Ana Sayfa / besteci / Kemani Serkis Efendi kimdir

Kemani Serkis Efendi kimdir

Kemani Serkis Efendi kimdir, “Hiç kimseye Etmem Şikâyet” adlı nihavend makamındaki meşhur Klasik Türk müziği eserinin bestesi Kemani Serkis Efendi’ye aittir.Kemani Serkis Efendi, 18 Eylül 1885 tarihinde İstanbul Beşiktaş‘ta dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Sarkis Suciyan’dır. Anası Evdoksi Madatyan, babası Üsküdarlı kemençeci (Ohannes) Onnik Efendi’dir. Takuhi ve Haçik isimlerinde iki kardeşi vardı. Sarkis Suciyan, Beşiktaş’taki Makruhyan Ermeni Okulu’na devam etti. Müzik eğitimi ilkin ailede başladı, hemen sonra Kemani Aliksan Ağa’dan hususi dersler aldı.

Kemani Serkis Efendi, 1910’lu yıllara gelindiğinde,almış, aranan bir sanatçıydı. “Ermeni Notası” olarak da malum Hamparsum notası ile değişik makamlarda bestelediği 100 şarkı ve kantosu vardır.

Kemani Serkis Efendi, Rast makamına kürdi dörtlüsü ilave ederek rast – kürdi makamını oluşturmuştur.

Kemani Serkis Efendi, Lusi Yeramyan ile evliliğe ilk adımını attı. Vagharchag Sassoun (Vağarşag Sasun) ve Sona isminde iki evladı oldu.
Ailesi ile beraber 1921 senesinde Paris‘e göç ettiler. İstanbul’u terk ettiğinde, müzik kariyerinde mühim noktalara gelmiş bir kemaniydi.
Arkasında; Emelimle sevdim seni, hayatım sana kurban; Seni sevmek kabahat mi güzelim?; Darıldın mı gülüm bana? şeklinde, çoğunlukla icra edilen ölümsüz eserler bıraktı.

Kemani Serkis Efendi, 12 Aralık 1943‘te Fransa‘da Paris‘teki evinde 58 yaşlarında öldü. Bois-Colombes Mezarlığı’na defnedildi.

Eserlerinden bazıları:
Hiç kimseye Etmem Şikâyet – nihavend
Evren-i aşkda benim yoktur eşim – Kürdilihicazkar
Bahar oldu açtı sünbül – Ferahfeza
Bigün olacak ben şeklinde çaresiz olacaksın – Hüzzam
Bir günâh ettimse sevdim ben seni – Saba
Cemâlin benziyor aya karakaşların yaya – Hicaz
Evren-i aşkda benim yoktur eşim – Kürdilihicazkar
Arâm edemem yâre nigâh eylemedikçe – Uşşak
Çeşm-i mestin lûtf edip kılsın nigâh – Kürdilihicazkar
Efendim gönlüm sendedir – Hüseyni
Efendim nev-civansın sen – Suzinak
Hoş ola bu nev-bahar ey gül sana – Buselik
Sâkıyâ câmında nedir bu esrar (Kesik kerem) – Uşşak
Ne bakarsın yüzüme, peruz derler özüme
Darıldın mı gülüm bana, bakmıyorsun asla bu yana? – Rast
Emelimle sevdim seni, hayatım sana kurban
Seni sevmek kabahat mi güzelim?
Zannetme seni şimdi görüp gönlümü verdim – Acem-Kürdi
Doğru Söyle Severmisin- Hüzzam
Hayranım o güzel gözlerine – Muhayyer
Dünyaya Geldim Gülmek İçin – Segah Kanto

Kemani Serkis Efendi kimdir

    besteci

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir, Wolfgang Amadeus Mozart, 18.yy klasik müziğinin, en verimli ve en tanınmış bestecisi. Bir çok otoriteye göre, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük müzik dehası olarak kabul edilen Mozart, sadece 35 yıllık hayatına 626 ölümsüz eser sığdırarak, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Çocukluk yıllarından itibaren, duyduğu her müziği hafızasına bir daha çıkmayacak şekilde kazıyabilme yeteneğine sahip olan ve çıktığı gezilerinin sıklığı sayesinde oldukça fazla tecrübe sahibi olan Mozart bu tecrübelerini gelişimine yansıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno