Ana Sayfa / besteci / Johann Strauss I kimdir

Johann Strauss I kimdir

Johann Strauss I kimdir, Duygusal akımın bestecilerindendir. Bilhassa de valsleriyle ünlüdür. En meşhur valsi Lorelei Rhine Klänge op. 154.’tür.

Johann Strauss I, 14 Mart 1804 tarihinde Avusturya, Viyana‘da dünyaya gelmiştir. Tam adı Johann Baptist Strauss’dir. Babası Franz Borgias Strauss ve anası Barbara Dollmann hancılık ile uğraşmaktaydılar. Annesini 7 yaşlarında iken, babasını ise 12 yaşlarında iken yitirdi.

Müzik çevresinde aynı adla müzisyen oğlu da olduğundan Johann Strauss I yada Johann Strauss baba diye anılır.

Johann Strauss I, babasının da ölümünden sonrasında sorumluluğu altına girmiş olduğu vasisi, terzi Anton Müller tarafınca bir ciltcinin yanına çırak olarak verildi. Bu zamanda Johann Polischansky benzer biçimde adlardan keman ve viyola dersleri aldı. Ondan sonra mahalli bir orkestraya katıldı. Sonrasında da devrin meşhur bir grubu olan Lanner Quartet’e geçti. Grup bir süre yalnız Viyana valsleri ve Alman dans müzikleri çalmış ve 1824 senesinde genişleyerek ufak bir orkestra halini almıştır. Strauss bu zamanda ilkin orkestra’nın kurucusu Joseph Lanner‘ın destek orkestra şefi, sonrasında da bu topluluğun başarısıyla kurulan ikinci bir orkestranın şefi oldu.

Johann Strauss I, 1825 senesinde Joseph Lanner’ın orkestrasından ayrılarak kendi orkestrasını kurdu. 1986 senesinde Avusturya‘daki bir festivalde orkestrasını halka tanıtma fırsatını bularak, kısa sürede büyük bir üne kavuştu ve Almanya, Hollanda, Belçika ve İngiltere benzer biçimde ülkelerde sıkça konserler vermeye başladı.

Duygusal akımın bestecilerindendir. Bilhassa de valsleriyle ünlüdür. En meşhur valsi Lorelei Rhine Klänge op. 154.’tür. En meşhur eserinin adı Radetzky Marşı‘dır ve Josef Wenzel Radetzky von Radetz‘e ithafen yazılmıştır; bu marş Viyana Filarmoni Orkestrası’nın geleneksel olarak düzenlemiş olduğu Yılbaşı konserinin kapanış eseridir.

Johann Strauss I, 1825 senesinde Maria Anna Streim ile evliliğe ilk adımını attı. 1844 senesinde boşandı.

Johann Strauss I’in Johann Strauss II (d. 1825), Josef Strauss (d. 1827) ve Eduard Strauss (d.1835) adlarında hepsi de besteci ve müzisyen olan 3 oğlu vardı ve Anna (d. 1829) ve Therese (d.1831) isminde iki kızı vardı.

Oğlu Johann Strauss II ile aralarında büyük bir rekabet oluştuğu bilinmektedir, sadece Strauss II babasının bestelerine olan hayranlığını da sıkça dile getirmiştir.

Johann Strauss I, İmparator I. Ferdinand tarafınca K.K. Hofballmusik direktor rütbesi ile ödüllendirilmiştir.

Johann Strauss I, 25 Eylül 1849 tarihinde Avusturya, Viyana‘da 45 yaşlarında kızıl hastalığına yakalanarak ölmüştür.

Eserleri :
Marşları :
– Radetzky March, Op. 228 (1848)
– Jelačić-March, Op. 244

Valsleri :
– Täuberln-Walzer, Op. 1 Minik Kuğular (1827)
– Döblinger Réunion-Walzer]], Op. 2 Dobling Buluşması Valsi
– Wiener Carneval]], Op. 3 Viyana Karnavalı (1828)
– Kettenbrücke-Walzer, Op. 4 (1828)
– Gesellschafts-Walzer, Op. 5
– Wiener Launen-Walzer, Op. 6
– Tivoli-Rutsch Walzer, Op. 39 (1830)
– Das Leben ein Tanz oder Der Tanz ein Leben! Walzer, Op. 49 Yaşam bir danstır
– Elisabethen-Walzer, Op. 71
– Philomelen-Walzer, Op. 82
– Paris-Walzer, Op. 101 (1838)
– Huldigung der Königin Victoria von Grossbritannien, Op. 103 Birleşik Krallık Kraliçesi Viktorya Anısına
– Wiener Gemüths-Walzer, Op. 116 Viennese Sentiments (1840)
– Lorelei Rhein Klänge, Op. 154 Renli Loreley’in yankıları (1843)

Polkaları :
– Seufzer-Galopp, Op. 9
– Chineser-Galopp, Op. 20
– Einzugs-galopp, Op. 35
– Sperl-Galopp, Op. 42
– Fortuna-Galopp, Op. 69
– Jugendfeuer-Galopp, Op. 90
– Cachucha-Galopp, Op. 97
– Indianer-Galopp, Op. 111
– Sperl-Polka, Op. 133
– Beliebte Annen-Polka, Op. 137
– Piefke und Pufke Polka, Op. 235

Johann Strauss I kimdir

    besteci, Müzisyen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno