Ana Sayfa / Sinema Oyuncusu / Kartal Tibet kimdir

Kartal Tibet kimdir

Kartal Tibet kimdir, Kartal Tibet, 1938 Ankara doğumlu yönetmen, oyuncu, senarist. Yeşilçam‘a fazlaca büyük katkıları bulunan Tibet, 200’e yakın filme katkıda bulunmuştur. Oynadığı ve yönettiği tüm filmler Türk Sineması‘nın klasikleri arasına kazınmıştır.

Kartal Tibet, 27 Mart 1939 de öğretmen olan anne ve babasının ilk evladı olarak dünyaya gelir. Daha ilk okuldayken ilgi çeker, Radyo Çocuk Kulübü’nde Ayşe Abla piyeslerinde başrolü konuşmaya adım atar. Aynı şiirle, sırayla ilkokullararası, ortaokullararası, liselerarası, üniversitelerarası şiir yarışmalarının Ankara birincisi olan Kartal Tibet, gövde eğitimi öğretmenliğinden sonrasında Hukuk Fakültesi’ni de bitirip avukat olan babası tarafınca Hukuk’a, tiyatroda oyunculuğa doğru itilir.

Fakat o ikisini de istemez; zira babası avukat olduktan sonrasında annesinden ayrılmış, avukatlık ona aile parçalayan bir meslek şeklinde görünmüştür. Tiyatroya erişince, o parıltılı dünyadan aklında daha fazlaca sahne arkasındaki beklemeler, provalar, kavgalar, kısaca eziyet kısmı kalmıştır. Hem o sıralar dayısı İTÜ’de mimarlık öğrenim görmektedir ve o dayısıyla arkadaşlarına hayrandır. Doğrusu mimar olmak ister. Ayrıca Ankara’nın yıldız basketbolcularından da biridir. Fakat annesiyle babasının tekrardan evlenişi, gelen yeni kardeşler yüzünden birazcık bocalar. Ve Konservatuara girer.

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Kısmı’nden mezun oldu. 1961 senesinde Ankara’nın ilk hususi tiyatrosu Meydan Sahnesi‘nin kurucularındandır. Burada dört piyes yönetir, 16’sında oynar.

O sıralar askere giden Göksel Arsoy’un yerine bir jön arandığı için film teklifleri gelmektedir fakat o ‘‘Göksel Arsoy ne alıyorsa onu alırım” söylediği için olmaz bir türlü. Gene de Suat Yalaz‘ın Karaoğlan teklifi ve ‘‘siz hangi tutarı uygun görürseniz” cevabı sebebiyle Yeşilçam‘a adımını atar. Doğal ilkin at binme, dövüş şeklinde dersler alır.

Karaoğlan‘dan sonrasında Sezgin Burak‘ın çizgi kahramanı Tarkan’ın beyazperde versiyonlarında, Sarmaşık Gülleri’nden Boş Çerçeve’ye bir dolu melodramda, Zambaklar Açarken, Çalıkuşu şeklinde pek fazlaca edebiyat uyarlamasında, salon komedilerinde, zamanı filmlerde rol almış olduğu oyunculuk kariyeri yalnız on yıl sürer.

İlk kez 1977’de Tosun Paşa filmiyle yönetmenliğe adım atar. 20’den fazlasında Kemal Sunal‘ın rol almış olduğu bir çok iyi gişe icra eden 56 film yönetir. Doğal sonrasında tv periyodu başladığı için, 12 dizinin, 200’den fazla bölümünü çeker. Örneğin, Süper Baba, Borsa, Bizim Aile, Ah Bir Varlıklı Olsam…

Birliktelikleri : 1963 senesinde Gündüz Sencer hanım ile evliliğe ilk adımını attı “Kanat”isminde bir oğlu (11 mart 1964) ve “Kumru”isminde bir kızı var.

Yeşilçam’a 200’e yakın filmle katkıda bulunan Tibet, el attığı tüm yapımlarda başarıya ulaşmıştır. Tibet, son olarak 2006’da “Dünya’yı Kurtaran Insanın Oğlu” ve “Amerikalılar Karadeniz’de/2” adlı filmleri yönetmiştir

Kartal Tibet kimdir

Beyazperde

    Oyuncusu, Yönetmen

    Sinema Oyuncusu, Yönetmen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dilek Çelebi kimdir

Dilek Çelebi kimdir, 5 arkadaşı ile Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubunu kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno