Ana Sayfa / müzisyen / Juanito kimdir

Juanito kimdir

Juanito kimdir, Gerçek adı Jean Claude Safrana olan Juanito Safrana, 1936 senesinde Cezayirli Musevi bir ailenin oğlu olarak Tunus’da dünyaya geldi.Tunus doğumlu Cezayir asıllı Fransız vatandaşı müzisyendir. Tunus’ta doğmuştu fakat Cezayirliydi. Cezayir o tarihte Fransa’ya bağlı olduğundan Fransız vatandaşıdır.

İspanyol ve Cenup ABD kökenli ‘Los’lu müzik gruplarının Türkiye’de ve dünyada oldukça moda olduğu yıllarda bir İspanyol grubu olan ‘Los Alcorson’ ile 1965 senesinde İzmir’e çalışmak için gelen Juanito fizyolojik özellikleri de dikkate alınarak hep yanlış olarak İspanyol kökenli zannedilmişti. İzmir’de ilk kez Mogambo adlı kulüpte çıkmıştı. Arkasından fuarda müzikle uğraşmaya başlamış olan, oldukça geçmeden de Fahrettin Aslan’ın dikkatini çekip Maksim Gazinosu’na geçirme olan müzisyen, birkaç ay içinde tam bir Türk dostu olmuştu. Sadece 1971 senesinde, eşi çocuklarını da alarak Paris’e dönünce, peşlerinden gitmek mecburiyetinde bırakılmıştı.

Türkiye’ye ulaştıktan sonra üç ayda öğrendiği Türkçe ile hem pop dinleyicisinin, hem radyoların hem de gazinoların vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmıştı. Kısa sürede Türkçe’yi de çabucak öğrenir. Bir oldukça batı müziğini Türkçe’ye çeviren kıymetli söz yazarları Fecri Ebcioğlu, Umut Yaşar Oğuzcan ve Selahattin Sarıkaya‘nın hazırladığı parçaları güzel sesiyle yorumlamıştır.

Kendisi ile meydana getirilen bir röportajda 1968 senesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için başvurduğunu, başvurusunun o zamanki yetkililer tarafınca ‘sen eskiden Osmanlı toprağı olan Tunus’da doğmuşsun, aslına bakarsanız Türk sayılırsın’ denilerek sürüncemede bırakıldığını anlatmıştır. Fransa’daki işinden emekli olan Juanito, sabırla Türk vatandaşlığına kabul edileceği günü bekliyor. Aslına bakarsak o günkü katı statüler gereği kafi gün sayısı dolmadığından vatandaşlık hakkını da yitirir.

Juanito, 1969 senesinde Aram Gülyüz’ün yönettiği “Tatlı Günler” adlı bir güldürü filmimizde de rol almıştı. Filmimizde İzzet Günay, Ajda Pekkan, Selçuk Ural, Kamuran Akkor, Sevim Tuna benzer biçimde devrin ünlüleri rol alıyordu. 2000 senesinde Hülya Koçyiğit ve Cihan Ünal‘ın başrollerini paylaşmış olduğu ‘‘Nisan Yağmuru” adlı tv dizisinde gerçek kimliğiyle oynadı. Gene 2000 senesinde 60’lı yıllarda Odeon plak şirketi için seslendirdiği Türkçe aranjmanlardan oluşan Canım Vatanım adlı derleme albümü Türkiye’de gösterildi. Bu albümün tanıtımı için Türkiye’ye gelen Juanito bu CD için bir de klip çekti.

Fransa’da yaşarken gırtlak kanseri sebebiyle ses tellerini yitirdi ve taksi şoförlüğü hayata geçirmeye başladı. O dönemin kameramanı şimdiki yönetmen Ömer Faruk Sorak’ı satın alan olarak almış. Sonrasında TRT tarafınca Türkiye’ye çağrı edilmiş. Türkiye’ye 1994’de yeniden gelmiş. 2000 senesinde, eski kayıtları CD olarak çıkarıldı. Ve bir kez daha her insanın hayranlığını topladı. Şimdilerde emekli bir adam olarak Fransa’da yaşayan Juanito, her yıl dinlence için İstanbul’a, Galata’daki evine geliyor. Evinin civarlarındaki bir cafe’de playback olarak şarkılarını okumaya devam ediyor.

Juanito’nun 1960’lı yıllarda çıkan bazı plakları :
1. Gardiyan – Müzik: Ramon Cabrera (orj. Amanecer Guajiro), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
2. Arkadaşımın Aşkısın – Müzik: Enrico Macias/Jacques Demarny/P.R. Blanc (orj.La Femme de Mon Ami), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
3. Kumsaldaki İzler – Müzatherine Darbal (orj. Solenzera), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
4. Gurbet – Müzik: Enrico Macias (orj.Adieu Mon Pays) Türkçe Sözler: Umut Yaşar Oğuzcan
5. Sus, Sus, Sus – Müzik ve Sözler: Suat Sayın
6. Bebek – Müzik ve Sözler: Fecri Ebcioğlu
7. Bitti O Rüya – Müzik: E.Pitsiladhi (To Kalokeri), Türkçe Sözler: Umut Yaşar Oğuzcan
8. Bu Bir Başka Masal – Müzik: Enrico Macias (orj.Par ton Preamier Baiser), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
9. Son Şarkım – Müzik: Enrico Macias-M.Ayela (orj.Non Je n’ai Rien Oublie), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
10. Ay Beyaz Deniz Mavi – Müzik ve Sözler: Selahattin Sarıkaya
11. Artık Yalnızım – Müzik: Daniel Bevilacqua (Orj.J’ai Entendu La Mer), Türkçe Sözler: Fecri Ebcioğlu
12. Kanma Dost – Müzik ve Sözler: Selahattin Sarıkaya
13. Para İle Mutluluk Olmaz – Müzik ve Sözler: Selahattin Sarıkaya
14. Elveda Capri
15. Canım Vatanım – Müzik: Diego Dimarques, Türkçe Sözler: İzak Behar

Juanito kimdir

    Müzisyen

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ozan Doğulu kimdir

Ozan Doğulu kimdir, Ozan Doğulu, 13 Ocak 1972 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası besteci Yurdaer Doğulu, annesi Serpil Doğulu’dur. Canan Doğulu adında moda ve tasarım ile ilgilenen bir kız kardeşi vardır. Şarkıcı Kenan Doğulu‘nun da abisidir. 4 yaşındayken babası onu konservatuvara yazdırmış, 78 yılında ise kendi müzik okulu açınca oraya başlamışlar. ABC’den önce Do-Re-Mi’yi öğrenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno