Ana Sayfa / yazar / Kazuo Ishiguro kimdir

Kazuo Ishiguro kimdir

Kazuo Ishiguro kimdir, Roman yazarı Kazuo Ishiguro 2017 yılı Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.Kazuo Ishiguro, 8 Kasım 1954 tarihinde Japonya‘nın Nagasaki şehrinde dünyaya gelmiştir. Eğitimini, babasının Ulusal Oşinografi Entitüsü’nde çalışmaya başlaması üstüne beş yaşlarındayken ailesiyle beraber geldiği İngiltere, Londra‘da tamamladı. Guildford, Surrey’de büyüdü. Şehir Üniversitesi’nde İngilizce ve felsefe eğitimi aldı ve 1978 senesinde mezun oldu peşinden University of East Anglia’da yaratıcı yazarlık yüksek lisansı yapmış oldu.

Kazuo Ishiguro, Mezun olduktan sonrasında Londra‘da toplumsal hizmetler görevlisi olarak çalışmaya başladı. East Anglia Üniversitesi‘nde Malcolm Bradbury’den yaratıcı yazarlık eğitimi aldı ve yazarlık kariyerinin ilk dönemlerindeki akıl hocası Angela Carter‘la tanıştı. 1981 senesinde üç kısa hikâyesi yayımlandı ve Kazuo Ishiguro o tarihten beri yalnız yazarlık yapıyor.

1982 senesinde İngiliz vatandaşlığına kabul edildi.

1983 senesinde Graniyi genç İngiliz yazarları içinde yayınlandı. 1994 senesinde Cannes Film Festivali’nde jüri üyeliği yapmış oldu.
Kazuo Ishiguro’nun en malum romanı 1989 senesinde piyasaya sürülen The Remains of the Day adlı romanıdır. Bu kitap beyaz perdeye da uyarlandı. Kitaptaki başkarakteri Anthony Hopkins canlandırdı. Yönetmenliğini James Ivory‘nin yapmış olduğu 1993 yılı yapımı “The Remains of the Day / Günden Kalanlar” filmimizde Anthony Hopkins, Emma Thompson, Christopher Reeve, Hugh Grant, James Fox oynadı.
2005 senesinde “The Saddest Music in the World” adlı ilk uzun metraj beyaz perde filmi senaristliğini tamamladı.

Kazuo Ishiguro’nun Beni Asla Bırakma adlı romanı Time dergisi tarafınca İngilizce Yazılmış En İyi 100 Roman sıralamasında yayınlandı. 2015 senesinde piyasaya sürülen Gömülü Dev adlı romanı ise senenin en büyük edebiyat vakalarından biri olarak kabul edilirken bugüne dek yazınsal romanlar yazan Kazuo Ishiguro’nun ilk kez fantastik edebiyatın ögelerini kullanmasıyla da tartışmaların göbeğine yerleşti.

2005 senesinde yazdığı Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go) romanı 2010 senesinde yönetmen Mark Romanek tarafınca aynı adla beyaz perdeye aktarılmış ve filmimizde Keira Knightley, Andrew Garfield, Carey Mulligan, Charlotte Rampling, Sally Hawkins rol almıştır.

Kazuo Ishiguro, 5 Ekim 2017 tarihinde İsveç Nobel Akademisi tarafınca Nobel Edebiyat Ödülünü kazanılmış olduğu açıklandı.

Kazuo Ishiguro, 1954 Japonya doğumlu İngiliz yazar. Kazuo Ishiguro, şimdiye dek 8 roman yazdı. Hem de yazarın, film senaryoları da bulunuyor.

Kazuo Ishiguro, 1986 senesinde Lorna Anne MacDougall ile evliliğe ilk adımını attı. Eşi ve kızı Naomi Ishiguro ile beraber Londra’da yaşamaktadır.

Kazuo Ishiguro, kitabı “The Buried Giant” haricinde romanlarını birinci tekil şahısla yazıyor ve eserlerinde çoğunlukla kahramanlarının başarısızlıklarına yer veriyor. Ishiguro’nun kitapları net bir çözümlemeyle bitmiyor. Yazarın karakterlerinin yüzleştiği meseleler geçmişte kalıyor ve çoğu zaman de çözüme ulaşmıyor.
Ödülleri :
2017 – Nobel Edebiyat Ödülü
1998 – Fransa hükümeti tarafınca Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı’yla (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) ödüllendirildi.
1995 – Edebiyata katkıları dolayısıyla İngiliz hükümeti tarafınca Officer of the Order of the British Empire payesiyle ödüllendirildi.
1989 – The Remains of the Day (Günden Kalanlar) romanıyla Man Booker Prize ödülüne layık görüldü.
1986 – Whitbread Book of the Year Ödülü

Kitapları :
2015 – The Buried Giant (Gömülü Dev)
2009 – Nocturnes (Noktürnler Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler)
2005 – Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma)
2000 – When We Were Orphans (Çocukluğumu Ararken)
1995 – The Unconsoled (Avunamayanlar)
1989 – The Remains of the Day (Günden Kalan¬lar)
1986 – An Artist of the Floating World (Değişen Dünyada Bir Sanatçı)
1982 – A Pale View of Hills (Uzak Tepeler)

Yazdığı Senaryolar :
1984 – A Profile of Arthur J. Mason (Channel 4 için çekilen tv dizisi)
1987 – The Gourmet (BBC için çekilen tv dizisi)
2003 – The Saddest Music in the World (Öyküsü)
2005 – The White Countess (Senaristliği)
Kazuo Ishiguro kimdir

    Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Barış Doster kimdir

Barış Doster kimdir, Barış Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazar Neşe Doster‘dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno