıdır.

Jeff Bezos, Amazon.com’ı 16 Temmuz 1995 ‘de web üstünden kitap satmak amacı için kurdu. İlk gün yalnız altı sipariş aldılar Bugün kitap, tv, futbol ayakkabısı ve mobilya dahil bir oldukca şey satan bu sitenin günlük satışı 100 milyon dolardan fazladır. 15 yıl içinde bu web şirketi 110 milyar dolarlık bir değere haiz olmuştur.

Jeff Bezos’un ailesinden ve arkadaşlarından sağlamış olduğu bir kaç yüz bin dolarla başlatmış olduğu Amazon’un dünyanın en büyük kitap süpermarketi olma iddiası gerçekleşmiş ve Amerikanın en büyük kitap dükkanları zinciri Borders , Amazon’un rekabetine dayanamayıp iflâs etmiştir. Şimdi de “Kindle Fire”la (Amazon’un okuma tablet bilgisayarı) kitap yayıncılığında yeni bir devrim yaratmıştır. Bu cep kitabı büyüklüğündeki tablete basılı bir kitabın yarı fiatına bir kitabı yüklemek ve istendiği vakit ve her yerde kitabı okumak mümkündür. Kitabın ödemesini de aynı bilgisayar üstünden yapmak mümkündür. Bir oldukca klasikler ve sözlükleri bedelsiz, ödeme yapmadan bilgisayara yüklenebilmektedir.

Amazon ve Jeff Bezos Amerikan toplumundaki fikir, düşünceyi ifade, basın, yenilikçilik ve girişimcilik özgürlüğünün, sağlam eğitim ve girişimci ana para olanaklarının varlığının ve özgür piyasa ekonomisinin bir sonucudur.

Birlikteliği : 1993’de yardımcısı olan Mackenzie Tuttle’la evliliğe ilk adımını atmıştır.

Jeff Bezos kimdir

    İş adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yasin El Kadı kimdir

Yasin El Kadı kimdir, Yasin El Kadı, 23 Şubat 1955 tarihinde Suudi Arabistan‘da doğmuştur. Şeyh Yasin Abdullah Kadı olarak da bilinir. Suudi Arabistan’lı iş adamıdır. ABD. Şikago‘da mimarlık okudu. Daha sonra ABD‘de bir mimarlık şirketinde çalıştı. O yıllarda Usame bin Ladin ile tanıştı. Usame bin Ladin ailesinin sahip olduğu inşaat firmasında çalışmak üzere ABD’de eğitim görmüş mühendisleri bulmak üzere Chicago’ya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno