Ana Sayfa / Şair / John Milton kimdir

John Milton kimdir

John Milton kimdir, Yitik Aden adlı eseriyle tanınır.

John Milton, 9 Aralık 1608 tarihinde Cheapside, Londra, İngiltere‘de dünyaya gelmiştir. Anası Sarah Jeffrey, fazlaca dindar bir hanımdı. Milton’un babasının adı de John’dur. İlahileri ve hukukla ilgili yazıları sonucunda zenginliğe doğru bir yükseliş yaşamıştır. Milton’un ailesi ikinci bir evi yönetim edecek kadar varlıklı ve varlıklıydı. Milton’un ilk öğretmenleri, sanat ve müzikle ilgili detayları edinmiş olduğu babası, St Andrews Üniversitesi mezunu olan yazar Thomas Young’dır.

John Milton, 19 yaşına vardığında, eSt Paul Okuluna yazıldı. Beş yıl sonrasında Cambridge’de yer edinen Christ Kolejine girdi. Latince, İtalyanca ve İngilizce şiirler yazdı.

Üniversite hayatına alışamayan Milton, alay mevzusu edilerek “The Lady of Christ’s” (Okulun Hanımefendisi) diye anılınca üniversite hocalarından biriyle yapmış olduğu kavga sonucunda bir dönem için okuldan atıldı. Cambridge’ten ayrılan Milton, papaz (yada rahip) olma isteğinden vazgeçmiştir. Hiçbir mesleğe yönelmemekle beraber tam altı yıl süresince babasının evinde zamanını dinlenerek geçirdi. Bu esnada L’ALLEGRO, IL PENSEROSO (1632) ve COMUS (1634) benzer biçimde eserlerinin yanı sıra, arkadaşı Edward King’in ölümünden sonrasında ölümün anlamı üstüne yazdığı LYCIDAS (1637) isminde eserini kaleme aldı. Milton, eserlerini o zamanlar yaygınlaşan Latin alfabesi ile yazdı.

1635 senesinde ailesi ile birlikte Horton’da Buckinghamshire’ye taşındı. Burada eserlerini Yunanca, Latince ve İtalyanca olarak yazmaya devam etti.

1630’lu yılların sonlarına doğru İtalya ve Fransa‘ya gezi etmiştir. Paris‘te hukukçu Hugo Grotius ve Florence’de gökbilimci Galileo Galilei ile görüşmüştür. Nitekim “Paradise Lost” isminde eserinde Galileo’nun teleskopuna değinmektedir. 1639 senesinde yine Londra‘ya döndü.

1642 İç Savaşı’nda Milton Püritenler’in tarafını tutmuştu. Savaşı Püritenler kazanıp Cromwell başa geçince Milton hükümette mühim bir vazife aldı: Devletin tüm resmi evrakını Latince’ye çeviriyordu. Bundan dolayı o devirde Latince Avrupa’da resmi dil olarak kabul edilmişti. 1642 yılından 1659 yılına kadar dışişleri bakanlığına denk bir vazife olan sorumluluğunu yerine getirdi.

Bağnazlıktan endişelendiği için psikoposluk (1642), boşanma (1643), basın özgürlüğü (1644) ile ilgili bir takım kitapçıklar yayınlamıştır. Cromwell hükumetinde yabancı diller sekreteri olarak hizmet etmiştir. I. Charles’in ölümünden sonrasında, Milton “Kralların ve Asillerin Hakları” (The Tenure of Kings and Magistrates) isminde kitabında (1649) halkın tahttan indirme ve vatan hainlerini cezalandırma hakkına haiz bulunduğunu belirtmiştir.

John Milton, İngiliz edebiyatında Yitik Aden (Paradise Lost) (1667) adlı epik şiiriyle tanınır. John Milton, sansürü uygunsuz kabul eden Areopagitica teziyle bilinmektedir. 20 yüzyılın ortalarına doğru F. R. Leavis ve T. S. Eliot’un eleştirileri sonucunda, evvelinde en iyi İngiliz şairi olarak kabul edilen Milton’un ününde bir düşüş yaşanmıştır. Fakat toplumun çeşitli katmanlarında ve data içerikli dergilerde Milton’un çalışmalarına yer verilmiştir. Bu yüzden Milton’un itibarı 21. yüzyıla kadar tesirini koruyarak devam etmiştir.

Yazma uğraşı neında görme yetisini kaybetmeye başlamış ve 1652 senesinde iyice kör olmuştur. Şiirlerini kızlarına yazdırıyordu. Ölmez eseri olan Kaybolan Aden de bu şekilde yazılmıştır.

John Milton, İngilizlerin çıkardığı en büyük şairlerden biri olarak görülmektedir. Milton’un şiirlerinde ve yazılarında kullandığı kuvvetli ve etkili belagatı, 18. yüzyılın şiirlerinde oldukça etkili olmuştur. Şiirlerinin yanı sıra sivil ve dini hakları korumak için çaba sarfeden kitapçıklar yazmıştır.

Paradise Lost isminde kitabından bir alıntı:
“Of Man’s first disobedience, and the fruit
Of that forbidden tree whose mortal taste
Brought death into the world, and all our woe,
With loss of Eden.”

“Yasak ağacın meyvesini yemesiydi insanoğlunun ilk kötülüğü
Ölümcül tadıyla dünyaya getirmişti kederi ve ölümü”

Birliktelikleri :
1.eşi: 1642 senesinde Mary Powell ile evliliğe ilk adımını attı. 1652 senesinde eşi öldü. Anne (d.1646) isminde bir kızı oldu.
2.eşi: 1656 senesinde Katherine Woodcock ile evliliğe ilk adımını attı. Eşi 1658 senesinde öldü.
3.eşi: 1662 senesinde Elizabeth Mynshull ile evliliğe ilk adımını attı.

John Milton, 8 Kasım 1674 tarihinde Chalfont St Giles, İngiltere’de 66 yaşlarında ölmüştür. Cripplegate St Giles Kilisesinde babasının yanına defnedilmiştir.

Büyük bir ozan olmak isteyen John Milton, 1616 senesinde ölen William Shakespeare‘in yükselen ünü karşısında daha iyi eserler ortaya koymak istemiştir. Milton’a bakılırsa epikler dramadan daha mühimdir.

Milton’un Paradise Lost isminde eseri, karmaşık söz dizimler ve ender kullanılan kelimeler içermektedir. Karmaşık fakat kendine özgü tarzıyla okunması pek kolay olmayan bir eserdir. Milton’un kozmik bakışı Copernicus sistemiyle bağlantılı olmamıştır; sadece yaşamış olduğu dönemde güneş yerine dünyayı evrenin merkezi olarak gılı olabilir. Şiirde İncil’e paralel olarak Adem ile Havva’nın Şeytan tarafınca kandırılması ve cennetten atılması vakası anlatılmaktadır. Lucifer şeytanı temsil eden karakterdir.

Milton’un görüşleri Duygusal şairler William Blake ile Percy Bysshe Shelley‘i etkilemiştir.

Paradise Lost isminde eserden esin alan fazlaca sayıda yapıt bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Joseph Haydn‘ın oratoryosu “The Creation”, Alexander Pope‘nin “The Rape of the Lock” ve “The Dunciad”, John Keat‘in şiiri Endymion, Lord Byron‘un “The Vision of Judgement” ve John Ronald Reuel Tolkien‘nin efsanesi “The Lord of the Rings” (Yüzüklerin Efendisi)’dir.

Başlıca eserleri :
1626 – On the Death of a Fair Infant
1626 – In Inventorem Bombardae
1627 – Ode On The Mornıng Of Chrıst’s Natıvıty / (İsa’nın Doğduğu Sabah)
1632 – Allegro,
1632 – İl Penseroso,
1632 – Epıtaph On Shakespeare,
1633 – Arcades /(pastoral ürünler)
1634 – Comus,
1637 – Lycıdas /(ağıt)
1641 – The Reason Of Church Government,
1642 – An Apology For Smectymnuus,
1643 – The Doctrıne And Dıscıplıne Of Dıvorce,
1644 – Of Educatıon,
1644 – Areopagıtıca,
1645 – Poems,
1649 – The Tenure Of Kıngs And Magıstrates,
1649 – Eıkonoklastes,
1651 – Pro Populo Anglıcano Defensıo,
1654 – Defensıo Secunda / The Second Defence Of The People Of England,
1659 – A Treatıse Of Cıvıl Power In Ecclesıastıcal Causes,
1660 – The Ready And Easy Way To Establısh A Free Commonwealth,
1667 – Paradıse Lost / Yitik Aden
1670 – Hıstory Of Brıtaın,
1671 – Samson Agonıstes /(Can Çekişen Samson)
1671 – Paradıse Regaıned /(Tekrardan Bulunan Aden)

John Milton sözleri :
Kibir benim en fazlaca sevdiğim günahtır.
Toplumun düşüncesi jilet gibidir… Kuvvetsiz ondan korkar, bilgisiz onunla elini keser, akıllı ise kullanmasını bilir.
Kazandığımız aydınlık bizlere bilgimiz vasıtasıyla verildi.
Eğer güneşe zekice bakmazsak, karanlık içinde kalırız.
Bana tüm hürriyetlerden evvel, bilmek, düşünmek, inanmak, vicdana bakılırsa konuşmak mertebesini veriniz.
Bir insanı öldüren, tanrının sevgili kullarından birini öldürmüş anlama gelir, fakat bir kitabı yok eden, mantığın ta kendisini yok eder.
Cehennemde yargı sürmek cennette hizmet ediyor olmaktan daha iyidir.
Better to reign in hell than serve in heaven
Talih tasarımın kalıntısıdır.
Her ne kadar gülü görmüyorsam da dikenlerini hissediyorum. (Gözlerini kaybetmesinden sonrasında söylediği bir söz.)
Cehenneme gidebilirim, fakat bu şekilde bir tanrı hiçbir vakit benim saygımı kazanamaz.

John Milton kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Winston Churchill kimdir

Winston Churchill kimdir, 1874 doğumlu “Sir” ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963‘te Beyaz Saray‘da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno