Ana Sayfa / Sinema Oyuncusu / Jodie Foster kimdir

Jodie Foster kimdir

Jodie Foster kimdir, İlk kez 14 yaşlarında iken rol almış olduğu “Taxi Driver” adlı film ile çıkış icra eden, arkasından “Kuzuların Sessizliği” ve “Sanık” adlı filmleriyle iki kez Oscar kazanmış Amerikalı oyuncu.

Jodie Foster, 19 Kasım 1962‘de Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde hayata merhaba dedi. Gerçek adı Alicia Christian Foster olan oyuncu şov yaşamına ufak yaşta oynadığı reklamında okuma-yazma öğrenmiş, 8 yaşına vardığında ise ortalama 40 reklam filmimizde yer almıştı.

Foster, fukara bir aileden gelmekteydi. Babası, anası meşhur oyuncuya hamile iken onları terkettiği için iki kardeşi ve anası ile beraber büyüdü. Çocukken güzel yüzü ile dikkatleri üzerine çekmiş ve oynadığı reklam filmleriyle daha 10 yaşına basmadan ailenin en fazlaca para kazana üyesi haline gelmişti. İlk beyaz perdeye girişi 1972 senesinde “Napoleon and Samanta” adlı film ile oldu. Bundan bir yıl sonrasında “Tom Sawyer” adlı tv filmimizde rol aldı. Oyuncunun aslolan çıkışını yapmış olduğu film hemen hemen 14 yaşlarında iken bir fahişeyi canlandırdığı yönetmenliğini Martin Scorsese‘nin yapmış olduğu “Taxi Driver” adlı film ile oldu. Robert De Niro‘nun başrolünde yer ladığı bu film ile Oscar’a aday yayınlandı.

Eğitimi için beyaz perdeye ara verdi. Başarı göstermiş bir öğrencilik yaşamı oldu. Liseyi birincilikle bitirdikten sonrasında 1985 senesinde Yale Üniversitesi’nde edebiyat bölümünü aşama ile tamamlamış oldu. Bu zamanda averaj filmler icra eden oyuncu ondan sonra 1988 senesinde Jonathan Kaplan’nın yönetmenliğini yapmış olduğu “The Accused” (Sanık) filmi ile büyük bir dönüş yapmış oldu. Bu filmdeki görevi ona ilk Oscar’ını kazandırdı.

1991 senesinde başrolünü Anthony Hopkins ile paylaşmış olduğu filmi “The Silence of The Lambs” (Kuzuların Sessizliği) ile ikinci kez kere “En iyi Hanım Oyuncu” Oscar’ının almaya hak kazanmıştır. Bu filmin derhal arkasından ilk yönetmenlik denemesi olan “Little Man Tale”i çekti. 1992 senesinde kendi prodüksiyon şirketi olan Egg Pictures’ı kuran Foster, aile yaşamını etkilediği sebebi öne sürülerek 6 film çektikten sonrasında 2001 senesinde firmayı devretti.

Jodie Foster’ı Oscar’a aday gösterilmesini elde eden bir filmi de “Nell” oldu. Bu filmin derhal ardırdan 1997 senesinde bir bilimkurgu filmi olan “Contact“(Bildiri) adlı filmimizde başrol oynadı. İki yıl sonrasında başrolünü Chow Yun-Fat ile paylaşmış olduğu bir edebiyat uyarlaması olan “Anna and The King” (Genç Kız ve Kral) adlı filmimizde yer aldı.

2002 senesinde David Fincher‘ın yönetmenliğini yapmış olduğu “Panic Room” (Ürkü Odası) adlı filmimizde rol alabilmek için Cannes Film Festivali’ndeki jüri üyeliğini bıraktı. 2006 senesinde “Inside Man“, 2007 senesinde yapımcılığını da üstlendiği “The Brave One” adlı filmlerle karşımıza çıktı.

Kickbox, yoga, karate ve aerobik benzer biçimde sporlara ilgi duyan ve akıcı bir Fransızcaya haiz olan Oscarlı oyuncu bununla birlikte Smith Koleji tarafınca onursal aşama ile ödüllendirildi. Ek olarak Empire Dergisi’nin “Film tarihinin en seksi yıldızı” listesine 45, gene aynı derginin “Tüm zamanların en iyi film yıldızı” listesine ise 18. basit seçildi. People Dergisi’nin oluşturduğu “En güzel 50 insan” listesinin içinde bulunmakta. Foster’ın adını açıklamadığı yapay döllenme ile haiz olduğu ve hanımefendi partneri ile beraber büyüttüğü iki evladı da bulunmakta.

Jodie Foster kimdir

Beyaz perde

    Oyuncusu

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oscar Isaac kimdir

Oscar Isaac kimdir, 2013 yılıda “Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle” filmindeki rolü ile tanındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno